Malá RNA miR-142 je klíč k obraně před autoimunitou

jsou to krátké ne-kódující RNA molekuly. (nekódující znamená, že neslouží jako předpis pro výrobu bílkovin)
MicroRNA funguje tak, že reguluje úrovně exprese jiných genů několika mechanismy, běžně redukcí úrovní bílkovin štěpením mRNA nebo potlačením jejich translace.

Malá RNA miR-142 je klíč k obraně před autoimunitou

Příspěvekod Franta » 15 úno 2019 16:37

Drobná RNA miR-142 Klíč v prevenci autoimunity, tvrdí studie

Malá molekula známá jako mikroRNA-142 hraje klíčovou roli v prevenci autoimunních odpovědí imunitními buňkami nazývanými regulační T-buňky (Tregs), podle nové studie na myší.

Tato zjištění by mohla umožnit nové strategie pro léčbu roztroušené sklerózy a dalších autoimunitních onemocnění, uvedli vědci.

Studie " mikrotrNA-142-zprostředkovaná represe fosfodiesterázy 3B kriticky reguluje periferní imunitní toleranci ", byla publikována v The Journal of Clinical Investigation .

MikroRNA (miRs) - malé molekuly RNA, které regulují produkci bílkovin a které hrají dobře známou roli v imunitní odpovědi, vykazují abnormální hladiny u rakoviny a u revmatoidní artritidy a systémového lupus erythematosus , dvou autoimunitních onemocnění.

Tregs jsou podmnožinou imunitních T-buněk, které tlumí nadměrné imunitní reakce. U lidí, mutace v genu FOXP3 - exkluzivně exprimovaná v Tregs - způsobuje rozsáhlý zánět a autoimunitu. Myši s Treg specifickými mutacemi v genech, které se podílejí na produkci miR, také rozvíjejí autoimunitu. Nicméně konkrétní miRs však zůstávají neznámé.

miR-142-5p je převládající forma zralé miR-142 v Tregs a je podobná u myší a lidí. Abnormálně vysoké hladiny miR-142-5p byly prokázány u myšího modelu experimentální autoimunitní encefalomyelitidy (EAE) a u pacientů s RS, což naznačuje, že miR-142 hraje roli při onemocnění.

Použitím geneticky změněných myší, tým z King's College v Londýně a University College London ve Velké Británii zjistil, že miR-142 je jediný miR asociovaný s "super enhancer" - specifickou oblastí DNA, která má tendenci být asociována s buněčným typem- specifické geny - v Tregách.

Geneticky modifikované myši bez miR-142 v Tregu vyvinuly zánětlivou, letální a multisystémovou autoimunitu, ačkoli počet normálních Tregs v thymusu, slezině a periferních lymfatických uzlinách se nezměnil.

Zvířata s heterozygotními mutacemi (jen v jednom z obou genových kopií) v miR-142 byly zdravé až po dobu nejméně 12 měsíců a jejich Tregs si udrželi normální aktivitu. Zánět v játrech, plicích a kůži, stejně jako zvětšení sleziny ukázalo, že normální hladiny miR-142 jsou nutné pro úplnou potlačující funkci Treg.

Poté vědci zjistili, že periferní imunitní tolerance (selhání imunitní odpovědi) závisí na schopnosti miR-142-5p potlačit tvorbu zánětlivých molekul nazývaných cytokiny a exprese genu PDE3B , který kóduje enzym nazvaný fosfodiesterázy-3b. Prostřednictvím této suprese miR-142-5p zvyšuje hladiny cAMP, klíčové buněčné molekuly v signálních cestách.

Následující experimenty ukázaly, že blokování PDE3B se sloučeninou nazývanou cilostamid obnovilo potlačující funkci Tregs. U myší bez miR-142 v Tregs léčba cilostamidem zabránila autoimunitním onemocněním, které bylo spojeno s úplnou obnovou supresivní funkce Tregs.

Dále, zvířata bez obou miR-142 u Tregs a PDE3B byla zdravá až do věku více než 20 týdnů, pouze s mírným zánětem orgánů a s obnovenou funkcí Treg, potvrzující hypotézu, že zvýšené hladiny PDE3B jsou základem poškození Treg.

"Proto jsme dospěli k závěru, že miR-142-5p potlačuje expresi PDE3B v Tregs a že je to nezbytné pro potlačování funkce Treg," napsali výzkumníci. "Při absenci této kritické molekulární dráhy jsou mechanismy, které řídí periferní imunitní toleranci, ohroženy, což má za následek systémový letální autoimunitní syndrom," dodali.

"Tato zjištění představují významný krok vpřed v porozumění imunitnímu systému a věříme, že mnoho lidí na celém světě může mít prospěch," řekl Graham Lord, hlavní vedoucí studie na Manchesterské univerzitě v tiskové zprávě .

"Doufáme, že tento nový objev povede k vývoji nových způsobů léčby autoimunity, infekčních onemocnění a rakoviny a jsme neuvěřitelně nadšeni, kde to může vést," dodal Pán.

Cilostazol, blokátor PDE3, se již používá při léčbě přerušované klaudikace (bolesti způsobené příliš malým průtokem krve), ale současná klinická studie neposuzuje blokátory PDE3 u autoimunitních onemocnění.

"Ve světle našich zjištění existuje nyní precedens pro další výzkum, abychom zjistili, zda modulace aktivity PDE3B v Tregs může pomoci obnovit mechanismy tolerance u pacientů trpících autoimunitními chorobami," navrhl tým.

https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... use-study/
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2419
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Zpět na microRNA - miR

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků