Vitamin D při vysoké dávce může zhoršit RS

Vitamin D při vysoké dávce může zhoršit RS

Příspěvekod vychodocech » 03 bře 2020 23:14

Studie - vitamin D při vysoké dávce může zhoršit MS

strojový překlad:

Zdá se, že vysoké dávky vitamínu D zhoršují zánět a ztrátu myelinu v mozku a míše a zhoršují postižení spojené s roztroušenou sklerózou (MS).

Nadměrné používání vitamínu D způsobuje zvýšení hladiny vápníku, což přímo zvyšuje zánětlivý stav imunitních buněk a jejich schopnost infiltrovat centrální nervový systém (CNS; mozek a mícha), pozorovali vědci.

Doplňky podávané s mírou však mohou pomoci zmírnit příznaky onemocnění.

Výsledky byly prezentovány na Americkém výboru pro léčbu a výzkum v roztroušené skleróze (ACTRIMS) Forum 2020, který se konal 27. – 29. Února na Floridě, v plakátu „Vitamín D s vysokou dávkou zhoršuje experimentální autoimunitní onemocnění CNS zvýšením excitačního vápníku T buněk . “ Přednášející byl Sebastian Torke, PhD, s Neuropatologickým ústavem, University Medical Center v Göttingenu v Německu.

Velké množství údajů naznačuje, že nízké hladiny vitamínu D zvyšují riziko rozvoje MS. Diskutuje se však o tom, zda by se vitamínové doplňky měly dávat lidem, kteří již mají nemoc.

Pacienti s RS mají obecně relativně nízkou hladinu vitaminu D. Na základě studií prokazujících souvislost mezi nízkou hladinou tohoto vitaminu a vyšším rizikem relapsů a dřívějším postižením lékaři často doporučují svým pacientům perorální doplňky vitamínu D3 (cholekalciferol).

Přesto není jasné, zda tyto doplňky nabízejí pacientům s RS léčebné přínosy, a pokud ano, jaké dávky je třeba doporučit. Zatímco relativně nízké dávky vitamínu D se zdají být bezpečné, vysoké dávky jsou pravděpodobně toxické a potenciálně škodlivé.

Vědci se rozhodli modelovat důsledky této běžné praxe zkoumáním účinků dlouhodobých doplňků vitamínu D podávaných myším.

Krmily myši dietu obsahující buď nízkou koncentraci (méně než 5 IU vitamínu D3 / kg potravy), standardní množství (1 500 IU / kg) nebo vysokou dávku (75 000 IU / kg) vitamínu D3 po dobu 15 týdnů (asi tři a půl měsíce).

Tyto tři dávky byly zvoleny tak, aby vytvářely sérové ​​hladiny 25-hydroxyvitamínu D [25 (OH) D] - molekuly měřené v krevním testu na vitamín D - odrážející to, co se obvykle pozoruje u pacientů s nedostatkem vitamínu D (méně než 30 nmol / l) u těch, kteří berou skromné ​​doplňky a dosahují normální hladiny vitaminu D (100 nmol / l), au těch, kteří mají nepřiměřeně vysoké doplňky (250 nmol / l).

Všechny tři stravy obsahovaly identické koncentrace vápníku (1%) a fosfátu (0,7%).

Vědci poté u myší vyvolali onemocnění podobné MS a sledovali jejich klinické příznaky, zánět a poškození CNS a chování imunitních buněk.

Výsledky ukázaly, že ve srovnání s MS myšmi, které nedostávaly doplňky, mírná dávka vitaminu D zmírnila závažnost onemocnění, což bylo spojeno s expanzí regulačních T-buněk - imunitních buněk, které pomáhají udržet imunitní odpovědi pod kontrolou.

Opak se však stal u myší krmených vysokou dávkou vitamínu D.

"Vysoké dávky dlouhodobého doplňování vitamínu D vedou u těchto myší k mnohem horšímu onemocnění," řekl Torke.

Zvířata měla příliš vysokou hladinu vitamínu v krvi (nad 200 nmol / l) a vyvinula se „fulminantní“ nemoc se závažným a přetrvávajícím postižením. To bylo spojeno s masivním zánětem CNS a infiltrací aktivovaných T pomocných buněk 1 (Th1) a Th17 - imunitních buněk, které mohou způsobit zánět a autoimunitní onemocnění - a také s demyelinizací (ztráta myelinu), charakteristickým znakem RS.

Vědci se rozhodli, že vápník je pravděpodobně vinou toho, co považují za „neočekávaný výsledek“.

Vysoký dávka vitamínu D způsobil, že se hladiny vápníku v těle zvýšily na nadměrné množství (hyperkalcemie), což vyvolalo aktivaci, proliferaci a zánětlivé chování T-buněk.

Na podporu těchto zjištění vědci také zjistili, že vystavení myší nebo lidských T-buněk in vitro (v laboratoři) různým koncentracím vápníku (ekvivalentním těm, které byly nalezeny u myší s krmením vitamínem D) zvýšilo vstup vápníku do buněk a spustilo aktivaci prozánětlivých drah.

"Není to špatný vitamín D, ale příliš mnoho vitamínu D vede ke zvýšeným hladinám vápníku, které podporují proliferaci a aktivaci T-buněk," řekl Torke.

Vápník také zvyšuje schopnost T-buněk procházet hematoencefalickou bariérou - vysoce selektivní membrána, která reguluje, které látky nebo buňky nesené v krvi mohou proniknout do mozku nebo míchy - což odráží větší schopnost infiltrovat CNS.

Indukce hyperkalcémie u myší stačila k aktivaci T-buněk, což potvrdilo, že tento účinek se může vyskytnout také v živém organismu (in vivo).

"Tato zjištění zdůrazňují nadměrné doplňování vitamínu D a výslednou hyperkalcémii jako nové rizikové faktory podporující zhoršení demyelinizační choroby CNS," uvedl Torke.

"Naše údaje varují, že s ohledem na v současné době omezené informace o přímém příznivém účinku vitamínu D v RS mohou být u pacientů s RS ohroženy nepříznivé imunity."

https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... arly-study
vychodocech
 
Příspěvky: 1089
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Zpět na Vitamín D a pobyt na sluníčku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků