bruising and MS : mechanism revealed

Toto pod-fórum zakládám na přání pro ty, kteří si myslí, že už jim české zdravotnictví nepomůže.
Například mají vyšší stupeň invalidity, pokročilou progresivní formu eresky a nemají tedy možnost účinné léčby.

bruising and MS : mechanism revealed

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 07 črc 2018 12:02

V tomto tématu, postupně jak bude čas, popíšu závěry 30 letého pozorování a testování příčin a významu vzniku a vývoje modřin / bruising / spojených s multiple sclerosis. Je to téma diskutované, leč u odborné veřejnosti - mimo side efect léků zcela pomíjené. Je to velká škoda, protože modřiny nejsou jen jakýsi vedlejší efekt MS či vedlejší účinek léčby - je to přímý pohled / přes kůži / do tváře zatím neznámého patogenu, pohled, díky kterému můžeme sledovat progresi bez pohledu do mozku. Modřiny nás jasně a zřetelně informují, zda bacil zrovna " žere " nebo v jistém okamžiku spí. Nechá se také dopředu dle rozvoje predikovat další aktivita v řádu dnů a týdnů a nasadit léčba ještě před atakou. Také jasně vidíme které léky vadí a které jsou přínosné.
Prosím, nechte mě několikrát psát a sepsujte to až na závěr, nezmáknu to najednou. Bude to obšírná studie včetně odkazů a zkušeností. Dík.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 251
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: bruising and MS : mechanism revealed

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 07 črc 2018 12:52

Modřiny k MS patří, tak jako horečka ke chřipce.

Zkraje si to člověk nespojuje, modřiny chybí, nebo naskočí občas a zase na dlouho zmizí. Nakonec ale se s nimi setká každý nemocný MS. Nejvíce se vyskytují na nohách, ale mohou být kdekoli - v praxi čím výš, tím závažnější znak.
Na googlu zadejte bruising and MS a obrázky - takhle typicky to vypadá.

Klasický přístup lékařů : http://www.drgarysmultiplesclerosiscure ... ising.html
Je to krátké shrnutí, tak jak to lékaři chápou - respektive nechápou. Oprávněně k tomu říkám : kecy, kecy, kecy.

Je to propírané téma, ale jde to vždy po povrchu - pády, injekce, moc to nemá smysl číst.
http://www.thisisms.com/forum/avonex-f5/topic21596.html

Pohledejte, podívejte. Je toho neurekom.

My to sledujeme už pár desítek let a problém je daleko zajímavější, než se na první pohled jeví.
V podstatě mají modřiny obdobný vývoj, jako MS, dají se rozlišit různé stupně, asi tak jako u EDSS, které také vcelku věrně kopírují.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 251
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: bruising and MS : mechanism revealed

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 07 črc 2018 14:09

Proč to není jenom tak, jak se všude píše.

Jsou od pádů : přestože pády k MS patří, modřiny mají i ti, co nepadají. Při malinko cvičeném oku lze rozeznat pádové či otlakové modřiny od příčinně spojených s MS. A modřiny spojené s nemocí mají trvalé umístění - i když zmizí, či se vyjizví, s velkou pravděpodobností se na stejném místě objeví opakovaně.
Stejné je to to u injekcí, náběrů krve, otlaků při zvedání a tak podobně.

Jsou spojeny s léky na RS : Solumedrol, Avonex, Rebif a mnoho dalších mají modřiny ve vedlejších účincích. Jenže modřiny mají i pacienti, kteří se neléčí nijak. Nemusí být člověk vševěd, aby mu bylo zřejmé, že tím to nebude.

Jsou spojeny s dalšími nemocemi : vysoký tlak, nízký tlak, cukrovka, vaskulitida, ateroskleroza, nízké železo ......
Zase - každý sice má ještě něco, jenže ne všichni to stejné. Jen RS je spojující onemocnění.

Ve skutečnosti sice tvorbu modřin různé příčiny podporují, ale čím vyšší progrese, tím více se objevují " úplně bez příčiny ".
V kritickém stavu se pak doslova rozstříknou a jsou doprovodným znakem sepse při MS.
To je vlastní pozorování. Obrázek jsem k tomu nenašel Škoda. Ale vypadá to hodně podobně jako u meningokoka.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 251
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: bruising and MS : mechanism revealed

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 07 črc 2018 18:48

Proč by nás nějaké blbé modřiny měli v souvislosti s RS zajímat ?

Je několik možností, jak k modřinám přijít. Nikde jsem nenašel ucelený přehled. Jen tohle.
http://how-much.website/2017/12/14/kdyz ... o-modrinu/
Sám bych to shrnul asi takhle : 1. úraz - o tom již byla řeč
2. porucha krevní srážlivosti nebo okolní tkáně - koaglace, ateroskleroza,léky apod.
zase - ano, ale nevysvětluje to spojitost s RS - někdo může, někdo nemusí.
3. může být také zapříčiněná přehnanou imunitní odpovědí organismu.

Trojka je samozřejmě to, co pasuje k naší autoimunitě. A teoreticky může být geneticky u všech s RS.

Modřiny k některým nemocem vyloženě patří. Meningokok. Behcet. Erythema Induratum. Leukemie. Zase, nikde žádný ucelený přehled.

Tady je na místě si připomenout, jak funguje imunitní odpověď. https://www.wikiskripta.eu/w/Z%C3%A1n%C4%9Bt
Když se to zjednoduší na minimum : bacil je zpozorován kupříkladu na mandli - okamžitě se začnou přisouvat posily - což způsobuje otok a zánět vstupního místa. Rozšíří se cévy pro lepší pumpování krve a protilátek. Tím se zvýší teplota. To je prospěšné v případě proniknutí bacilu do krve - je možné je uvařit. Přeci jen je to malý organismus.
Jenže bacily taky nejsou na hlavu padlí - snaží se co nejdřív dostat do co nejméně prokrvené části těla. To se samozřejmě zdaří jen nejlepším - není jich mnoho. V extrémních případech je strategií prokrvení prostřednictvím rozpadu periferních cév. Tak se sice dostanou protilátky k bacilům, ale většinou to stejně končí špatně. To je třeba ten meningokok. Jde to ale i jinak - granulačním zánětem. Kupříkladu tuberkuloza. Ale i tady to někdy může imunita přehnat - viz. Erythema Induratum.
A pak je tu ještě rozdíl mezi infekcí a odpovědí akutní a chronickou. Přesto, že jsou některé bacily zgranulomatizovány - při oslabení organismu se může ochranná bariéra rozpadnout a přijít reinfekce. Ta ale probíhá jinak než akutní - jednak je bacil známí a jednak se to děje za oslabení organismu.
A to přesně můžeme pozorovat u modřin ve spojitosti s RS.
Nevíme sice o co jde, ale můžeme sledovat průběh. Kupodivu to funguje podle stálého klíče.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 251
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: bruising and MS : mechanism revealed

Příspěvekod marco » 08 črc 2018 11:11

Tak vypada to zajimave, ale predpoklada to, ze vsichni maji podobnou MS. Ve finale to ale porad muze byt skupina dost odlisnych nemoci, nebo ne? Sam MS mam cca 20 let od prvnich priznaku, ale modriny jsem nikdy nemel. To pochopitelne neznamena, ze se do budoucna neobjevi, preci jen je ale 20 let pomerne dlouha doba.
marco
 
Příspěvky: 19
Registrován: 25 bře 2018 10:08

Re: bruising and MS : mechanism revealed

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 08 črc 2018 17:30

Dvacet let ? No, může být vyjímka, potvrzující pravidlo . Netaktní otázka - a EDSS ?
Taky jsme dlouho přičítali různé problémy jiným či souběžným nemocem, ale čím to jde víc ke konci, tím to je jak vejce vejci.
Samozřejmě záleží na umístění lézí.
Netvdím, že tohle téma dospěje k odhalení příčiny RS. Ale velmi dobře je podle toho lze sledovat aktuální stav.
Teda když ty modřiny máš . :D
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 251
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: bruising and MS : mechanism revealed

Příspěvekod marco » 08 črc 2018 18:35

Bezne 2,5 - 3,0, pri atakach 3,5. Nicmene, je potreba rict, ze do roku 2014 jsem mel na MS asi dost mirnou verzi, na zacatku ataky jednou za par let a az na par drobnosti nedochazelo k trvalym poskozenim. Ted i s lecbou uz je to jednou za par mesicu, i ta zavaznost je vetsi.
No a loziska, v r. 2008 jsem mel dve "teckovita" loziska nekde v mozku. Dnes uz je to kolem 15ti v mozku a kolem tri v mise, takze nejspis by se nejake modriny uz mely objevit, pokud by to bylo pravidlo.
marco
 
Příspěvky: 19
Registrován: 25 bře 2018 10:08

Re: bruising and MS : mechanism revealed

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 08 črc 2018 19:13

Jak se bruising vyvíjí v čase ?

Zcela jistě se u RS prvně setkáme s pádovými a kanilovími modřinami. To není žádný div. Jedná se celkem o velké a ostře ohraničené modřiny. Převažuje červená, červeno hnědá až červeno černá barva. Jde tedy o krvácení celkem silné, víc jak vlásečnicové. Příčina je zjevná - poranění. Taky není nijak zvlášť vyjímečné od zdravé populace. Když sebou člověk řádně sekne, je další vývoj jasný. Jsou to také modřiny celkem rychle mizící, nevracející se na stejné místo a po zmizení není místo nijak zjizvené. V průběhu nemoci se také tento jev nijak zásadně nehorší. Což vede k závěru, že to není to, co stojí za zmínku.

Další modřiny je možné pozorovat v souvislosti s kortikoidy. To je již zajímavější co do úvahy. Jde o modřiny barevně totožné s úrazovými - pokud jde o vyšší dávku KS. Mizí různě rychle - v závislosti na snížení dávky.. Vyskytují se leckdes, včetně očních víček. Princip jejich vzniku je taky vcelku jasný. Jde o klasický zákon fyziky. KS zvyšují průtok krve, to zvyšuje tlak v potrubí. Tím se zákonitě odhalí problémové pasáže. Zvláště účinné je to v periferní oblasti - zase, když se potrubí zužuje, zvyšuje se tlak a o to je větší problém v nejtenčích kapilárách. Na druhou stranu ale KS zvyšují kapilární propustnost, zvyšují počet trombocytů a snižují prozánětlivou reakci - čili, pokud se to vyloženě nepřežene, to, co se děje u RS je reakce ne zcela adekvátní, reakce, která může poukazovat na to, že tam někde v periferní cévní síti může být problém, který dávka KS demaskuje.

Časem, s nepohyblivostí, se ještě setkáme s modřinami otlakovými. Ty jsou poměrně dobře od ostatních odlišitelné - jde zase o úrazový vznik, ale s povrchovějším problémem než u pádu - bývají barvy béžové až sytě hnědé, málo kdy přecházející do červenohnědé. Mizí relativně rychle a mívají také ostré ohraničení. Pokud nejsou použity KS, s progresí je to spíše lepší.

No a tím se dostávám k bezpříčinným modřinám. Ty se dělají zřetelně v místech s nejhorším prokrvením - začíná to většinou od nohou. Existuje množství léků, které je zhoršují, o tom není pochyb, kortikoidy jsou v čele peletonu. Je tam ale jiný průběh a především na těch lécích nejsou závislé. Vlastní testování - vše co s tím souvisí - tlak, cukr, ateroskleroza, koagulační faktory, železo, krvinky, vitamin D a bla, bla bla - na co si vzpomenete - vše O.K. Tyhle modřiny se ale nedělají hned od začátku. Přichází to plíživě. Liší se v mnoha ohledech - barva je od začátku černá, černo modrá / což napovídá zastavení průtoku /. Velikost je z počátku malá, až bodová, a roste v čase, když je problém, nebo mizí, když není. Zatímco úrazové či otlakové mizí rychle - tyhle jsou dlouhověké - až v řádu let. Další zajímavostí je, že jejich tvorba je naprosto místně konstantní - tedy kde už modřina byla a zmizela, zase se začne na stejném místě dělat až bude problém. Často se hojí fibrozou - jizva / nebo granulom ? / a ten má vlastnost kolikvovat opět v modřinu. Mizí buď pomalým vyblednutím, rychlým zjizvením, nebo se naopak během chvilky namnoží na shluk několika stejně malých - jako když odklepnete štětec s černou barvou. Ty se pak můžou, nebo nemusí slít v jednu velmi velikou. A to už jsme většinou ve stadiu sepse.
To vede k úvaze, že je jednak špatné periferní prokrvení / tady pozor - mozek organismus řadí taky mezi periferie /- to je z úvahy, že prvotně se to projevuje na nejméně prokrvené části těla a z barvy / od počátku černá / svědčící pro stojatou krev - není pohyb - tady je ten rozdíl od úrazových červeno-hnědých, svědčících pro rychlou výměnu. Tomu napovídá i délka - neúměrná normálnímu vyhojení - čili není dodávka reparačních procesů. To je rozdíl od steroidních - kde naopak je dodávka víc než dostatečná. Takže je to prostá únava materiálu ? Tomu zase nehraje do noty ono jizvení. Není povrchová prasklina ani krvácení. Není moc důvodů pro jizvu, natož granulom / některé jsou zřetelně kulaté a podkožně volné /.
Čili, co když, zcela teoreticky, to mizerné prokrvení zneužívá nějaký patogen ? Viz protilátkové reakce - co nejde fagocytovat, uvařit zvýšenou teplotou, prokrvit přísunem záloh - nechá se zjizvit ? Protože skutečný granulom to taky není, ten se zase tak rychle nerozpadá. Sledováním toho, jak to na co reaguje a jak je to spojené s progresí, se zdá minimálně pravděpodobné, že tam něco je. Ne jen prasklá kapilára.
Tak či onak podle sledování modřin je možné, tak jako v meteorologie sledováním mraků, dopředu a pravidelně předpovídat progresi. Lze se taky vyvarovat léků, které zhoršují RS - protože vše co zhoršuje tenhle typ modřin, zhoršuje i RS.

A pak jsou tu modřiny, spojené s léky na MS. Jsou léky zvyšující citlivost protilátek - a ty zhoršují modřiny. To logicky opět navozuje úvahu o patogenu. Ty modřiny se nedělají, když je patogen dobře zakopán - tam kde je teče minimum krve a tedy minimum protilátkových receptorů. Když zvýšíme jejich citlivost, logicky nemusíme zvyšovat průtok krve a patogen je demaskován. Prokrvení jako imunitní odpověď. Napadá mě Lemtrada - ta s tím má dost problémy, co jsem tak četl.
Nebo tohle : http://www.mssymptoms.me/ms-symptoms-do ... -bruising/ u toho je ale ještě přímá spojitost s aspirinem, to popíšu v další úvaze o lécích. Obrázek odpovídá modřině ve fázi mizení.
Naposledy upravil schutzmeister@iex.cz dne 08 črc 2018 19:36, celkově upraveno 2
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 251
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: bruising and MS : mechanism revealed

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 08 črc 2018 19:20

marco píše:Bezne 2,5 - 3,0, pri atakach 3,5. Nicmene, je potreba rict, ze do roku 2014 jsem mel na MS asi dost mirnou verzi, na zacatku ataky jednou za par let a az na par drobnosti nedochazelo k trvalym poskozenim.

Já bych to viděl, že ty modřiny o kterých píšu začínají někde mezi EDSS 4 až 5.
Takže možná nebudeš vyjímka pravidlo potvrzující.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 251
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: bruising and MS : mechanism revealed

Příspěvekod marco » 08 črc 2018 19:41

schutzmeister@iex.cz píše:Já bych to viděl, že ty modřiny o kterých píšu začínají někde mezi EDSS 4 až 5.
Takže možná nebudeš vyjímka pravidlo potvrzující.


Tak uvidime, az tam budu. Zminujes i KS, posledni puls jsem mel pred 14ti dny a nic. No, pokud nenastane nejaky zlom, melo by to jeste nekolik (doufam hodne) let trvat. Mozna se jedna o problem prichazejici az se sekundarni progresi?
marco
 
Příspěvky: 19
Registrován: 25 bře 2018 10:08

Re: bruising and MS : mechanism revealed

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 09 črc 2018 11:18

marco píše:
schutzmeister@iex.cz píše: Mozna se jedna o problem prichazejici az se sekundarni progresi?

Dost možná, může být.
Určitě držím palec, ať to vydrží ještě dlouho dobrý.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 251
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: bruising and MS : mechanism revealed

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 11 črc 2018 11:22

Čteme z modřin - souvislost s progresí.

Kdo to budete číst, vemte na vědomí, že jste v tématu pro pacienty s progresí a bez léčby.
Dost možná, že při biologické léčbě to probíhá trochu jinak. To se nepřu.
Ale pro ty, co se dostanou za zenit, tohle může být velkou pomocí pro indikaci stavu a předcházení problémům.
Taky je mě jasné, že ti co tohle opravdu potřebují rozeznat už tohle asi číst nemůžou.
S námi je to tak, že tohle znát o 10 let dřív, ušetřili jsme si mnohé trápení. Chybama se člověk učí.

Žádné modřiny nevidět :
a to se týká i stavu zjizvení, čili modřin, které jsou aktuálně ve stavu jizvy či léze či granulomu / tvar kuličky /.
To je ideální fáze, bezproblémový stav, správná léčba. Nemusí to ale trvat dlouho.
K další atace je čas minmálně v řádu týdnů.

Stav tmavé, ostře ohraničené modřiny malé velikosti / řekněme do 20 mm / v celkovém počtu do 3 ks :
To je, dle mé hypotézy stav, kdy patogen byl identifikován ve své skrýši v periferním oběhovém systému a je imunitou relativně dobře zvládán - ostré ohraničení svědčí pro dostatečné zvládání situace. Dost možná to může být i fáze snahy o likvidaci patogenu.
Tato fáze může být v praxi přítomná velmi dlouho - v prakticky neměnném vzhledu i roky. Tím myslím jedno stálé místo.
V téhle fázi není třeba se nijak zvláště znepokojovat, stojí ale za námahu občas / týdně / obhlédnout, zda se vzhled nemění.

stránka je ve výstavbě. dík.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 251
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: bruising and MS : mechanism revealed

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 12 zář 2018 11:32

Modřiny bez ohraničení - jako by rozstříknuté, různorodě probarvené, rychle i během dne měnící barvu i tvar - barevně tmavé, zelenavé, červeno hnědé až modro černé :
To je stav, kdy to imunita zjevně přestává dávat. Ohraničená malá modřina roste, roztéká se a mění barvy.
Tady si všimněte, že to je proces probíhající na stále stejném místě - desítky let to takhle bublá na stejném fleku. Žádný náhodný otlak.
Stav, který bezpečně signalizuje progresi. Je to velmi rychle variabilně probíhající jev, signál k okamžitému řešení - sám se většinou nestabilizuje a rychle přechází do dalšího kritického stadia.
Je provázen neurologickými příznaky - brnění, třes, křeče, pády- či příznaky "virozy".
Je to okamžik, který je možné v začátcích velmi efektně zvrátit antibiotickou léčbou - pak rychle přejde do stadia "béžové modřiny" . Bez léčby se velmi rychle zvrátí to závažné progrese.
Startuje to prochlazením, stresem, zvýšenou námahou.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 251
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: bruising and MS : mechanism revealed

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 03 lis 2018 12:00

Pokud tenhle "stav" léčíme - tedy ATB, vitamin D ve vyšších dávkách a vyhneme se progresi podporujícím lékům - což je především kortikosteroid v jakékoli podobě / po cca 30 letech s RS můžu odpovědně říct, že to co vás jednoznačně pošle do kytek je Solu-medrol, podle všeho je špatný už od začátku, kdy to ještě není vidět /, dále jsou špatná nesteroidní antirevmatika - rozšiřují cévy, přispívají k rozsevu infekce - brufen, paralen, ibalgin atp., vitamin C - celkem nečekaně, to tak z těch nejhorších.
Čili, pokud jde vše dobře, tak stav "progrese" končí zajizvením modřiny, velmi pravděpodobně granulací zánětu.
To se děje v kůži a svalech a tvoří "granulomy" od cca 1 mm do několika centimetrů. Podle mého jde o stejný jev, jako plaky v mozku, jen v kůži to začíná o desítky let později.
Ani v kůži ale nejde o nic trvalého - v progresi zkapalňují zpět na "modřiny". v hantýrce TBC se tomu jevu říká "kolikvace" a taky tak přesně to funguje. Je to už hraniční jev, infekce se jakoby rozstříkne po okolních kapilárách a z jednoho ohniska vytvoří v okruhu 15 cm dalších několik až desítek - a je tu sepse raz dva. Následně se to sleje v jeden černočernej flekanec a je bez léčby konečná.
Tohle jsem nikde nevyčetl, ale v uplynulých 20 letech mnohokrát viděl na vlastní čočky, stejný průběh, stejné místo, stejná reakce na ATB.
K tomu všechny klasické znaky RS, jak podle příručky.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 251
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: bruising and MS : mechanism revealed

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 28 lis 2018 12:24

Ještě jeden postřeh k modřinám.
Hned po nasazení Fampyry jsme registrovali zásadní úbytek podlitin.
Po několikaletém užívání a různém měnění dávek, můžu také zodpovědně říct, že modřiny jsou přímo úměrné slabosti v nohách.
Když po několika letech s Fampyrou / plus dalšími systémovými ATB / modřiny prakticky zmizeli, nebo se přegranulovali do "bílé hmoty" a uberete byť jednu tabletu Fampyry, tak nejen je okamžitě cítit výpadek síly v nohách, ale prakticky ihned naskočí modřiny. Náhoda ? Moc na ně nevěřím.
Modřiny, stejně jako plaky na mozku, jsou neklamným znakem zánětu - a zánět způsobuje nejen neprůchodnost nervů, ale i ztrátu síly, prostřednictvím výpadku Na/K atpázy v buňkách a Ca+ výměny, následkem čehož rychle klesá energie.
V mozku, stejně jako v nohách samotných / nebo rukách, to je fuk / jde o příčinně stejnou infekci, stejně reagující na Fampyru, tak jako na ATB.
Je to prosté, jen to neurolog nikdy neuvidí, anobrž ho nezajímá nic, než nervy. :(
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 251
Registrován: 06 led 2014 19:42


Zpět na ODE-psanci - SOBĚ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron