Léčba CIS po první atace

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

Léčba CIS po první atace

Příspěvekod nickorette » 30 pro 2015 10:05

Ahoj ereskáři,
bohužel jsem se k vám v listopadu také připojil. Zatím tedy jako CIS, nicméně podle všech dostupnejch informací se ze mně eRSkář kanonec stejně stane. Chtěl jsem se vás zkušenějších zeptat, jak je to s léčbou interferonama po první atace (omezená hybnost pravých končetin a další typický příznaky). Prokázaný bylo zatím jen jedno ložisko, ale trošičku bojuju s neurologama v nemocnici, kde mi navíc poskytli přeléčení Solumdrolem až měsíc po tom, co jsem k nim přišel na pohotovost s prvním problémem, kterej se nakonec v průběhu toho měsíce rozšířil i na další oblasti.

Cituji SUKL: Interferon beta 1a i.m., interferon beta 1b a glatiramer acetát jsou indikovány: 1) pro léčbu pacientů s jedinou demyelinizační příhodou a aktivním zánětlivým procesem, která byla natolik závažná, že k léčbě bylo nutno podat intravenózně kortikoidy. U těchto pacientů byla vyloučena jiná možná diagnóza a bylo u nich stanoveno vysoké riziko klinicky definitivní roztroušené sklerózy. 2) pro léčbu pacientů s jistou diagnózou atakovité formy roztroušené sklerózy mozkomíšní v remitentním stadiu choroby, pokud je přítomna vysoká aktivita choroby (2 dokumentované a léčené relapsy za 1 rok nebo 3 relapsy za poslední 2 roky) a invalidita nepřesahuje stupeň 4,5 EDSS.

Z toho usuzuju, že jestliže jsem byl kortikoidama přeléčenej a bylo prokázaný jedno ložisko, výsledky vyšetření likvoru RS potvrzují a zatím nebyla vyřčena jiná diagnoza než CIS, jedná se tedy o vysokou pravděpodobnost konverze do RS a je tedy možné léčbu inerferonem zahájit již v tomto momentu. Můj současný neurolog totiž čeká na další ložisko nebo ataku, což mi připadá hazard s mým zdravím a současná pravidla podle mýho názoru umožňují zahájit DMD léčbu už v tomto stádiu.

Děkuju za vaše názory a zkušenosti
L.
nickorette
 
Příspěvky: 128
Registrován: 27 lis 2015 08:27

Re: Léčba CIS po první atace

Příspěvekod petankl » 30 pro 2015 16:25

nickorette píše:Můj současný neurolog totiž čeká na další ložisko nebo ataku, což mi připadá hazard s mým zdravím a současná pravidla podle mýho názoru umožňují zahájit DMD léčbu už v tomto stádiu.


Ano, DMD (interferony nebo glatiamer acetat) maji byt podle soucasnych pravidel podany tusim do dvou mesicu od prvni ataky. Vas neurolog tedy nedodrzuje soucasny "lege artis" postup u CIS a hrave ho muzete s celou nemocnici zalovat s temer stoprocentni sanci na uspech. Velice pomaha toto zminit v ordinaci, schvaleni injekci pak v mziku nabere rychly spad.

Proc to tak lekar dela je ale na druhou stranu jasne. Nemocnice na vas nema penize, resp. nejspis vsechny penize alokovane na rs pacienty uz vycerpala, a tak hraje mrtveho brouka. Je to zcela bezna situace zejmena u pacientu, kteri jsou diagnostikovani po polovine roku.
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22


Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků