Fragment kyseliny HA v lézích brání OPC v produkci myelinu

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

Fragment kyseliny HA v lézích brání OPC v produkci myelinu

Příspěvekod Franta » 09 kvě 2018 00:19

Vědci objevují překážky které brání uzdravování bílé hmoty

Nová studie identifikuje molekulu, která může být důležitá pro opravu bílé hmoty, tukové tkáně zabalené kolem částí mozkových buněk, které pomáhají urychlit komunikaci. Poškození bílé hmoty je spojeno s několika stavy, včetně roztroušené sklerózy a mozkové obrny, a může se objevit v mozku předčasně narozených dětí. Nové nálezy naznačují, že molekula spouští mechanismus, který běžně používá imunitní systém, aby zabránil nadměrnému poškození, ale může přispět k chronickému poškození bílé hmoty tím, že úplně blokuje opravy. Studie, publikovaná v květnovém vydání časopisu Journal of Clinical Investigation, byla financována Národním ústavem neurologických poruch a mrtvice (NINDS), který je součástí Národního ústavu zdravotnictví.

"Tato studie odhaluje nového "hráče" v oblasti bílé hmoty a identifikuje potenciální cíl," řekl Jim Koenig, Ph.D., programový ředitel společnosti NINDS. "Také popisuje jedinečnou situaci, kdy se mozek snaží převzít funkce imunitního systému s ničivými výsledky."

Bílá hmota, také známá jako myelin, je tvořena oligodendrocyty, specializovanými buňkami, které pocházejí z vývojových buněk nazývaných oligodendrocytární progenitorové buňky (OPC). Studie ukázaly, že v případech chronického zranění bílé hmoty se OPC akumulují v lézích a jsou připraveni pomoci, ale z nějakého důvodu nejsou schopni produkovat myelin. Velmi velká molekula nazývaná kyselina hyaluronová (HA) se také akumuluje v lézích a rozkládá se na malé fragmenty, o kterých se předpokládá, že brání aby OPC produkovaly myelin.

Tým, vedený Stephenem Backem, PhD, profesorem pediatrie a neurologie na Oregonské univerzitě pro zdraví a vědu v Portlandu, se detailně podíval na fragmenty HA, aby zjistil, jak blokují opravu myelinu. Pomocí nejmodernějších technik dokázal Dr. Back a jeho kolegové vytvořit fragmenty HA různých velikostí.

Výsledky ukázaly, že pouze jedna specifická velikost HA, 210 kDa fragment, měla vliv na proliferaci OPC.

Dr. Back a jeho tým ošetřovali potkaní buňky, které napodobovaly chorobu bílé hmoty s HA ​​fragmentem 210 kDa. Objevili, že HA zpočátku obrátila molekuly spojené s myelinací, ale pak je úplně zastavila, což je strategie, která je podobná imunitní toleranci, kterou imunitní systém používá, aby zabránil těžkému poškození tkání z probíhající, škodlivé reakce na bakterie a viry .

"Ukázali jsme, že HA nevytváří pouze zátarasy pro opravu myelinu po úrazech, ale také vypíná všechny možné objížďky," řekl Dr. Back. "Tolerance může být užitečná při prevenci mozku, aby se sám opravil příliš rychle, ale v některých chorobných stavech se může stát škodlivou reakcí."

Dr. Back a jeho tým také zjistili, že fragment 210 kDa signalizuje TLR4, protein, který dohlíží na imunitní toleranci, k aktivování FoxO3, který pomáhá kontrolovat aktivitu genů, které se podílejí na opravě myelinu. Tato aktivace FoxO3 nakonec vede ke snížení aktivity myelinu

https://www.eurekalert.org/pub_releases ... 050718.php
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2419
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Bing [Bot] a 0 návštevníků

cron