Solu-medrol

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

Solu-medrol

Příspěvekod Jakub Richtr » 28 led 2015 07:39

Dobrý den, jedna pacientka s RS mě požádala o Solu-medrol s tím, že ho pije ve 2dcl grepového džusu. Nikdy jsem se nesetkal s touto formou podání a mám k dispozici pouze injekční nebo do infuze 40mg/ml. Vím, že ještě existuje 250mg/8ml nebo 500mg/16ml. Který z nich se prosím používá na pití? A ještě jsem se chtěl informovat, jestli se stejně může podat hydrocortison 100g, což je také kortikoid, když nebude Solu-medrol k dispozici? Děkuji, S pozdravem, Jakub Richtr.
Jakub Richtr
 
Příspěvky: 2
Registrován: 28 led 2015 07:31

Re: Solu-medrol

Příspěvekod dulca » 28 led 2015 09:01

To co by jste ji dal do infuze, tak se dá nalejt do džusu. Kdyz potřebuju gram tak 2x500mg/16ml... Ona jiná forma nez injekcni, nebo infuzni neexistuje.
S hydrokortizonem zkušenost nemám.

Mam pro změnu dotaz já, jak Vám to priplaci pojistovny, me neurolozce to odmítaji proplacet s tím že je to věc centra, převlečení ataky a nebo nemocnice.
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: Solu-medrol

Příspěvekod Jakub Richtr » 28 led 2015 09:36

Dobrý den paní doktorko,
asi jsem měl uvést, že nejsem lékař. Jsme nezisková organizace záchranářů a máme k nějakým léčivům v rozumné míře přístup i v rámci vybavení záchranného vozidla. Takže Solu-medrol 40mg/1ml jsem zakoupil cca za 46 Kč v lékárně bez účasti pojišťovny. Vím, že ta 250mg stojí cca 270 Kč a 500mg cca 490 Kč, ale pojišťovna nám nikdy nic nezaplatí a veškerý spotřebovaný zdravotnický materiál my hradíme z dotací nebo vlastních zdrojů.
Protože nejsem lékař, nedovolil bych si s Hydrocortisonem nějak experimentovat, než bych se zeptal lékaře. Pouze s ním standardně disponujeme oproti Solu-medrolu a proto i můj dotaz sem.
Děkuji
S pozdravem
J. R.
Jakub Richtr
 
Příspěvky: 2
Registrován: 28 led 2015 07:31

Re: Solu-medrol

Příspěvekod vychodocech » 28 led 2015 12:39

Solu-medrol (methylprednisolon) na zaléčení ataky se může aplikovat orálně se zapitím grepové šťávy pro maximální využití léku prostřednictvím trávícího traktu, každopádně použití těchto kortikoidů je na doporučení a předpis pouze lékaře. Pokud Vás pacient požádal, je ale nutné souhlas jeho ošetřujícího lékaře (neurolog), 40mg solu-medrolu pro nemocného s RS by v případě zaléčení ataky nestačilo, použitelné dávky jsou min. 250 mg, 500mg, v případě 1gramu je daleko lepší intravenozní podávání. Mějte na paměti, že tyto léky jsou potencionálně nebezpečné, musí být pádný důvod jejich použití!

Klinický standard máme zde na fóru: viewtopic.php?f=16&t=611

Nevím jaký máte důvod té pacientce takto vyhovět, ta pacientka by měla zajít spíše ke svému lékaři, každopádně hydrokortizon nezamě'nujte s methylprednisolonem, není to stejné. Při podávání těchto kortikoidů je zapotřebí provést krevní testy, EKG apod. ......

http://www.praktickelekarenstvi.cz/pdfs ... /05/01.pdf

O kortikoidech se také můžete dočíst zde na našich stránkách: viewtopic.php?f=3&t=268
O atace zde: viewtopic.php?f=3&t=387
Naposledy upravil vychodocech dne 28 led 2015 13:31, celkově upraveno 3
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Solu-medrol

Příspěvekod dulca » 28 led 2015 13:19

Jakub Richtr píše:Dobrý den paní doktorko,
asi jsem měl uvést, že nejsem lékař. Jsme nezisková organizace záchranářů a máme k nějakým léčivům v rozumné míře přístup i v rámci vybavení záchranného vozidla. Takže Solu-medrol 40mg/1ml jsem zakoupil cca za 46 Kč v lékárně bez účasti pojišťovny. Vím, že ta 250mg stojí cca 270 Kč a 500mg cca 490 Kč, ale pojišťovna nám nikdy nic nezaplatí a veškerý spotřebovaný zdravotnický materiál my hradíme z dotací nebo vlastních zdrojů.
Protože nejsem lékař, nedovolil bych si s Hydrocortisonem nějak experimentovat, než bych se zeptal lékaře. Pouze s ním standardně disponujeme oproti Solu-medrolu a proto i můj dotaz sem.
Děkuji
S pozdravem
J. R.

ja doktorka nejsem :), akorat jsem popsala zkusenosti pacient z ordinace :)...
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: Solu-medrol

Příspěvekod Jenda » 09 lis 2015 19:55

Dobrý den, já mám už Solu-medrol letos už po třetí. 3x500mg, 4x250mg, 4x125mg. To je letos největší počet Solu-medrolu.
Jenda
 
Příspěvky: 16
Registrován: 30 dub 2013 09:09

Re: Solu-medrol

Příspěvekod Leena » 25 lis 2017 11:42

Zdravím, momentálně zálečuju ataku infuzemi solu-medrolu, jak dlouho vám trvá, než zabere? Já mám pocit, že je to furt stejné či možná ještě horší. V pondělí mě čeká poslední dávka. Díky za názory.
Leena
 
Příspěvky: 11
Registrován: 28 dub 2014 08:45

Re: Solu-medrol

Příspěvekod petankl » 25 lis 2017 14:39

Leena píše:Zdravím, momentálně zálečuju ataku infuzemi solu-medrolu, jak dlouho vám trvá, než zabere? Já mám pocit, že je to furt stejné či možná ještě horší. V pondělí mě čeká poslední dávka. Díky za názory.


To je hrozne ruzne, od par dni po par mesicu.. po nejakych letech s rs uz se to prestane spravovat uplne a spis si clovek zvykne..
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: Solu-medrol

Příspěvekod vychodocech » 26 lis 2017 00:35

Leena píše:Zdravím, momentálně zálečuju ataku infuzemi solu-medrolu, jak dlouho vám trvá, než zabere? Já mám pocit, že je to furt stejné či možná ještě horší. V pondělí mě čeká poslední dávka. Díky za názory.

Je to různé, někomu to zabírá již mezi infuzemi (cítí se lépe), záleží na tom jaká je to ataka, jak aktivní. Velmi časté ale je, že i po infůzích se nějakou dobu člověk cítí špatně - klidně i týden nebo deset dní (někdy i více) - do toho týdne doznívá ataka i když kortikoidy zabraly a pacient to třeba ještě pocitově nerozezná.
Pokud by se to však nelepšilo a dále přibývaly další a další symptomy, je třeba to řešit přeléčením jinými prosředky než kortikoidy.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Solu-medrol

Příspěvekod dulca » 26 lis 2017 18:37

Napisu vlastni zkusenost. Nikdy se mi po Solu-medrolu neudelalo dobre. Postizeni zustavalo, jen casem se castecne podarilo rozcvicit.
Az, kdyz jsem dostal silnou dávku inf. antibiotik plus prasku, tak vsechna postižení zacala mizet. Ted jsem mela zase stav, ktery bych driv oznacila za ataku a skoncila na Solumedrolu. Dostala jsem opět silnou davku atb.. Tyden jsem se horsila jak tělo bylo zaplaveno toxiny z bakterii a další tyden jsem se motoricky dala do stavu lepsiho nez pred "atakou" . Tentokrát se na krevnich testech objevili zaktivovane plicni chlamidie, ktere kdyz proniknou az k nervum zpusobuji stejne symptomy jako RS. Další bakterie ktera toto s radosti vyvolava je borelie nebo bartonela. Takze po zkušenosti bych tvrde zatlacila na praktickou lekarku at mi da doporuceni na imunologii a nechala si natestovat vsechny mozne infekce. Bylo by hodně divné, kdyby se tam zadna neobjevila byt jen jako hraniční, nebo v tzv. pametovych protilatkach, kde je hodně diskutabilni jestli jsou opravdu jen paměťové. Vetsinou se tyto infekce, kdyz nejsou lecene zvrtnou do aktivni nemoci.
Tod moje a nejen ma zkusenost.
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: Solu-medrol

Příspěvekod dexter277 » 28 lis 2017 22:40

Zdravím, já mám podobnou zkušenost. Mě vždycky Solu-medrol strašně nabudí je to jako kdybych si dal 4 kafe najednou :) I psychicky mi je lépe ale krátce nato se mi podstatně vždycky zhorší příznaky a to někdy hodně výrazně, ale jak psal vychodocech vždycky do týdne se to dá dohromady a pak je většinou lépe a příznaky se zlepší. Akorát já mám problém se Solu-medrolem že mi strašně vyletí puls kolem 100-120 po dobu třeba i 8 hodin a mám pocit že mi vyskočí srdce z těla. Ale doktorka snížila dávku na 500 mg, to bylo o něco lepší ale stejně i v klidu mi puls vyletěl kolem 90 tepů po dobu několika hodin.
dexter277
 
Příspěvky: 68
Registrován: 14 srp 2016 21:20

Re: Solu-medrol

Příspěvekod Shigi » 06 led 2018 17:54

petankl píše:
To je hrozne ruzne, od par dni po par mesicu.. po nejakych letech s rs uz se to prestane spravovat uplne a spis si clovek zvykne..


Dobrý deň,
po koľkých rokoch po diagnostikovaní RS sa Vám to už prestalo úplne spravovat?

Díky moc
Shigi
 
Příspěvky: 24
Registrován: 19 dub 2016 12:48

Re: Solu-medrol

Příspěvekod petankl » 07 led 2018 18:24

Shigi píše:Dobrý deň,
po koľkých rokoch po diagnostikovaní RS sa Vám to už prestalo úplne spravovat?
Díky moc


Tak ono se to zejmena uplne nespravuje nikdy (ani na zacatku ty uvodni ataky) a vzdy zustava reziduum. Jen to ze zacatku neni klinicky evidentni nebo presneji omezujici. Tezko rict tedy, kdy se mi to prestalo uplne spravovat. Je to spis takovy postupny plizivy proces. V ID ale jeste nejsem.
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: Solu-medrol

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 08 led 2018 12:01

V našem případě prvních 10 let pomáhal, druhých deset nevadil a třetích deset je vyloženě škodlivý.
Každý to bude mít jiný, ale zhruba to souhlasí s doporučeními k léčbě. Dokaď funguje, má smysl, pak od něj ruce dál.

Je třeba pochopit, o co vlastně jde. V principu jde o stresový hormon / kortizol /, který způsobuje rychlejší metabolismus - jako by proplachuje organizmus od patogenů. Na stranu druhou ale tlumí imunitní reakci - aby se to nepřehnalo.
U RS v zásadě maskuje problém - ať je zánět způsobený čímkoli, tlumí imunitní reakci a tedy až následek infekce.
To může být zkraje výhodné - nedojde k ochrnutí, ale čím je infekce silnější a vy víc tlumíte imunitu, tím to je dlouhodobě horší. Proto ty zkušenosti s ATB.
Je prostě třeba vědět, kdy přestat. Třikrát ročně Solu-medrol má smysl jen z pohledu národního hospodářství - o co více vám ho dají, o to dříve bude o jednu nataženou ruku méně.
Když se do téhle fáze dostanete, už to je na vás. Tím myslím, nedostat se do stresu, aby kortizol nebyl třeba. Vyhýbat se zimě, vyhýbat se bacilům, vyhýbat se námaze.
O ATB mám jmenovitě zákaz se rozšiřovat, takže aspoň bych rád vyzdvihl vitamin D. Čím déle hodnotíme různé postupy, tím víc vystupuje Déčko jako úplný základ léčby. Kolik člověk snese / pozná se to / dlouhodobě a každodenně. Z hlediska sledování účinnosti má cca měsíční prodlevu - tj. až po měsíci se projeví posun v dávkování.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Solu-medrol

Příspěvekod 666_peter_666 » 08 led 2018 12:59

schutzmeister@iex.cz píše:V našem případě prvních 10 let pomáhal, druhých deset nevadil a třetích deset je vyloženě škodlivý.
Každý to bude mít jiný, ale zhruba to souhlasí s doporučeními k léčbě. Dokaď funguje, má smysl, pak od něj ruce dál.


Ja by som sa z vlastnej skúsenosti pripojil k tomuto názoru. Tiež som v minulosti pár megadávok intravenózne absolvoval. Prvá zabrala super, po ďalšej zostalo trochu viac rezíduí, po ďalšej ešte viac atď. Zhruba po 10 rokoch už mi kortikoidy žiaden benefit nepriniesli, iba krátkodobé "nabudenie" energiou, ktoré po pár dňoch vymizlo. Ďalšie "preliečenia" Solumedrolom som odmietol.
SM je len pre silných.
FB
Uživatelský avatar
666_peter_666
 
Příspěvky: 47
Registrován: 09 zář 2015 16:43
Bydliště: Bratislava

Další

Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků