Poznáte svoju hladinu vitamínu D?

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

Re: Poznáte svoju hladinu vitamínu D?

Příspěvekod sedmikraska1 » 19 dub 2016 20:12

Mně dosud vigantol předepsán nebyl. Hladinu vitamínu D v krvi mi nikdo v RS centru nezjišťoval. Při první atace v lednu 2015 mi při zánětu zrakového nervu nasadili hned solumedrol, pak prednison s postupným snižováním. Od června 2016 jsem diagnostikovaná a mám rebif. Samotnou mne zajímalo, zda nemám deficit vitamínu D, proto jsem požadala při jedné kontrole lékařku, zda by to nemohli při odběrech zjistit, což se stalo. Při následující kontrole jsem se ptala na výsledky a bylo mi řečeno, že deficit nemám, je to prý v normě, ale to prý může být tím, že odběr se dělal v srpnu, kdy je nejvíc sluníčka. Proč mi to nekontrolovali v lednu při hospitalizaci ani v únoru a dubnu na následujících kontrolách mi nikdo neřekl.
sedmikraska1
 
Příspěvky: 12
Registrován: 22 úno 2016 19:09

Re: Poznáte svoju hladinu vitamínu D?

Příspěvekod masha » 18 čer 2016 14:31

masha píše:Ahoj,
hladinu mi co rok stanovují v MS centru.
diagnistikována MS: 07/2014, hned nasazen Vigantol - 4gtt/den (2 000IU). Hladiny:
09/2014: 90 nmol/l
01/2015: 93 nmol/l ....abych se dostala nad 100 nmol/l, zvýšena dávka na 7 gtt/den (3 500 IU)
12/2015: 66,2 nmol/l... :?: vigantol opravdu kapu denně, a to na pečivo pokapané olejem....Nechápu, že navýšení vigantolu o 75% způsobilo pokles hladiny o 33%...Hladina měřena ve stejném zařízení, tedy nemělo by se jednat o chybnou analýzu.

Setkali jste se s tím, že po navýšení vigantolu vám hladina klesla?


tak ještě malé doplnění za mě - 06/2016: 96 nmol/l ....stále pokračuju v 7gtt vigantolu, třeba se přes tu magiskou stovku nakonec překlopím 8-)
masha
 
Příspěvky: 44
Registrován: 29 led 2014 00:31

Re: Poznáte svoju hladinu vitamínu D?

Příspěvekod nickorette » 18 čer 2016 20:14

masha píše:
masha píše:Ahoj,
hladinu mi co rok stanovují v MS centru.
diagnistikována MS: 07/2014, hned nasazen Vigantol - 4gtt/den (2 000IU). Hladiny:
09/2014: 90 nmol/l
01/2015: 93 nmol/l ....abych se dostala nad 100 nmol/l, zvýšena dávka na 7 gtt/den (3 500 IU)
12/2015: 66,2 nmol/l... :?: vigantol opravdu kapu denně, a to na pečivo pokapané olejem....Nechápu, že navýšení vigantolu o 75% způsobilo pokles hladiny o 33%...Hladina měřena ve stejném zařízení, tedy nemělo by se jednat o chybnou analýzu.

Setkali jste se s tím, že po navýšení vigantolu vám hladina klesla?


tak ještě malé doplnění za mě - 06/2016: 96 nmol/l ....stále pokračuju v 7gtt vigantolu, třeba se přes tu magiskou stovku nakonec překlopím 8-)



To bude to slunicko. Ja mam ted asi 75,tak sem porat na paprscich,tak uvidime po lete
nickorette
 
Příspěvky: 128
Registrován: 27 lis 2015 08:27

Re: Poznáte svoju hladinu vitamínu D?

Příspěvekod masha » 18 čer 2016 21:49

nickorette píše:
masha píše:
masha píše:Ahoj,
hladinu mi co rok stanovují v MS centru.
diagnistikována MS: 07/2014, hned nasazen Vigantol - 4gtt/den (2 000IU). Hladiny:
09/2014: 90 nmol/l
01/2015: 93 nmol/l ....abych se dostala nad 100 nmol/l, zvýšena dávka na 7 gtt/den (3 500 IU)
12/2015: 66,2 nmol/l... :?: vigantol opravdu kapu denně, a to na pečivo pokapané olejem....Nechápu, že navýšení vigantolu o 75% způsobilo pokles hladiny o 33%...Hladina měřena ve stejném zařízení, tedy nemělo by se jednat o chybnou analýzu.

Setkali jste se s tím, že po navýšení vigantolu vám hladina klesla?


tak ještě malé doplnění za mě - 06/2016: 96 nmol/l ....stále pokračuju v 7gtt vigantolu, třeba se přes tu magiskou stovku nakonec překlopím 8-)



To bude to slunicko. Ja mam ted asi 75,tak sem porat na paprscich,tak uvidime po lete


Souhlas,efwkt slunce bude jasny vliv. Drzim palec,at se trochu navysi tvuj vitD,ev.doporucuju kapsle rybiho tuku (kdysi jsem brala a podezrivam je z pozitivniho vlivu na hladinku)
masha
 
Příspěvky: 44
Registrován: 29 led 2014 00:31

Re: Poznáte svoju hladinu vitamínu D?

Příspěvekod jasipe2016 » 19 čer 2016 16:26

Asi se zeptám hloupě, je Vigantol důležitý?dali mi ho až po 2 měsících a trochu to flákám. Děkuji. :o
jasipe2016
 
Příspěvky: 35
Registrován: 20 bře 2016 21:47

Re: Poznáte svoju hladinu vitamínu D?

Příspěvekod dulca » 19 čer 2016 16:57

jasipe2016 píše:Asi se zeptám hloupě, je Vigantol důležitý?dali mi ho až po 2 měsících a trochu to flákám. Děkuji. :o


neni to zásadní věc, jen doplněk, protože se přislo na to že hodně pacientům s RS chybí....me ho napsali taky, ale hladinu vit. D mi nikdy nikdo nekontroloval....mela jsem obdobi kdy jsem ho brala vic kdy min....
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: Poznáte svoju hladinu vitamínu D?

Příspěvekod vychodocech » 19 čer 2016 17:48

Jak píše Dulča, tohle je stále věc názoru. Vitamín D je důležitý, to určitě, jak a kolik ho člověk musí mít, aby to vůbec ovlivnilo průběh RS je na diskuzi. Sluníčko to je stále základ pro tvorbu vit.D, případně pestrá strava (houby, tučné ryby - nebo ryby obecně, vejce apod.) - tohle všechno by za normálních okolností přirozeně mělo stačit pro potřeby těla.

Ale přílišné slunění - tedy opalování je spíše na závadu - takové "grilování" moc nepomůže v případě poškození pokožky. UV záření (ze slunce) je důležité pro tvorbu vit.D v kůži člověka kde vzniká z dehydrocholesterolu.

PS: - moje zamyšlení-
Přílišné slunění je považováno za rizikový faktor vzniku rakoviny kůže - vlastně za přímý důsledek toho slunění. Jsou tu ale i studie, kde se tento faktor opírá spíše o stravu, která oslabuje kůži člověka a díky tomu je UV záření právě tím rizikovým faktorem.

Mezi tyto potraviny, které oslabují kůži člověka v souvislosti s UV zářením jsou zejména citrusy resp.látky v nich obsažené - jsou to "psoraleny a další furokumariny (přírodní obranné látky) ty jsou fotoaktivní - jejich toxický účinek je zesílen působením UV záření a mohou být i karcinogenní." Takže když to shrnu, tak oblíbené džusy (citrusy) s ledem během slunění přispívají k tomu rizikovému faktoru.

jeden takový článek jsem nalezl zde: https://www.novinky.cz/zena/zdravi/3932 ... anomu.html
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Poznáte svoju hladinu vitamínu D?

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 14 črc 2016 13:00

Přikládám zkušenost mé ženy s vitaminem D .
Hladina v krvi vůbec nekoreluje ani s dávkováním, ani s projevy. Sledujem to systematicky 5 let, protože vitamin D velmi pomáhá a výsledek je tento, rozbor z krve má vypovídací hodnotu toaletního papíru. Jde o to, že vit D se nejprve moduleje játrama na 25-OH-D - to se teprve měří. Čili, jsou-li játra v trapu, může být člověk předávkován D3 nebo D2 a vůbec to nezjistí. 25-OH-D je zase jen polotovar, který se v ledvinách přeondí na kalcitriol, který teprve má nějaký význam. Úplně v pohodě je možný mít 25-OH-D nízký a kalcitriol vysoký, nebo opačně.
Podtatný je ale vliv toho co bereme a na každýho je jiný - záleží jak fungují játra a ledviny. Tzn. můžu ho brát málo a předávkuju se, nebo opačně a nic. To lze pocitově odhadnout, když pozoruju, co to dělá. Když nic, je to málo, když špatně, je to moc. Špatně jsou problémy se žaludkem, ledvinama a ukládání vápníku do měkkých tkání. Vše jsme odzkoušeli.
Viatmin D při RS pomáhá proti infekčně a proti depresivně, což je podstatný spíše v těžších dobách.
Brát ho jen tak když chodím, vidím a nic mi nejni, je ptákovina, ikdyby výsledky ukazovali, že ho mám málo. Stejně jako, když už mě pomáhá, je třeba ho brát pocitově tolik, kolik pomáhá, ne míň.
Je to zázrak, ale nevěřte blábolům ze srovnávacích studií - každý jsme originál a nečtěte ženské časopisy. :D
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Poznáte svoju hladinu vitamínu D?

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 14 črc 2016 13:05

Jo, skutečný plus či mínus Déčka se pozná podle vápníku a fosforu v moči. Když je v normě, je to v normě. Když je moc fosforu a málo vápníku - je D málo a opačně. S krve se to zase moc nepozná. Todle vám za pár korun udělá každá laborka bez doktora, jen je třeba sbírat 24h.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Poznáte svoju hladinu vitamínu D?

Příspěvekod Akinom » 21 črc 2016 13:14

jasipe2016 píše:Asi se hloupě zeptám, dostala jsem Vigantol 20 kapek týdně. To se pak ukáže v krvi? Má se s něčím mastným, s tukem, stačí na lžičku kousek másla a Vigantol, nebo s čím ho "konzumujete"?


Ahojky, tak já beru Vigantol 10 kapek denně už přes rok. A že se jí s něčím mastným ani nevím, v lékárně mi akorát řekla, že si ho mám kapat na kousek rohlíku. A jak jsem na tom teď s Vit. D ani nevím, ale v září jdu na krev - Vit. D - je v žádance, tak se zeptám :lol: jestli ten Vigantol vůbec zabírá.
Akinom
 
Příspěvky: 10
Registrován: 02 říj 2015 12:35

Re: Poznáte svoju hladinu vitamínu D?

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 31 črc 2016 10:33

Při tahlle vysoký dávce bych byl ve střehu. Ani tak né s Déčkem v krvi, ale co to dělá s vápníkovým hospodářstvím - to je hlavní účinek Déčka - moduluje vstřebávání vápníku a hladinu PTH. Čili si můžeš oddělat ledviny.
Informace pro to, jestli ho máš tak akorát jsou vápník sérový a vápník a fosfor odpady v moči a poměr vápník vůči kreatininu v moči. Vysoký vápník v séru je červená žárovka, že by mohlo být moc, vysoký vápník a nízký fosfor znamená, že tě to stáhlo hladinu PTH, což dlouhodobě není úplně O:K. a vysoký poměr vápník/kreatin znamená, že si odděláš ledviny - kalcifikace.
Pokad je to všechno v normě, můžeš ho prát dál. To 25-OH-D, jak píšu výše, je pro kočku.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Poznáte svoju hladinu vitamínu D?

Příspěvekod nickorette » 09 říj 2016 13:03

Tak od kvetnoveho rozboru krve do zarijoveho jsem se zvedl o 10 jednotek s vit. D. To jsem byl na slunci co to slo a na dovolene u rovniku. Tak asi blbe vstrebavam,nebo je na vine zhorseni jaternich testu a tim padem promeny na vit D diky interferonu.
nickorette
 
Příspěvky: 128
Registrován: 27 lis 2015 08:27

Re: Poznáte svoju hladinu vitamínu D?

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 14 říj 2016 16:57

Jestli ti hladina stoupá, rozumně, je to v pohodě. I normální, ač nižší, hladina je v pohodě. Problém je, když klesá.
Taky je třeba vést v patrnosti, že vit. D v těle pohlcují vlastní tukové zásoby. Čili, kdo je jak lunt, stačí mu trocha slunka a má vysokou hladinu 25-OH-d. Člověk plnoštíhlý i velkými dávkami vigantolu jen pumpuje déčko do tukových zásob. Snadno se pak předávkuje i při nížší hladině 25-OD-D. To prostě nemá provázaný měřítka.
Daleko nejpřesnější, ač taky jak u koho, je poměr vápník/fosfor v moči. Moc vápníku pryč a vyšší hladina v krvi je moc.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Poznáte svoju hladinu vitamínu D?

Příspěvekod bart2560 » 16 črc 2018 13:20

užívám Vigantol už několik let 5 kapek denně. Občas, hlavně o víkendech, to flákám. Na slunce moc nechodím, jsem takový jeskynní typ. Hodnoty se drží pravidelně mezi cca 150-200 jednotek.
bart2560
 
Příspěvky: 5
Registrován: 16 črc 2018 12:57

Předchozí

Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron