spánek

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

spánek

Příspěvekod nisa » 08 dub 2019 09:37

Zdravím,chtěla jsem se zeptat,zda tu někdo máte problémy se spaním?Dříve jsem to měla pouze občas,teď skoro pravidelně,Rs mám 15 let a problémy mám více se spánkem než s nemocí :/ .jdu spát v klidu,a ráno se proberu a již poznám,že jsem neměla hluboký spánek,nemohu pak normálně fungovat,je mi přes den hodně špatně.Prášky mi moc nepomáhají.Sport,procházky také ne.Podle mudr. to někdo může mít,že to je od Rs,ale nikde o tom nic neslyším,jen když je člověk po solumedrolu.
Tak budu ráda,když třeba někdo poradí,či to nemá také a co mu pomohlo.
Díky
nisa
 
Příspěvky: 6
Registrován: 31 kvě 2015 20:51

Re: spánek

Příspěvekod Petr75 » 08 dub 2019 19:50

Vyprat vzduch ( https://www.alza.cz/xiaomi-mi-air-purif ... hpEALw_wcB ) ale problém je možná apnoe, takže nevím co přesně s tím. https://www.ikem.cz/cs/nespavost-spanko ... na/a-1997/
Uživatelský avatar
Petr75
 
Příspěvky: 2672
Registrován: 17 úno 2013 08:58
Bydliště: Rychnovsko

Re: spánek

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 09 dub 2019 11:02

Žena s tím taky dost bojuje. Podle mého to buď patří přímo k RS, nebo narušení hormonů od KS, což je jednak po Solu a jednak časem střádavý. Prášky - za týden si zvykne na cokoli a je to stejný.
Asi půl roku bere Melatonin a o dost lepší, jen dávka musí být koňská a ne dle návodu. Normálně se to koupí a nic to nedělá jinýho.
Ale každá rada dobrá, kdyby byla....
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: spánek

Příspěvekod nisa » 09 dub 2019 14:54

schutzmeister@iex.cz píše:Žena s tím taky dost bojuje. Podle mého to buď patří přímo k RS, nebo narušení hormonů od KS, což je jednak po Solu a jednak časem střádavý. Prášky - za týden si zvykne na cokoli a je to stejný.
Asi půl roku bere Melatonin a o dost lepší, jen dávka musí být koňská a ne dle návodu. Normálně se to koupí a nic to nedělá jinýho.
Ale každá rada dobrá, kdyby byla....



Díky za info.Normální melatonin jsem zkoušela,mi nezabírá,jen drahý Circadin na předpis,ten je jediný s postupným uvolňováním,tak ten ano,jen je fakt drahý,tak ho beru vyjímečně.Asi začnu zobat zase AD,ci to není psychika,nedostatek serotoninu prý může způsobovat nespavost,a u mě by to možná sedělo,jsem pořád taková skleslá.
nisa
 
Příspěvky: 6
Registrován: 31 kvě 2015 20:51

Re: spánek

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 10 dub 2019 11:12

Citalec nic nezkazí - toho nepředpisovýho Melatoninu je třeba zkusit koňské dávky, bereme zhruba 15 násobek DDD.
Ikdyž pak se asi cena setře.
Apropo - peníze - za peníze zdraví sice nekoupíš, ale brzy člověk zjistí, že léčba "na předpis" / nemyslím tím biologickou / moc nefunguje, protože na pojišŤovnu je tady jen to, co je nejlevnější, stojí za velký.....a nemá prakticky žádný účinek.
Vše ostatní je třeba platit keš.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: spánek

Příspěvekod Shigi » 21 dub 2019 11:19

Ahojte,

spánok som posledné mesiace tiež riešil podobne ako samotnú RS.
Problémy: nemožnosť zaspať ani po 2 hodinách; v noci/pred ránom som sa zobudil a zas len 2 hodiny ležal a nemohol spať; málo REM spánku aj v prípade, že som spal dosť času.

Z byliniek som skúšal Persen a Baldriparan tablety - tie druhé mi kvalitu spánku zlepšili, Persen vôbec. Avšak samotné tabletky k systémovému zlepšeniu nestačili.
Raz, keď už bolo najhoršie a bol som mega nevyspatý, tak som skúsil Hypnogen, ten ma odstrelil a spal som :) síce som bol ďalší deň oblbnutý tiež, no aspoň som niečo naspal. Pri stresovejších obdobiach som sa večer nadopoval magnéziom - aspoň 500 - 750 mg a tiež to k spánku pomohlo. Každopádne toto systémové riešenie nebolo.

@nisa, nič Ťa počas noci neruší? Máš v izbe chladnejšie a tmu napr.? Tieto faktory som riešil tiež. Nadránom mám už v izbe dosť svetla, veľmi mi pomohla maska na oči. Keď mám v opatere akurát kocúrika, veľmi mi pomožu špunty do uší, aby ma nebudili nejaké šuchotania.

Čo mi tiež prispelo k lepšiemu spánku, tak hodinu - dve pred spánkom sa naladiť na "chill" mód, stlmiť všetky svetlá, pustiť kľudnú hudbu, nejesť už nič väčšie a toto dodržiavať každý večer ideálne v plus mínus rovnakú dobu.

K tomu celému mi pomohla veľmi prísna životospráva - pestrá strava, extrémne si dávať pozor na stres, pravidelne cvičiť, cítiť sa dobre, ...

Kvôli tomtuto celému som takmer na konci knihy Why we sleep (Proč spíme) od profesora neurovedy Matthew Walkera. Prvá polovička knihy môže spôsobiť u čitateľov depresiu :D Popisuje dôsledky pri nedostatku spánku, ale zas aj to, na čo jednotlivé spánkové fázy sú rôznymi zaujímavými experimentami. Z knižky vytiahnem len dodatok, zhrnutie tipov na lepší spánok. Snáď angličtina nevadí, keď tak google translator pomôže, alebo my tu :)

Appendix
Twelve Tips for Healthy Sleep

1. Stick to a sleep schedule. Go to bed and wake up at the same time each day. As creatures of habit, people have a hard time adjusting to changes in sleep patterns. Sleeping later on weekends won’t fully make up for a lack of sleep during the week and will make it harder to wake up early on Monday morning. Set an alarm for bedtime. Often we set an alarm for when it’s time to wake up but fail to do so for when it’s time to go to sleep. If there is only one piece of advice you remember and take from these twelve tips, this should be it.

2. Exercise is great, but not too late in the day. Try to exercise at least thirty minutes on most days but not later than two to three hours before your bedtime.

3. Avoid caffeine and nicotine. Coffee, colas, certain teas, and chocolate contain the stimulant caffeine, and its effects can take as long as eight hours to wear off fully. Therefore, a cup of coffee in the late afternoon can make it hard for you to fall asleep at night. Nicotine is also a stimulant, often causing smokers to sleep only very lightly. In addition, smokers often wake up too early in the morning because of nicotine withdrawal.

4. Avoid alcoholic drinks before bed. Having a nightcap or alcoholic beverage before sleep may help you relax, but heavy use robs you of REM sleep, keeping you in the lighter stages of sleep. Heavy alcohol ingestion also may contribute to impairment in breathing at night. You also tend to wake up in the middle of the night when the effects of the alcohol have worn off.

5. Avoid large meals and beverages late at night. A light snack is okay, but a large meal can cause indigestion, which interferes with sleep. Drinking too many fluids at night can cause frequent awakenings to urinate.

6. If possible, avoid medicines that delay or disrupt your sleep. Some commonly prescribed heart, blood pressure, or asthma medications, as well as some over-the-counter and herbal remedies for coughs, colds, or allergies, can disrupt sleep patterns. If you have trouble sleeping, talk to your health care provider or pharmacist to see whether any drugs you’re taking might be contributing to your insomnia and ask whether they can be taken at other times during the day or early in the evening.

7. Don’t take naps after 3 p.m. Naps can help make up for lost sleep, but late afternoon naps can make it harder to fall asleep at night.

8. Relax before bed. Don’t overschedule your day so that no time is left for unwinding. A relaxing activity, such as reading or listening to music, should be part of your bedtime ritual.

9. Take a hot bath before bed. The drop in body temperature after getting out of the bath may help you feel sleepy, and the bath can help you relax and slow down so you’re more ready to sleep.

10. Dark bedroom, cool bedroom, gadget-free bedroom. Get rid of anything in your bedroom that might distract you from sleep, such as noises, bright lights, an uncomfortable bed, or warm temperatures. You sleep better if the temperature in the room is kept on the cool side. A TV, cell phone, or computer in the bedroom can be a distraction and deprive you of needed sleep. Having a comfortable mattress and pillow can help promote a good night’s sleep. Individuals who have insomnia often watch “the clock. Turn the clock’s face out of view so you don’t worry about the time while trying to fall asleep.

11. Have the right sunlight exposure. Daylight is key to regulating daily sleep patterns. Try to get outside in natural sunlight for at least thirty minutes each day. If possible, wake up with the sun or use very bright lights in the morning. Sleep experts recommend that, if you have problems falling asleep, you should get an hour of exposure to morning sunlight and turn down the lights before bedtime.

12. Don’t lie in bed awake. If you find yourself still awake after staying in bed for more than twenty minutes or if you are starting to feel anxious or worried, get up and do some relaxing activity until you feel sleepy. The anxiety of not being able to sleep can make it harder to fall asleep.
Shigi
 
Příspěvky: 24
Registrován: 19 dub 2016 12:48


Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků