chirurgie (operace) a riziko RS

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

chirurgie (operace) a riziko RS

Příspěvekod vychodocech » 07 kvě 2013 00:41

Přikládám studii, která hodnotila riziko rozvoje roztroušené sklerózy po operaci, ke kterým došlo v dětství (<= 20 let) nebo před vypuknutím onemocnění (> 20 let).

Byly zahrnuty operace: mandlí, operace slepého střeva, adenoidectomy, nebo "chirurgie". Provedli jsme systematický přehled a meta-analýzy a vypočtené poměry šancí (OR) a jejich 95% intervaly spolehlivosti (CI) pomocí náhodných modelových efektů.

Výsledky:
Identifikovali jsme 33 případů - kontrolní studie, zahrnující 27.373 případů sklerózy multiplex a 211.756 kontrol. Tam byl statisticky významný vztah mezi operací mandlí (OR = 1,32, 95% CI 1,08 - 1,61; 12 studií, I2 = 44%) a slepého střeva (OR = 1,16, 95% CI 1,01-1,34; 7 studií, I2 = 0%) na jednotlivce <= 20 let a následné riziko pro rozvoj roztroušené sklerózy.
Nebyl žádný statisticky významný vztah mezi rizikem pro roztroušenou sklerózu a mandlemi po věku 20 let (OR = 1,20, 95% CI 0,94-1,53; 9 studií, I2 = 32%), u pacientů u slepého střeva > 20 let (OR = 1,26 , 95% CI 0,92-1,72; 5 studií, I2 = 46%), a u adenoidectomy <= 20 let (OR = 1,06, 95% CI 0,68-1,68; 3 studie, I2 = 35%). Kombinované OR 15 studií (n = 2380), při pohledu na "operaci" před diagnózou roztroušené sklerózy nebyl statisticky významný (OR = 1,19, 95% CI 0,83-1,70; I2 = 71%).

Našli jsme malé, ale statisticky významné a klinicky významné zvýšené riziko rozvoje roztroušené sklerózy, u pacientů s operací mandlí a apendektomii u <= 20 let. Tam ale nebyl žádný přesvědčivý důkaz na podporu sdružení jiných operací a riziko pro roztroušenou sklerózu. Dobře navržené potenciální etiologické studie, týkající se zvýšeným rizikem rozvoje roztroušené sklerózy, by měla být provedena a měla by zahrnovat přezkoumání různých operací jako rizikové faktory.

http://www.biomedcentral.com/1471-2377/13/41/abstract
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: chirurgie (operace) a riziko RS

Příspěvekod Franta » 07 kvě 2013 05:19

něco na tom je. Můj známý byl na operaci mandlí a dostal RSku.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: chirurgie (operace) a riziko RS

Příspěvekod dulca » 07 kvě 2013 19:31

nic na tom nebude, jenom schoda okolnosti, zadna operace nikdy, ja myslim, ze tohle je zaludnost statistiky, .....a prekrasna RS :D

neslo by ten vyzkum spis hodnotit tak, ze u lidi s RS, tim padem narusenym imunitnim systemem, se v detstvi statisticky vyznamne objevily operace, ktere s imunitou souvisy, tzn. operace mandli, slepeho streva.... a ne, ze operace souvisy s pozdejsim rozvojem RS...tzn. pricinou neni operace, ale postizeni imunitniho systemu, ktere se da objevit uz v detstvi a jehoz pricinou byla operace daneho organu...
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: chirurgie (operace) a riziko RS

Příspěvekod Franta » 08 kvě 2013 03:33

dulca píše:se v detstvi statisticky vyznamne objevily operace, ktere s imunitou souvisy, tzn. operace mandli, slepeho streva

o tom asi ten výzkum je - přijít na to které imunitní orgány mají s imunitou a nepřímo s RSkou největší souvislost. Je jasný že operace nějakého orgánu není hlavní příčina RSky.
Ale může se pak spekulovat - třeba že, když to jsou mandle tak by RSka mohla příjí ústy - nebo že mandle možná souvisí s angínama, oparama, možná je tam souvislost s EB virem. Nebo tak něco. Mandle se operací asi odstraňují když jsou prožraný infekcema. Ve slepém střevě zase přežívají kolonie i prospěšných bakterí. Tj. když snímě něco ošklivého co zabije ve střevech všechny prospěšné bakterie, tak je šance, že nějaké prospěšné přežijí schované ve slepáku a pak se z něj zpět namnoží do celého střeva. Ale to musí posoudit někdo kdo tomu rozumí víc než já :)
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: chirurgie (operace) a riziko RS

Příspěvekod Deny » 25 kvě 2013 15:09

Myslím, že na tom skutečně může něco být, mě se primárně progresivní RS rozjela ve 48 letech po komplikované operaci slepého střeva.
Deny
 
Příspěvky: 7
Registrován: 25 kvě 2013 15:04

Re: chirurgie (operace) a riziko RS

Příspěvekod Liska45 » 23 čer 2021 13:36

Dobrý den, nevím jistě, jestli se to rozjelo u mě hned po operaci, ale určitě nějak do půl roku od narkózy ano. Takže úplně nevím, jestli to tomu mám přisuzovat. Ale bohužel mě v brzké době čeká tenhle zákrok, protože vlivem hormonů v těhotenství a kdoví čeho ještě jsem se dostala do takové hormonální nerovnováhy, že mám každé prso úplně jiné, a to o 2 čísla. Moc se bojím ale do té narkózy znovu jít.
Liska45
 
Příspěvky: 10
Registrován: 17 zář 2020 11:47

Re: chirurgie (operace) a riziko RS

Příspěvekod Pavla1412 » 20 črc 2021 21:39

Franta píše:něco na tom je. Můj známý byl na operaci mandlí a dostal RSku.



no zajímavé, já byla na operaci mandlí a do roka přišla RS ....
Pavla1412
 
Příspěvky: 41
Registrován: 31 kvě 2016 16:01


Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků

cron