Strach z RS

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

Strach z RS

Příspěvekod Martina N. » 25 dub 2015 13:52

Dobrý den,
Asi půl roku mi brní pravá noha a cca před 14 ti dny se mi začala špatně zvedat, nějak neposlouchá. Trpím poslední dobou velkou únavou a občas mi při zaostřování jakoby utíká oko. Abych to zkrátila, je mi 36 let a pečuji o mámu, které diagnosukovali RS v 48 letech. Tuším, že ji mám také. Stále přemýšlím, zda má význam navštívit lékaře a nechat si říci nezvratnou diagnózu, když žádné fungující léky na primárně progresivní typ nejsou. Vím, že psychika hraje obrovskou roli, viděla jsem to na mámě, když se zamilovala, projevy Rs byly daleko menší, pak rozchod a zase zhoršení. Přemýšlím, zda neskusit jiné cesty, zdravá strava, různé druhy terapií (fekální).
Píši toto vše sem, protože mám prostě strašný strach, že se nebudu moci starat o mé syny (1 a 9 let),mámu, protože mám z toho všeho strašný maglajs v hlavě a nechci tím zatěžovat rodinu.
Ještě jedna teorie, která mě tak napadá. Často jsem mámu odsuzovala za to, že vůbec nebojuje, představovala jsem si, jak já statečně bojuji, slézám hory a v dešti chodím ven, prostě bojuju jako blázen. Nejhorší je, že ta představa mi byla vlastně příjemná. Tak si říkám, že jsem si to třeba sama " vysnila".
Teď se prostě jen bojím....že nebudu moc....
Martina N.
 
Příspěvky: 2
Registrován: 25 dub 2015 12:38

Re: Strach z RS

Příspěvekod petankl » 26 dub 2015 07:40

Nech si udelat vysetreni mozkomisniho moku a magnetickou rezonanci. To ti obvodacka sice neudela, ale muze te poslat na neurologii do nemocnice, a tam te na to v rs centru radi poslou (protoze kazda nova dusicka znamena vic penizku). Ac je pravda, ze priznaky, ktere popisujes, se objevuji u rs a ano rs se v urcitem rozsahu dedi, tak je to vse take pravda pro radu jinych neurologickych onemocneni anebo to muzou byt jen priznaky stresu nebo psychiky. Tu bych vubec nepodcenoval. Napr. rs je do znacne miry psychicka nemoc, jak jsi sama na mame videla. Me doporuceni je sehnat si ty dve vysetreni, abys pro jistotu vyloucila, ze to neni rs, a jestli ne tak se snazit byt v klidu a nesledovat se. A ano, statecni nejsou ti, co hrave slezaji hory a jsou ve vsem nejrychlejsi. To je hrozne jednoduche. Statecnost zacina az tam, kdy se musis smirit s nejakou terminalni diagnozou u rodiny nebo u sebe. To je jiny level.
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: Strach z RS

Příspěvekod vychodocech » 26 dub 2015 12:47

Petankl to napsal moc pěkně, naprosto se s ním ztotožňuji. Strach, psychika, nejistota ... vyšetřením nic nezkazíš, MRI a lumbální punkce a odběry. To, že na primární RS není účinné léčby .... no první vlaštovky léčby prog.RS se začínají objevovat, vývoj a výzkum jde v posledních letech neuvěřitelně kupředu, takže sice chápu strach z RS (sám jsem si tím prošel), ale pokud to hodnotím v čase, tak léčba dnešní generace nemocných s RS je neporovnatelně jinde než RS našich rodičů a prarodičů.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Strach z RS

Příspěvekod Martina N. » 26 dub 2015 20:40

Děkuju, za vaše slova a čas. Zítra jdu k jednomu kořenáři, počkám měsíc dva a pokud potíže neustoupí, zajdu k lékaři. Je pravda, že takhle bych se jen ubíjela pochybnostmi. Ach jo, doufám ze budu mít dost síly......
Mého syna učím od malinka aby si zapamatoval z mnoha mých mouder alespoň jedno důležité : Hlavně se z toho nepo....
Tak si ho budu muset napsat a pověsit na viditelné místo ;)
Martina N.
 
Příspěvky: 2
Registrován: 25 dub 2015 12:38


Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků