MerTK je funkční regulátor myelinové fagocytózy ....

Narazili jste na zajímavý odborný článek v angličtině? A nevíte si rady s překladem ? Umístěte jej sem, třeba to pro někoho může být zajímavé a nebo ho někdo přeloží.

MerTK je funkční regulátor myelinové fagocytózy ....

Příspěvekod Franta » 31 říj 2016 08:58

Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2414
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: MerTK je funkční regulátor myelinové fagocytózy ....

Příspěvekod Bobby19 » 31 říj 2016 15:31

Omlouvám se, ale snažil jsem se to s PubMedu pochopit, ale jako laikovy tomu nerozumím. Mohu poprosit o laický překlad o čem je řeč?
Bobby19
 
Příspěvky: 26
Registrován: 23 říj 2015 15:12

Re: MerTK je funkční regulátor myelinové fagocytózy ....

Příspěvekod vychodocech » 31 říj 2016 21:06

Ten text je velmi odborný, absolutní laik zpravidla chápat ani nemůže, ale pokud máte zájem pokusím se velmi stručně "po lopatě" vysvětlit tak jak to chápu já.

takže: myelin je to oč tu běží, jeho úbytek na nervovém vláknu způsobuje postižení v případě RS, za tento úbytek můžou buňky imunitního systému, jelikož ho cíleně likvidují, většinou se mluví o imunitních buňkách typu lymfocyty (B buňky, T buňky ...) jenže ještě tu máme další imunitní buňky, to jsou monocyty, makrofágy (myeloidní buňky). Aby to nebylo tak jednoduché, je třeba znát jak tyto buňky vznikají a fungují: mikroglie (to jsou buňky, které se vyskytují v nervové soustavě) se účastní imunitních reakcí (nyní přeskočím jak vznikají), tyto mikroglie se starají "o úklid" po té spoušti v zánětu" účastní se zánětlivých procesů, po jejich aktivaci se změní na určitý typ makrofágu.

teď k tomu článku: jedná se o vědecký pohled na mechanismy - specifické inhibitory, které regulují fagocytózu (tj. schopnost buněk pohlcovat cizorodé částice, poškozené buňky apod. - to se týká hlavně monocytů a z nich pak makrofágů) ohledně myelinu - tedy po lopatě - jak lze ovlivnit úbytek myelinu. Pochopení těchto dějů pomáhá vědcům vyvíjet postupy a léčiva.

zjednodušené schéma krvervorby: https://cs.wikipedia.org/wiki/Krvetvorb ... opoeza.png
vychodocech
 
Příspěvky: 1106
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: MerTK je funkční regulátor myelinové fagocytózy ....

Příspěvekod Franta » 01 lis 2016 01:26

Ano, jak to napsal východočech.
Jinak já si troufnu do češtiny přeložit různé zpopularizované vědecké články, nebo články které více méně chápu.
Ale jsou články které nechápu úplně a tak bych je nerad překládal, ale tuším že se jedná o určitý objev z oblasti která je pro pochopení nemoci důležitá a který je proto třeba se zaznamenat a třeba až to bude někde vysvětleno víc pro laiky, tak se k tomu vrátit.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2414
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy


Zpět na Odkazy na odborné novinky v angličtině bez překladu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník