Léčba a krevní testy (játra) - zkušenosti

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

Léčba a krevní testy (játra) - zkušenosti

Příspěvekod dexter277 » 09 srp 2018 15:35

Dobrý den, jestli se Vám nějak výrazně zhoršili krevní testy všeobecně z "biologické léčby" na eresku (Gilenya, Copaxone atd.). Především jak moc se Vám zhoršili jaterní testy a jestli se může dále v nějakém množství pít ? Z mé osobní zkušenosti se zhoršily především všechny parametry jaterních testů před aplikací "biologické léčby" játra naprosto super. Pak Copaxone cca 7 let - jaterní zhoršené, ale nejvíce se zhoršili poté co jsem začal brát Gilenya a to již během 2 týdnů. Nyní ALT 2.0 , AST 0.8 a GGT 2.70- a to jsem nekuřák a jen příležitostně si dám pivo či víno. Dle doktorky by jsem při těchto parametrech neměl pít vůbec ? Je to tak nebo jen straší. Také se zhoršil dost významně cholesterol. I přesto že denně beru ostropestřec a ještě flabion tak hodnoty ne a ne klesnout spíš občas za nějaký čas lehce vylezou. Je to někdo kdo musel přestat brát nějaký lék kvůli hodnotě jaterních testů a jak se to řeší dál ? Díky
dexter277
 
Příspěvky: 68
Registrován: 14 srp 2016 21:20

Re: Léčba a krevní testy (játra) - zkušenosti

Příspěvekod vychodocech » 09 srp 2018 16:57

Alkohol játrům neprospívá, dle těch testů co máte jsou vidět nějaké změny v metabolismu, tohle nemusí souviset s léčbou, často jsou to stravovací návyky (strava všeobecně PS: mám to také). Může se jednat i o reaktivaci EBV pokud jste ji měl v minulosti pak stačí udělat krevní test, nicméně se s tím nic nedělá, pouze upraví strava. Léky jsou často další zátěží pro játra, Tecfidera i Gilenya to dělají, zrovna tak i další léky nebo jejich kombinace.

Hepatoprotektiva jsou dobrým pomocníkem pro "odlehčení" zátěže jater, silymarin je látka z Ostropestřece Mariánského a pomáhá játrům s detoxikací (lepší a silnější dávky jsou z výtažků zejména v tabletové formě), esenciální fosfolipidy zase pomáhají s regenerací (je dobrý Essentiale Forte N).
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Léčba a krevní testy (játra) - zkušenosti

Příspěvekod Kendik » 24 říj 2019 17:51

Ahoj u tech doplnku na zlepseni funkce a cisteni jater je i zvyseni obranyschopnosti organismu ci posileni imunitniho systemu, coz asi neni u RS moc zadouci nebo nevadi?
<3 CBG <3
Kendik
 
Příspěvky: 47
Registrován: 15 zář 2015 12:59

Re: Léčba a krevní testy (játra) - zkušenosti

Příspěvekod vychodocech » 24 říj 2019 20:08

Hepatoprotektiva jsou OK. na játra, zvýšení obranyschopnosti je jen formulace, pokud jsou játra v pořádku, lépe se vylučují nežádoucí látky z těla, tím se i posiluje imunitní systém (posiluje je taky jen formulace, myšleno je, že organismus lépe zvládá zátěž).
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Léčba a krevní testy (játra) - zkušenosti

Příspěvekod Kendik » 25 říj 2019 17:39

Dekuji, takze nemam ani resit to, ze tam pisou, ze pri uzivani se nemaji soucasne brat leky a pit alkohol?. :) Jsem 8 dni po operaci zlucniku a delsi dobu mam alt okolo 2 a rad bych s tim neco delal, kdyz bohuzel neni mozne vysadit nutne leky.
<3 CBG <3
Kendik
 
Příspěvky: 47
Registrován: 15 zář 2015 12:59

Re: Léčba a krevní testy (játra) - zkušenosti

Příspěvekod vychodocech » 30 říj 2019 22:11

Jasně, že alkohol ne..... Některé léky jsou zátěží na játra, takže pokud výrazně dlouhodobě zhoršují jaterní funkce je zapotřebí to řešit s příslušnými doktory. ALT 2 je jen mírné zvýšení jednoho enzymu, daleko důležitější je celkový poměr ALT, AST, GMT (GGT) aj. z toho se dá pak vyčíst daleko více. Pokud jste po operaci žlučníku tak ty testy budou rozhozené nějakou dobu. Hepatolog Vám jistě předepsal nějaká hepatoprotektiva, je dobré je brát současně se šetřící jaterní dietou.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Léčba a krevní testy (játra) - zkušenosti

Příspěvekod Kendik » 31 říj 2019 10:54

ALT 2 AST 1,44 GGT 3,83. Pred Hepatologa jsem jsem nevidel. V nemocnici doktor rekl, ze to neni nic hrozneho a dal to neresil. Ale asi to vsude chodi jinak. Byl u me nutricni terapeut a mam od nej klasickou zlucnikovou dietu. Za mesic mam prijit na kontrolni odbery ke svemu praktickemu lekari. Po nejake dobe se to snad vrati do normalu. :)
<3 CBG <3
Kendik
 
Příspěvky: 47
Registrován: 15 zář 2015 12:59

Re: Léčba a krevní testy (játra) - zkušenosti

Příspěvekod vychodocech » 31 říj 2019 21:31

Hmm... jak jsem psal, nějakou dobu budou zvýšené jaterní testy po operaci, žlučníková dieta je "tvrdší" než šetřící jaterní dieta, no nevím, každý k tomu přistupuje trochu jinak. Pokud by jaterní testy byly zvýšené delší dobu je návštěva hepatologa myslím na místě. Uvedené hodnoty ukazují - klasicky, že se něco dělo (děje), testy jsou zvýšené a chce to dietu, hepatoprotektiva by rozhodně pomohla.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12


Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků