2 ataky hned za sebou

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

2 ataky hned za sebou

Příspěvekod jitulen » 26 pro 2016 11:50

Dobrý den, máte někdo zkušenost s tím, že by se vám týden po zaléčení ataky vzápětí objevila nová? Měla jsem v průběhu uplynulého měsíce 3+2+1 g Medrolu na ataku očního nervu. Asi týden po dobrání posledního gramu na oko se mi začaly zhoršovat nohy - nyní necitlivost obou od kolen dolů. Doktorka v MS centru Motol mi naordinovala pouze 1 gram Medrolu s tím, že už je to maximální přípustná dávka za tak krátkou dobu. Máte s tím někdo zkušenost? Již je to tři dny od infuze a nohy se stále nelepší.
Pro doplnění, je mi 25 let, RS mám diagnostikovanou rok, od té doby 4 ataky, budou mi měnit léčbu z Copaxonu (ten si píchám necelý rok a na MRI zjevná progrese)
Díky za zkušenosti.
J
jitulen
 
Příspěvky: 5
Registrován: 26 pro 2016 11:47

Re: 2 ataky hned za sebou

Příspěvekod petankl » 26 pro 2016 12:11

Jo, stava se to. Zejmena ze zacatku muze byt pri rs hodne atak. Ac je to povazovano obecne za spatny prediktivni faktor do budoucna (rychlejsi vozik), tak dost zalezi na podobe atak. Pokud jsou ty ataky senzoricke nebo ocni, tak je to mensi problem nez to, ze se prestane chodit. Dost zalezi take na tom, jak rychle se ty ataky ze zacatku vrati do temer az normalu a jak uplne se spravi. Kdyz zustane deficit nebo to trva dlouho => rychlejsi vozik, jinak spise naopak. Nicmene, abychom byli korektni, toto jsou pouze statisticka pozorovani na velkem vzorku pacientu a v dusledku toho se neda vubec nic rict o tom, jak to s Tebou bude do budoucna, coz je nakonec dobra zprava. :-)

Vic medrolu dostat ani nemuzes, likviduje to jatra uz pri takovych objemech, cos dostala (ale to spis dlouhodobe, zatim nic nepoznas, az za par let).
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: 2 ataky hned za sebou

Příspěvekod vychodocech » 26 pro 2016 12:11

Ano to znám, někdy se to tak stane. 5 nebo 6 g solu-medrolu je opravdu max. v krátkém časovém intervalu. Zaléčení ataky je standard 3x1g, ovšem někdy to nezabere, pak je to taková náhoda - to doktorka nemohla vědět, v dalších případných atakách to už bude pro jistotu vyžadovat 5x1g. Dobré je postupné snižování medrolu (tbl.forma) po kapačkách, někteří lékaři od toho ale ustoupili, jiní to doporučují. Ono to může zabránit opakování ataky, osobně s tím mám dobré zkušenosti, doporučuji to.

Je více možností zaléčení ataky: viewtopic.php?f=3&t=387
Naposledy upravil vychodocech dne 26 pro 2016 13:16, celkově upraveno 4
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: 2 ataky hned za sebou

Příspěvekod petankl » 26 pro 2016 12:13

vychodocech píše:Dobré je postupné snižování medrolu (tbl.forma) po kapačkách, někteří lékaři od toho ale ustoupili, jiní to doporučují. Ono to může zabránit opakování ataky, osobně s tím mám dobré zkušenosti, doporučuji to.


Ja mam prave dobrou zkusenost s opakem, tj. narazove vysazeni. A rovnez jsem mel dve ataky hned za sebou v minulosti.
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: 2 ataky hned za sebou

Příspěvekod Bobby19 » 26 pro 2016 13:54

Uplně blbá otázka, ale senzorick ataky, sznamé, jako pálení, špatná citlivost, brnění atd.? Mě totiž furt něco pálí, brní atd, hůř cítím chlad na pravé straně atd..
Bobby19
 
Příspěvky: 29
Registrován: 23 říj 2015 15:12

Re: 2 ataky hned za sebou

Příspěvekod jitulen » 26 pro 2016 14:33

Díky za reakce. Po atakách se zatím úplně vracím do normálu. Jen mi jde o to, co dělat v tomto případě, kdy už nemůžu dostat víc medrolu a poslední ataka tak nebude téměř zaléčená. Jedná se jen o poruchu citlivosti, chůzi mám úplně v pořádku. Máte nějaký odhad, jak dlouho to může trvat, než se ložisko samo uklidní a zánět přejde?
Díky všem a přeju krásný zbytek svátků!
jitulen
 
Příspěvky: 5
Registrován: 26 pro 2016 11:47

Re: 2 ataky hned za sebou

Příspěvekod vychodocech » 26 pro 2016 15:24

Pokud by šlo o ataku, tak jak je to v tom grafu (v odkazu co jsem přiložil), ataku lze přeléčit cytostatiky, plazmaferézou nebo když nic nepomůže tak intratekálně cytostatiky (to se ale téměř nestává - je to výjimka, jelikož předchozí postupy zaberou).

Pokud jde pouze o projevy RS - tak to by se postupně mělo zlepšovat (týdny - měsíce, pomocné látky jsou vitamíny (milgamma, b12 apod. - zvlášť pokud jde o oči).
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: 2 ataky hned za sebou

Příspěvekod jitulen » 26 pro 2016 15:54

vychodocech píše:Pokud by šlo o ataku, tak jak je to v tom grafu (v odkazu co jsem přiložil), ataku lze přeléčit cytostatiky, plazmaferézou nebo když nic nepomůže tak intratekálně cytostatiky (to se ale téměř nestává - je to výjimka, jelikož předchozí postupy zaberou).

Pokud jde pouze o projevy RS - tak to by se postupně mělo zlepšovat (týdny - měsíce, pomocné látky jsou vitamíny (milgamma, b12 apod. - zvlášť pokud jde o oči).


Tenhle problém s necitlivostí nohou přišel vzápětí po přeléčení ataky v oku. Měla jsem tento problém již dvakrát ve svém životě (poprvé nezaléčeno, bez diagnózy RS, podruhé zaléčeno 5g Solu-medrolu). Nyní to vyšlo ale takto blbě, kdy už mi nemůžou dát Medrol a taky jsou svátky, tak je MS centrum zavřené. Nechávám tedy celý problém jen na té jedné infuzi, co ještě mohli dát + vitamínech.
jitulen
 
Příspěvky: 5
Registrován: 26 pro 2016 11:47

Re: 2 ataky hned za sebou

Příspěvekod vychodocech » 26 pro 2016 16:10

Tak můžou dát medrol v nízkých dávkách 16 -32mg apod (v centru nebo stacionáři by měl někdo být), nebo ty vitamíny Milgamma N (do svalu) - to může předepsat i praktický lékař, nebo když nic tak v lékárně tabletové formy Milgamma N. Z mé zkušenosti to pomáhá - urychluje to remisi.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: 2 ataky hned za sebou

Příspěvekod jitulen » 26 pro 2016 16:26

vychodocech píše:Tak můžou dát medrol v nízkých dávkách 16 -32mg apod (v centru nebo stacionáři by měl někdo být), nebo ty vitamíny Milgamma N (do svalu) - to může předepsat i praktický lékař, nebo když nic tak v lékárně tabletové formy Milgamma N. Z mé zkušenosti to pomáhá - urychluje to remisi.


Ty kortikoidy jsem si takto tabletkově naordinovala sama, alespoň na postupné snížení. Za tip na tu Milgammu děkuji, ještě jsem o tom neslyšela!
jitulen
 
Příspěvky: 5
Registrován: 26 pro 2016 11:47

Re: 2 ataky hned za sebou

Příspěvekod vychodocech » 26 pro 2016 16:51

No ... s kortikoidy to chce zacházet opatrně, lékař by o tom měl vědět, každopádně důležité je to dávkování a postupné snižování - ordinovat si sama kortikoidy nemůžu doporučit - lidi jsou různí, může jít i o další diagnozy, může to být problém, chce to konzultovat s lékařem, který daného pacienta zná.

U mne bylo hodně atak na oči i jiné za posledních deset let, takže co se týká vitamínů jako podpůrné léčby - tak můžu doporučit. Obvykle je účinnější i.m varianta aplikace, pouze B12 je částečně hrazena ze zdr. pojištění. roztrousena_skleroza.php
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: 2 ataky hned za sebou

Příspěvekod petankl » 26 pro 2016 16:54

jitulen píše:Tenhle problém s necitlivostí nohou přišel vzápětí po přeléčení ataky v oku. Měla jsem tento problém již dvakrát ve svém životě (poprvé nezaléčeno, bez diagnózy RS, podruhé zaléčeno 5g Solu-medrolu). Nyní to vyšlo ale takto blbě, kdy už mi nemůžou dát Medrol a taky jsou svátky, tak je MS centrum zavřené. Nechávám tedy celý problém jen na té jedné infuzi, co ještě mohli dát + vitamínech.


Aha, tak to je akorat dusledek nejake te minule ataky s necitlivosti. To, ze se to po atace zdanlive upravi do "normalu", totiz neznamena, ze by ta cast mozku nebyla poskozena. To se pak vraci casto, zvlast, kdyz je blbe pocasi a tak. Moc bych to neresil, to je u rs norma..
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: 2 ataky hned za sebou

Příspěvekod vychodocech » 26 pro 2016 17:10

Lidský mozek má spoustu rezerv pro opravy, v případě RS je důležitý rozsah postižení po atace, také věk apod. Vlastně úbytek mozkové tkáně je také přirozený tím jak stárneme, s tím je počítáno, proto jsou tam ty rezervy aby nám to vystačilo až do stáří. Na svoje zdraví bychom ale neměli kašlat, dostatečný spánek, tělesná aktivita i pestrá strava je důležitá. V mladém věku je pro tělo snažší s obnovou buněk - u těch mozkových je to složitější, trvá to déle. V mozku také probíhá přirozená remyelinizace v případě poškození myelinu. Vitamíny B jsou pomocnou látkou (zejména B12) v podpoře proti demyelinizaci.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: 2 ataky hned za sebou

Příspěvekod jitulen » 26 pro 2016 17:18

Díky všem. Abych to shrnula, snažím se brát to zodpovědně, ale nezapomínat na selský rozum.
Děkuju, že tu jako forum fungujete pro nás mladší a méně zkušené.
Hezké svátky!
jitulen
 
Příspěvky: 5
Registrován: 26 pro 2016 11:47

Re: 2 ataky hned za sebou

Příspěvekod Lorain » 27 pro 2016 12:10

Taky mi připadá, že mám jednu ataku za druhou. Projevy jsou ale velmi mírné a vlastně jen subjektivní (brnění, slabší noha, mírná bolest, tlak za okem atd. atd.). Když to zmíním v RS centru(taky Motol), nikdy to nevyhodnotili jako ataku, kdy je na místě SoluMedrol, naopak mě evidují jako klinicky i dle MR stabilizovanou, tak už jim to nehlásim a jen si tím dělám starosti sama, protože si v pohodě nepřipadám. Otázka ale je, co z mých pocitů způsobuje léčba a její vedlejší účinky.
Lorain
 
Příspěvky: 76
Registrován: 04 led 2016 13:44

Další

Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků