calnexin - Překvapivý objev by mohl vést k nové léčbě RS

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

calnexin - Překvapivý objev by mohl vést k nové léčbě RS

Příspěvekod Franta » 10 bře 2018 22:43

Univerzita Alberta Lékařská fakulta a stomatologie

Objev poskytuje naději na nový terapeutický cíl u pacientů s roztroušenou sklerózou (RS), který by se jednoho dne mohl použít k prevenci příznaků a progrese onemocnění. Odstraněním proteinu zvaného calnexin u myší, zjistili výzkumní pracovníci že myši, dostaly úplnou ochranu před myším modelem RS - známém jako experimentální autoimunitní encefalomyelitida (EAE).

Překvapivé zjištění lékařských vědců může vést k vývoji možné léčby roztroušené sklerózy (RS).

Při zkoumání lidských mozkových tkání vědci z University of Alberta a McGill University neočekávaně zjistili, že tkáně lidí s ereskou, obsahovaly extrémně vysokou hladinu bílkovin zvaných calnexin ve srovnání s těmi, kteří neměli MS.

Vědci poté testovali citlivost myší postrádajících calnexin na myším modelu lidské RS (experimentální autoimunitní encefalomyelitida) a byli překvapeni, že zjistili, že myši bez proteinu byly zcela odolné vůči onemocnění.

Příčiny RS nejsou dobře pochopeny. Symptomy se značně liší, ale často zahrnují kognitivní poruchy, závratě, třes a únavu. Tyto problémy jsou způsobeny typem bílých krvinek nazývaných T buňky, které po aktivování naleznou cestu do mozku a napadají neurony v mozku a míchu s ochranným krytem - myelinem, což způsobuje zánět a poškození centrálním nervovým systémem.

"Ukázalo se, že calnexin se nějakým způsobem podílí na řízení funkce hematoencefalické bariéry," uvedl Marek Michalak, významný profesor biochemie u U A. "Tato struktura (hematoencefalitická bariéra) obvykle působí jako stěna a omezuje průchod buněk a látky z krve do mozku. Když je příliš mnoho calnexinu, tak tato stěna přivádí zlobivé T buňky do mozku, kde zničí myelin. "

Kanada má jednu z nejvyšších četností výskytu RS na světě, odhaduje se, že na 340 Kanaďanů připadá jeden s tímto onemocněním. Nejsou známy žádné účinné léčebné postupy.

"Myslíme si, že tento vzrušující nález identifikuje calnexin jako důležitý cíl pro vývoj terapií pro RS," řekl Luis Agellon, profesor na McGill School of Human Nutrition. "Naším úkolem je nyní zjistit, jak přesně tento protein funguje v buňkách, které se podílejí na tvorbě hematoencefalické bariéry. Kdybychom věděli přesně, co kalnexin dělá v tomto procesu, pak bychom našli způsob, jak manipulovat jeho funkci na podporu rezistence pro rozvoj RS. "

Studie, publikovaná v JCI Insight , byla financována kanadskými institucemi výzkumu zdraví.

https://www.sciencedaily.com/releases/2 ... 120555.htm
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2419
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník