Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron apod.

Diskuse o současných lécích, léčivech ale i léčbách roztroušené sklerózy.

Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron apod.

Příspěvekod Franta » 15 úno 2013 15:44

Rozhodl jsem se, že něco přeložím abych vnesl pacientům lepší představu o tom co berou, protože dostupných informací je málo.
Nejsem lékař a tak je možné, že něco z angličitny můžu zkomolit. (například mi není jasný jaký je rozdíl mezi kortizonem a kortikoidem, ale pro laika si myslím, že to zásadní není - vědět jestli tomu co ho uzdravuje nebo ničí zdraví se říká kortizony nebo kortikoidy.)

Následuje překlad z těchto anglických stránek http://www.mult-sclerosis.org/steroidtreatments.html :
*************************************
Dva typy léků, které mají snižovat závažnost a trvání relapsů v RS a které lékaři rádi předepisují:
- imunosupresiva
- steroidy
Oba dva typy těchto léků mají závažné vedlejší účinky.
u imunosupresiv jsou o něco více závažnější a jejich použití je všeobecně omezeno pro lečbu progresivních forem RS

Steroidy - na ty se v tomto článku zaměřím. Nejprve obecně:
Steroidy se přirozeně vyskytují v lidském těle jako hormony. Dělí se na:
- Glukokortikoidy (kortisol a kortikosteron)
- Mineralkortikosteroidy
pohlavní steroidy:
- Androgeny (androgenní hormony, testosteron)
- Progestin (progestrogen)

Glukokortikoidy jsou produkovány v nadledvinkách. Nadledvinky se skládají z kůry a dřeně. Kortizoly jsou produkovány v kůře v reakci na uvolňování regulačního hormonu zvaného adrenocorticotrophic hormone (ACTH) který je vyráběn v hypofýze v mozku a stejně tak v nadledvinkách. ACTH je přirozeně vylučován v reakci na různé stresové faktory jako strach úzkost, bolest, cvičení, infekce a na velmi nízkou hladinu glukózy v krvi (hypoglykémie).

Kortizony jsou také přítomny v těle neaktivní. Když se rychle uvolní tak můžou aktivovat různé mechanismy jako například aktivitu bílých krvinek a nebo zvýšit teplotu těla na znamení infekce. Kortizony mají imunosupresivní účinek deaktivováním bílých krvinek zejména T-buněk potlačením jejich uvolňení informačními molekuly zvanými cytokiny a efektorovými molekuly. Tato forma imunitní reakce je nazývána jako lymphocytopenia (neplést si se stejnojmennou nemocí). Kortizony také ničí určitý stupeň bílých krvinek a má se za to, že redukují "propustnost" hematoencefalickou bariérou.

Z nějaké příčiny jsou bílé krvinky, buňky imunitního systému, zodpovědné za poškození způsobené RS. Někdo by očekával, že glukokortikoidy, které redukují počet bílých krvinek by měly snížit závažnost RS relapsů. Toto je opravdu pozorováno. Glukokortikoidy a ACTH snižují závažnost a délku relapsů.

Nejdříve byl ACTH použit pro uvolňování přirozeného kortizonu do těla, ale pak bylo zjištěno že syntetické glukokortikoidy jsou podstatně více efektivní a mají o polovinu větší životnost než přírozené kortisony a postupně je pak nahradily.

Syntetické glukokortikoidy jsou chemicky odvozeny od kortizonu a hydrokortizonu s malými změnami v jejich složení. Jeden z nich je například Solu-Medrol.

To zní dobře, kde je tedy háček?


Zdá se mi, že používání steroidů k léčbě RS není tak kontroverzní jak by mělo být. Zatím co glukokortikoidy jsou jistě efektivní v redukci bezprostředního dopadu relapsů, tak nadruhou stranu bylo zjištěno, že nemají v ničem žádný efekt na průběh choroby. Rád bych znovu zdůraznil toto: použití steroidů naprosto vůbec nepřispívá ke zpomalení progrese roztroušené sklerozy. Jejich použití je z tohoto důvodu čistě utišující jako braní aspirinu k lečbě bolesti břicha pro redukci té bolesti ale není zacílené na příčinu. To by bylo v pořádku, kdyby steroidy neměly značné vedlejší účinky.

Protože mnoho buněk v lidském těle má receptory na glukokortikoidy, tak není divu, že mají velký rozsah vedlejších účinků. To může zahrnovat(ne vždy): akné, přibírání na váze, závratě, psychózy, deprese, bolesti břicha, únavu, nevolnosti, zvracení, a mnoho dalších příznaků, které mohou být velmi vážné. Dlouhotrvající použití glukokortikoidů není doporučeno nebo není efektivní v RS.

Potenciální závažné vedlejší účinky jsou součástí používání všech léků a my musíme udělat rozhodnutí zdali přínos konkrétních léků nepřeváží jejich nevýhody. Já bych byl raději konzervativní tak dalece jak nemoc postupuje. Mám rád smysl léků které zpomalují rychlost progrese, ale také nejsem proti braní léků, které zmírňují závažné symptomy. Co se týče glukokortikoidů tak bych potřeboval aby relapsy byly vcelku závažné abych zvážil jejich použití. Relapsy inklinují k poklesu během 4-6ti týdnů a steroidy nemají vliv na množství nebo závažnost zbytkového deficitu (tuto větu nevím jak lépe z AJ přeložit). Musíš použít svůj vlastní názor společně se svým neurologem aby jsi si poradil.

Fungují steroidy v případě progresivní formy RS?
Odpověď je krátká. Pravděpodobně ne. Kortikosteroidy se nejeví, že mají nějaký přínos pro progresivní formy choroby. Studie byly provedeny na použití nízké dávky methylprenisolone s sekundárně progresivní RS a ačkoliv výsledky byly neprůkazné tak na stupěň postižení to nemělo žádný vliv. Nicméně tato studie byla zkončena s tím, že musí být více uděláno práce k určení zdali kortikosteroidy mohou mít své místo v léčení SPRS.

********************** konec překladu

další info:
http://www.webmd.com/multiple-sclerosis/treating-iv-steroids

čeští lékaři naopak steroidy předepisují radi i na delší dobu než se zde doporučuje.
Například lékařka v našem RS centrum každému nemocnému řekne, že Medrol bude brát až do smrti. Zdá se mi to jako takový alibismus a pro lékaře zjednodušení. Jenže nadledviny si začas přestanou steroidy vyrábět sami a člověk už bude závislý jen na lécích. Přičemž vliv léku na progresi zřejmě nebyl dokázaný.
Přitom jsou lékaři v zahraničí, kteří dlouhodobé užívání nedoporučují.
Důvod by snad vysvětlil nějaký opravdu erudovaný lékař.

Nějaké jiné info v češtině:
http://www.stefajir.cz/?q=kortikoidy-nezadouci-ucinky
mimo jiné i z toho článku je cítit přístup českých lékařů, všechno možné tam je, ale nikde tam není uvedeno, že nezpomalují progresi choroby.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron ap

Příspěvekod vychodocech » 23 bře 2013 02:03

SOLU-MEDROL

- jelikož se téměř každý pacient s RS na vlastní kůži seznámí se Solu-Medrolem, tak považuji za povinnost publikovat zde veřejné infomace o tomto léku.

Solu-Medrol jak již Franta ve výše uvedeném příspěvku publikuje, jsou kortikoidy které se používají při relapsu u roztroušené sklerózy. Tyto kortikoidy se aplikují v opravdu vysokých dávkách až 1gram/den (tkz. puls) který se obvykle opakuje další dny. Kortikoidy zvyšují vylučování draslíku z těla, proto je důležité jeho doplňování. Kortikoidy rovněž mohou způsobovat záněty žaludku - proto jsou preventivně podávány léky na jeho ochranu. Solu-Medrol jsou kortikoidy které se používají při různých onemocnění, tedy nejen u RS pacientů.

Jelikož lidé, především nováčci, hledají informace o nežádoucích účincích těchto kortikoidů a především v době kdy jim byl aplikován, tak přikládám souhrnné informace o přípravku Solu-Medrol: http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... medrol-spc

příbalová informace zde: http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... medrol-pil

doplňuji o článek věnující se problematice kortikoidů: http://www.remedia.cz/Clanky/Lekove-pro ... ticle.aspx
Naposledy upravil vychodocech dne 26 bře 2017 21:42, celkově upraveno 1
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron ap

Příspěvekod vychodocech » 26 bře 2013 17:04

Dexamethason

Decadron, Dexamed ap. je silný syntetický steroid, je přibližně 25-30krát účinnější než hydrokortison a zhruba 6krát účinější než prednison. Dexamethason se používá k léčbě mnoha zánětlivých a autoimunitních onemocnění, hojně je používán v očním lékařství a onkologii.
Dexamethason je nejčastěji předepisován, když pacient nereaguje dobře na methylprednisolon (medrol, solu-medrol nebo prednison).

wiki: http://en.wikipedia.org/wiki/Dexamethasone
wiki (strojový překlad) http://translate.google.cz/translate?hl ... CDcQ7gEwAA
souhrn informací Dexamed: http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... examed-spc
příbalový leták: http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... examed-pil
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron ap

Příspěvekod elwex » 18 pro 2013 14:03

Z osobní zkušenosti upozorňuji na vážné nežádoucí účinky velkých dávek (1g/den po dobu 5 dnů) Solu-Medrolu. 5x jsem ho měl během 7 let úplně bez potíží a po šesté se mi hned po dobrání spustila těžká nespavost, nespal jsem ani minutu ani po dvou rohypnolech, prostě vůbec, po dalších dvou týdnech přišla těžká deprese.
3 měsíce jsem ve dne a v noci naprosto iracionálně přemýšlel o způsobech sebevraždy tak intenzivně, že jsem nedokázal řešit ani základní potřeby, nerozuměl jsem významu slov. Měl jsem bludy, byl jsem přesvědčený o tom, že se uzdravím, jen když se zabiju a pod. Dostal jsem se z toho až po 5 měsících braní antidepresiv (Argofan 225mg, Tritico 300mg) a absolvování stacionáře v Bohnicích. Pak se to ale přehouplo do lehce manické fáze, pak znovu deprese... a po roce a půl jsem snad už konečně v pořádku, ale stále na prášcích.

Jako příčinu bych viděl lehké náznaky deprese před podáním Solu-Medrolu.
(Ty mohly být způsobené 3-lety Avonexu.) Před podáním Solu-Medrolu by tedy nebylo od věci dělat kontrolní psychotesty na vyloučení náznaků deprese/mánie...
elwex
 
Příspěvky: 50
Registrován: 01 pro 2013 20:47

Re: Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron ap

Příspěvekod vychodocech » 19 pro 2013 00:27

Ano je to tak, je to sice velmi vzácné, ale může se to stát. Zrovna jsme to řešili, nejsi sám u koho se vyskytli psychické problémy. Solu-medrol (Methylprednisolone) jsou kortikoidy, které v kombinaci s určitými dalšími léky mohou vyvolat zmíněný stav. Samotné kortikoidy - především
Methylprednisolone ve vysokých (hraničních) dávkách by samotný takový stav neměl vyvolat.

Jednotlivý lékaři (neurologové) se s takovou reakcí setkávají velmi zřídka, mnohdy v tom nemají takové zkušenosti a mohou chybovat. Často zmiňuji pro podobné případy Dexamethason - jedná se o kortikoid, který může být v tatových případech náhradou za Methylprednisolon, ale lékaři se ho mnohdy zdráhají použít.

Moc ti děkuji, že jsi se ozval s tímto problémem a detailně ho popsal, budu rád, pokud snad má ještě někdo další podobné zkušenosti, aby se také ozval. Rád bych toto téma dále rozvíjel, aby se vědělo, kolik lidí mělo podobné zkušenosti, a aby osvěta přiměla lékaře využívat i zmíněné náhrady za Solu-medrol u takto těžce reagujících pacientů v případě ataky.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron ap

Příspěvekod masha » 19 kvě 2015 21:49

Hezký večer,
vzhledem k tendenci (zejm. nováčků) hledat informace o účincích a vedl. účincích léků,které berou/budou brát, tak přidám svou zkušenost vedl. účinků (jedna je právě čerstvá).

- okamžitá pachuť v puse (vedoucí k mírnému nechutenství a značné žízni)
- mírné eufristické stavy (tj. ráno nakapáno a po zbytek dne jsem jsem nadprůměrně pozitivistická ;)
- zároveň zvýšená energie (tj. chuť si zasportovat...) a také v práci ze mě měli radost ;)
- značné zvýšení tlaku (první hodnota o 20bodů, druhá hodnota o cca 5-10), to asi vysvětluje i ty rudé tváře a zvýšenou energii
- strach, že člověk oteče bych také z mé osobní zkušenosti chtěla všem zmírnit: já při Sol-Medrolu spíše hubnu (jídlo fakt nechutná + energie se víc hýbat, což ale s vysokým tlakem zas plnohodnotně nejde :( )

- jako negativní vlastně můžu zmínit jen drobnou nespavost (ale to je u mě vlastně standard).

Asi se teď ohradí řada lidí s jinou zkušeností, zkrátka podotýkám že člověk je individuum!!
Naposledy upravil masha dne 20 kvě 2015 12:35, celkově upraveno 1
masha
 
Příspěvky: 44
Registrován: 29 led 2014 00:31

Re: Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron ap

Příspěvekod dulca » 20 kvě 2015 08:42

Poprvy jsem to měla taky tak, postupně se vedlejsaky měnily. Od totální euforie až po deprese, nespavost max tři hodiny spanku, většinou ale nula. Zízeň velká, ale to ničemu nevadi, slano v puse. Na to pomáhá vůbec nesolit. Pachuť v puse mam uz během inf., ale nevadí mi. Zmena chut k jídlu, záleží na davce zažila jsem od zravosti po absolutní odmítání pevne stravy, zaludek ji nechtěl travit. Vždy mi zmizi svaly po celém těle. Coz mi prijde jako nejhorší vedlejsak. Pak šílená únava po inf. a nespavost v noci. Ted mi prijde nejlepší brát piticka na noc, blbý stavy po Solousi zaspím a rano funguju normalne. Rozhozeny biorytmi nemám. Když tak otekam až při přechodu na prednison, ale to se uz v centrech nedělá takže když vezmu jen inf. tak neotekam. Vedlejsaky jsem vyzkoušela vsechny a všechny jsou neprijemne, ale přežít se to dá. Hodne záleží na kúře jestli 3g, 5g a opakování kůry....čím vic tom horší..
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron ap

Příspěvekod Coria » 24 kvě 2015 19:51

Jen otázka - co se myslí dlouhodobým užíváním? Beru Prednison přes 3 měsíce a teď mám nově předepsané balení na další 3 měsíce... často si říkám, jestli to má vůbec smysl, a po přečtení tohoto vlákna se ve mě tyto myšlenky jen posílily. Teď sice beru už jen Prednison 5 jako "udržovací" dávku, ale když jsem bral dvacítku po třech tabletách, tak to bylo strašné svinstvo. Nikdy v životě jsem nevnímal vedlejší účinky léků do takové míry (neschopnost spát, akné na 80% obličeje, roztěkanost jako kdybych vypil 4 kafe najednou atd.).
Coria
 
Příspěvky: 30
Registrován: 24 úno 2015 17:06

Re: Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron ap

Příspěvekod vychodocech » 25 kvě 2015 00:18

Záleží na stavu pacienta a s čím se léčí. Pokud se jedná o RS, tak záleží jakou formu RS. Předpokládám že RR-RS (relaps-remitentní).

Takto: kortikoidy jsou léky (hormony) s vysokou účiností pro potlačení nežádoucí reakce organismu (tlumí zánět, ale neléčí příčinu zánětu), kortikoidy se používají v širokém spektru onemocnění od kožních problémů po alergie i v onkologii. V případě RS se ve vysokých jednorázových dávkách (viz.výše) podávají při atace (tam jsou téměř nezastupitelné), v malých dávkách se pak podávají na stabilizaci chronického onemocnění.

Kortikoidy mají i nežádoucí účinky, ale ty, které jsou opravdu závažné jsou zpravidla po letech užívání kortikoidů. Takové ty nežádoucí účinky po podání (změny nálad, vyrážky, nadýmání apod.) jsou běžné a také nepříjemné, nicméně to nejsou ty, které jsou vážné po letech užívání (jako jsou řídnutí kostí, poruchy metabolismu, poruchy tvorby kortizolu apod.).

Po 3 měsících užívání Prednisonu nebo Medrolu (a ještě k tomu v takto malých dávkách) by závažné nežádoucí účinky neměly nastat, také nepředpokládám, že v případě RR-RS by kortikoidy v malých dávkách byly nezastupitelné a jistě by měla být zvážena nějaká jiná systematická léčba imunomodulačními léky. Doporučuji to probrat v MS centru. Corio: navrhovali ti v MS centru nějakou léčbu mimo kortikoidů?
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron ap

Příspěvekod petankl » 25 kvě 2015 07:55

Jen doplnim vychodocecha: na uzivani kortikoidu se u cloveka vytvari zavislost, a to nejen psychicka, ale zejmena fyzicka. Neco jako u drog. Vzhledem k tomu, ze priznivy vliv malych davek kortikosteroidu na rs nebyl nikdy dokazan vedeckymi studiemi, tak v zahranici se pacientum nepodavaji. U nas je to vyjimka a z historickych duvodu. Nicmene uz se od ni nastesti taky ustupuje. Ja napr. nedostaval ani snizujici davky po pulzu kortikosteroidu pri atace. Neplest ale prave s vysokymi davkami kortikosteroidu pri atace, ktere maji zatim nezastupitelnou roli pri zvladani rs jak u nas tak vsude jinde ve svete.
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron ap

Příspěvekod dulca » 25 kvě 2015 10:18

Ja bych jeste doplnila, zda po pulsech SM vysazovat postupne nebo ne, by mělo být děláno individuálně a ne podle šablony. Já jsem bez lecby a na prudké vysazení reagují další atakou. Takže vysazuju tak tři mesice. Když ma člověk lecbu, tak je otázka jak moc je funkci, ale vetsinou se to dá zvladnou po pulsu úplně vysadit. Podle mého by se to mělo dělat individuálně, ale bohužel se tak nedeje.
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron ap

Příspěvekod vychodocech » 25 kvě 2015 10:26

Ještě k těm malým dávkám: většinou se jimi stabilizuje chronické onemocnění, od RA (revmatoidní artritida) až po různé alergie. Při výkyvech imunitního systému (krátkodobě) mohou kortikoidy dobře fungovat, ale jak správně píše Petankl - ta účinnost na zlepšení stavu pacienta RS z dlouhodobého hlediska není prokázaná a ve světě se moc nepoužívá. RS je v podstatě chronické onemocnění, krátkodobé podávání v malých dávkách jako je 5 mg presnisonu je riziko vážných nežádoucích účinků téměř zanedbatelné.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron ap

Příspěvekod vychodocech » 25 kvě 2015 10:32

Jinak Dulco naprosto souhlasím, zkoušel jsem vysazovat postupně v různých časech i dávkováních (sledováno po letech zkušeností - po různých prodělaných atakách), dokonce jsem byl i bez postupného vysazování po pulzech solu-medrolu.

Je to opravdu individuální, a dokonce se to mění v čase, takže nemohu dát přesný návod co je lepší - jestli postupně vysazovat nebo ne a jaké dávkování. Každopádně po prvních atakách jsem to tolik nepociťoval, velké rozdíly jsem poznal až po cca 5 atace, kdy jsem prudké vysazení špatně snášel. Nyní po hromadě atak vím, že musím mít postupné vysazování v řádech týdnů.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron ap

Příspěvekod Coria » 06 čer 2015 06:06

Mě žádnou "léčbu" kromě Prednisonu 5 nenavrhli, ani mě neinformovali o možných rizicích. To jsem četl až na netu, že nadledviny mohou přestat produkovat jakousi látku, kterou suplují kortikoidy, a vzniká tak doživotní závislost. Jelikož mám sám pochybnosti o tom, zda mi ten Prednison k něčemu je (na ataku mi nepomohla ani jednorázová větší dávka z infuze), tak už si dlouho zahrávám s myšlenkou, že to přestanu brát...
Coria
 
Příspěvky: 30
Registrován: 24 úno 2015 17:06

Re: Kortikoidy - Medrol, Solu-Medrol, Prednison, Decadron ap

Příspěvekod petankl » 06 čer 2015 07:28

Ta latka, kterou maji suplovat je kortizol, viz napr. http://cs.wikipedia.org/wiki/Kortizol nebo trochu precizneji ale v aj http://en.wikipedia.org/wiki/Cortisol TIm, ze ti nenavrhli jinou "lecbu" myslis i ty dmd injekce? Jinak necekej moc, ze by ti rs lekar rekl o vedlejsich ucincich toho, co ti dava, nebo jakekoliv podrobnejsi informace. To se ho musis silou zeptat a trvat na svem casto az na uroven neprijemne vymeny nazoru.
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Další

Zpět na Schválené léky na roztroušenou sklerózu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků