Plegridy vs. Avonex

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

Plegridy vs. Avonex

Příspěvekod Zaara » 04 kvě 2018 09:37

Dobrý den. Rok a půl jsem na avonpenu a teď se mi často stává, že si pero píchnu a hodně mi teče krev. Podle dr je to proto, že jsem moc hubená a jehla je dost dlouhá. Jako alternativu mi tedy nabídka Plegridy. Flu-like po avonexu mám pořád, kromě toho se taky šíleně bojím jehel, takže klasické injekce jsou horor. Můžete mi prosím shrnout pro a proti, ačkoliv je mi jasné, že to je subjektivní, mám se do příště rozhodnout. Díky Veronika
Zaara
 
Příspěvky: 1
Registrován: 04 kvě 2018 09:20

Re: Plegridy vs. Avonex

Příspěvekod dexter277 » 06 kvě 2018 19:44

Dobrý den. U Avonexu je to do svalu a jehla je delší než např. (Plegridy, Copaxone atd.) tam se aplikuje (S.C.) subkutánně - podkožní. U plegridy je myslím že je také autopen na aplikaci a je zde také možnost nastavit hloubku vpichu, který Vám vyhovuje. U plegridy se snad píchá dokonce jen 1x 2 týdny a navíc je to jen podkožní injekce. Já jsem měl ze začátku také blokaci (fobie asi s dětství, leukemie kdy do mě pořád píchali nějaké injekce) s aplikací Copaxonu ten se píchal denně, ale pak jsem to bral jako čištění zubů. Dá se to překonat hlavně s autopenem a navíc pokud je to jedno za dva týdny o to lepší.
Krev ale může téct u jakékoliv aplikace je to o štěstí jak se píchne. Já mam 85 kg a přesto krev také občas tekla, záleží zda se nenapíchne nějaká drobná žilka. Flu-like syndrom je i u plegridy. Akorát že ta aplikace je 1x za 2 týdny což je výhoda navíc s podkožní aplikace (menší jehla) ale bolest je sujektivní a nejvíce nervových zakončení je hned pod kůží. Ale podle mě aplikace injekce do svalu (Avonex) asi bolí nebo je nepříjemnější o něco více a může bolet více, hlavně pokud je člověk vystresovaný a tím může zatnout svaly.

Pak je otázka zda nebrat nějakou tabletovou formu (Gilenya, Aubagio atd.) bere se jedna tableta denně. Probírala jste tuto možnost s doktorkou ? Nežádoucí účinky jsou u každého léku ale nemusí se vůbec projevit. I když jsou spíše zařazeny jako léky druhé volby (pokud první už dostatečně neúčinkuje) ale někdo je dává i na žádost pacienta. U Gilenye výrazné nežádoucí účinky nemám kromě zvýšených jaterních testů a krevního obrazu. Ale je to individuální. Já bych bral plegridy a nebo se zeptal a preferoval tabletovou formu.
dexter277
 
Příspěvky: 49
Registrován: 14 srp 2016 21:20


Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník