likvor

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

likvor

Příspěvekod nickorette » 09 čer 2016 17:41

Máte ve svém likvorovém vyšetření vzorec II, nebo vzorec III? Co jsem se dočetl, tak vzorec II je pro RS typicý, vzorec III už méně, tak by mě zajímalo, jak to s tím je v praxi?
nickorette
 
Příspěvky: 128
Registrován: 27 lis 2015 08:27

Re: likvor

Příspěvekod dulca » 09 čer 2016 18:25

Kde to najdu? Puntik mam na hranici 1 a 4.
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: likvor

Příspěvekod nickorette » 09 čer 2016 18:35

Me delala vyhodnoceni Bulovka a mam to napsany pod tabulkou s IGG a IGF a blabla hodnotama. Vylozene napsano v popisu nalezu VZOREC cislo. Tam se resi,jestli jsou oligoklonarni pasy v likvoru a nebo v likvoru i seru.
nickorette
 
Příspěvky: 128
Registrován: 27 lis 2015 08:27

Re: likvor

Příspěvekod dulca » 09 čer 2016 19:53

Dělal mi to Motol před 5 lety a žádný vzorec u toho není. Oligokloni pásy jsem mela 4 v krvi a 2 v likvoru.
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: likvor

Příspěvekod nickorette » 10 čer 2016 09:47

dulca píše:Dělal mi to Motol před 5 lety a žádný vzorec u toho není. Oligokloni pásy jsem mela 4 v krvi a 2 v likvoru.


no tak to je právě myslim ten míň typickej případ, kdy pruhy jsou i v séru, nejenom v likvoru. Typický pro RS by mělo být právě jen pruhy v likvoru. Takle to vypadá, že iniciace zánětu byla původně mimo likvor a přes HMB následně vstoupil do CNS a tam začal reagovat s myelinem. Podobně to mám i já. 3 v likvoru a 6 v seru. Tak asi ta bezpečná "tetanovka".


Četl jsem tady na foru, že léčbu na RS nebereš a léčíš boreliozu antibiotikama a léčba zabírá, tak to na mně dělá dojem, že Tvoje zkušenost todle všechno podtrhuje. V mnoha případech mají lidi s RS asi prostě jen smůlu na klíště, nebo očkování, příp. nerozpoznanej chronickej zánět v těle bez projevů, kterej praktickej lékař z povšechnýho krevního obrazu pravidelný kontroly nerozpozná. I ten stres zvyšuje v krevním obraze zánětlivý citokiny.
nickorette
 
Příspěvky: 128
Registrován: 27 lis 2015 08:27

Re: likvor

Příspěvekod dulca » 10 čer 2016 11:18

U me vyhodnocení výsledků posralo několik lekarek, ktere ignorovaly ten fakt, že mám borelii a tvrdily ze je neskodna včetně Havrdovy. Je vidět jak je neskodna...Ano z toho minima co jsem ušla jsem na 10 km s lehkou dopomoci hůlky v závěru. Ten doktor co me ted leci má tu zkušenost, vyleci-li příčinu zánětu v mozku, zmizí i RS nebo se podstatne sklidni. Bez nutnosti brát dozivotne jakýkoliv léky.

Jo očkování proti tetanu mi pan doktor silne nedoporučil, že je to jedno z nejhorších očkování, ktere s imunitním systém dobře zatrese.
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: likvor

Příspěvekod Lorain » 10 čer 2016 20:25

Měla jsem za to, že ty pásy jsou v séru i v likvoru. Jsou-li ale v likvoru dva a více, které nekorespondují s těmi v séru, svědčí to pro RS.

Já mám z LP z Motola (prosinec 2015) celkem podrobný rozbor, ale vzorec tam uvedený nemám.
A ten pásový rozbor mi museli dělat třikrát, protože výsledky nebyly průkazné. Závěr je, že našli dva velmi jemné nekorespondující pásy.
Lorain
 
Příspěvky: 76
Registrován: 04 led 2016 13:44

Re: likvor

Příspěvekod Lorain » 10 čer 2016 20:28

A borelii jsem měla v séru, v likvoru prý ne, takže to je prý v pohodě...
Lorain
 
Příspěvky: 76
Registrován: 04 led 2016 13:44

Re: likvor

Příspěvekod nickorette » 10 čer 2016 20:43

Lorain píše:Měla jsem za to, že ty pásy jsou v séru i v likvoru. Jsou-li ale v likvoru dva a více, které nekorespondují s těmi v séru, svědčí to pro RS.

Já mám z LP z Motola (prosinec 2015) celkem podrobný rozbor, ale vzorec tam uvedený nemám.
A ten pásový rozbor mi museli dělat třikrát, protože výsledky nebyly průkazné. Závěr je, že našli dva velmi jemné nekorespondující pásy.



Asi sem to poblbnul. Mam 3 korespondujici a 3 nekorespondujici,takze asi tim padem vic v likvoru. Nicmene pokud by mel nekdo 15 v seru a 15 v likvoru,ta je to ok? To je blbost. Tam ma bejt max 1 v kazdym. A co ty ostatni hodnoty?
nickorette
 
Příspěvky: 128
Registrován: 27 lis 2015 08:27

Re: likvor

Příspěvekod dulca » 10 čer 2016 21:19

Lorain píše:A borelii jsem měla v séru, v likvoru prý ne, takže to je prý v pohodě...


to jsem mela taky, takze v pohode to opravdu neni a musi se to lecit, ale na to 99 % doktoru sere,....skoda, ze v likvoru jen ve 40% se tu bakterii podari chytit, jinak tam je, ale nedari se ji ulovit v tom danem vzorku co jde na rozbor...z 200m ujitych o fr. berlich jsem na 10 km jen ke konci s lehkou dopomoci hulky, po 4 mesicich od dokonceni lecby atb.
Lecba by mela trvat nekolik mesicu a atb. musi byt podavany infuzne a jeste kombinovany s peroralnimi. Ja mela kombinaci dvou antibiotik a jednoho antimalarika. Vetsina se podarila vymlatit a jeste me na podzim jedna kura caka mozna dve. Rozhodne se to vyplati, ale neurologove v CR a to diky pani profesorce odmitaji slyset. Takze doporucuji hledat opravud lekare a ne ignoranty jsou taci, ale je jich min nez safranu.
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: likvor

Příspěvekod sedmikraska1 » 17 čer 2016 20:45

http://diskuse.doktorka.cz/mozkomisni-mok/archiv/240/

V mozkomíšním moku zdravého člověka se nevyskytují žádné oligoklonální IgG pásy. Při vyšetření je nutné srovnat mozkomíšní mok a sérum. Za pozitivní nález podporující dg.roztroušená sklerosa se považuje nález alespoň dvou oligoklonálních IgG pásů, které jsou v moku a nejsou v séru nebo jsou v séru slabší než v moku. Důležité je zda jsou pásy v alkalické oblasti elektroforetické stopy imunoglobulinu G. IgG pásy v kyselé oblasti se vyskytují především u bakteriálních a virových neuroinfekcí s výjimkou neuroborreliozy, kde jsou pásy často i v alkalické oblasti.
Na počtu IgG pásů záleží. Souvisí s intenzitou autoimunní reakce v CNS. Intenzita této reakce však nekoreluje se závažností klinických projevů onemocnění. Záleží totiž, v které části mozku zánět probíhá. Takže slabá zánětlivá reakce (2 alkal.IgG pásy) v důležitém nervovém centru vyvolá závažnější postižení (např.zrakové, sensitivní, pohybové) než silná zánětlivá reakce (28 IgG pásů) v místě, které slouží jako rezervní kapacita mozku.
Tvar pásů se nezkoumá. Při dobře provedené detekční metodě jsou jeden jak druhý.
MR a vyšetření moku jsou navzájem se doplňující (komplementární) vyšetření. MR nemá tu výpovědní hodnotu, aby se s jistotou dalo řící, že pozorovaná patologická struktura je důsledek autoimunní reakce. Zrovna tak se nedá říci, že syntézu oligoklonálních IgG pásů v CNS vyvolalo autoimunní onemocnění, může jít např. o reakci na nádor nebo cévní onemocnění mozku. Teprve spojení pozitivního nálezu na MR (nález plak) a průkaz oligo IgG pásů v moku, zejména v alkalické oblasti, vysoce zvýší v rámci diferenciální diagnostiky pravděpodobnost, že jde o autoagresivní demyelinizaci.
Problém je, že ne každé pracoviště umí udělat kvalitni MR a ne každé pracoviště umí prokázat v moku oligoklonální IgG pásy. Takže se občas stává, že např.pacient má už dva roky prokázané oligo IgG pásy a MR je stále negativní a naopak.
Pracoviště s kvalitní MR a pracoviště s dobrou detekční metodou oligo IgG pásů jsou vždy u pacientů s roztroušenou sklerosou v dobré shodě.
sedmikraska1
 
Příspěvky: 12
Registrován: 22 úno 2016 19:09

Re: likvor

Příspěvekod masha » 17 čer 2016 20:58

Ahoj všem, také vím jen počty OP: 11 v likvoru, 0 v séru.
masha
 
Příspěvky: 44
Registrován: 29 led 2014 00:31

Re: likvor

Příspěvekod Akinom » 27 říj 2016 08:12

Ahojky všem, tak já jsem našla tyto výsledky:

IgG likvor 13, sérum 0, FLC k 14/0, FLC l: 9/0, IgA 15/0, IgM 16/0, EvP: neděláno

Asi to něco znamená, ale já se po tom nepídila :D
Akinom
 
Příspěvky: 10
Registrován: 02 říj 2015 12:35

Re: likvor

Příspěvekod Miška » 12 úno 2018 14:27

Můžu se prosím zeptat - na MR jsem měla v r.2008 nález tři diskrétní hyperintenzity v bílé hmotě okcipitálně vlevo,v r.2009 nález byl stejný,v prosinci 2017 je nález větší - vícečetná hypersignální ložiska periventrikulárně a subkortikálně-splňují McDonaldova kriteria,v moku se pásy neprokázaly tak nevím co si o tom myslet,máte někdo zkušenosti? A ještě jestli by mi mohl někdo vysvětlit co znamená v laboratorním vyšetření poměr Crp (CSF/S) .V březnu jsem objednaná do MS centra,ale pořád nad tím musím přemýšlet,Děkuji
Miška
 
Příspěvky: 2
Registrován: 08 úno 2018 16:17

Re: likvor

Příspěvekod vychodocech » 16 úno 2018 02:05

Miška píše:Můžu se prosím zeptat - na MR jsem měla v r.2008 nález tři diskrétní hyperintenzity v bílé hmotě okcipitálně vlevo,v r.2009 nález byl stejný,v prosinci 2017 je nález větší - vícečetná hypersignální ložiska periventrikulárně a subkortikálně-splňují McDonaldova kriteria,v moku se pásy neprokázaly tak nevím co si o tom myslet,máte někdo zkušenosti? A ještě jestli by mi mohl někdo vysvětlit co znamená v laboratorním vyšetření poměr Crp (CSF/S) .V březnu jsem objednaná do MS centra,ale pořád nad tím musím přemýšlet,Děkuji

Tato otázka je složitější a záleží na posouzení neurologa (neurologů), samozřejmě to může znamenat vztah k RS, ale také nemusí, proto také bylo to vyšetření mozkomíšního moku, kde se sice pásy neprokázaly, ale jsou tam další parametry, které se sledují, aby se stanovila správná diagnoza a vyloučily se např. infekční příčiny apod.
Jedním ze základních parametrů vyšetření likvoru je protein krevní plazmy Albumin, který se vytváří v játrech a proniká do CNS do mozkomíšního moku - popis co to je, je např. zde: http://ciselniky.dasta.mzcr.cz/cd/hypertext/AJBAU.htm - pomocí některých proteinů jsou pak vazby třeba na hormony a další látky a pokud ve vyšetření nastanou nějaké odchylky např. tohoto parametru Albuminu CSF, může to poukázat na nějaký zdravotní problém a lékaři se mohou něčeho chytnout pro stanovení správné diagnozy a následného postupu. C-reaktivní protein (CRP) je jiný test, kde se sleduje případná možná infekce, jde o doplňkový test : http://ciselniky.dasta.mzcr.cz/cd/hypertext/MZACF.htm

proteiny v likvoru: http://ciselniky.dasta.mzcr.cz/cd/hypertext/MZAKZ.htm

vztah Albuminu k RS: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4828783/

pro ty které to hodně zajímá a mají chuť si to prostudovat: https://zdravi.euro.cz/clanek/postgradu ... ozy-477767
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Další

Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků