Optická neuritida

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

Optická neuritida

Příspěvekod damanhur » 17 říj 2013 20:04

Prosím o informaci, zda má někdo zkušenost s optickou neuritidou během léčby lékem Tysabri a jak bylo řešeno.
damanhur
 
Příspěvky: 346
Registrován: 04 srp 2013 12:54

Re: Optická neuritida

Příspěvekod vychodocech » 17 říj 2013 21:29

Se zánětem očního nervu mám celkem dost zkušeností, pokud jde o léčbu tak je to aplikace (injekční) vitamínu B12 nebo v kombinaci s dalšími vitamíny skupiny B (např. Milgamma N), případně přeléčení kortikoidy, oční nerv nebo další periferní nervy jsou takto léčeny. Dále se aplikují protizánětlivá analgetika (např. Nimesil ap.). Vždy je nutné dodržovat léčebný režim - klid, bez stresu ap.
Tysabri by nemělo být překážkou v přeléčení zánětu očního nervu.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Optická neuritida

Příspěvekod damanhur » 18 říj 2013 17:49

Díky moc za odpověď a ještě prosím o upřesnění, zda se optická neuritida někdy projevila i v souběhu s užíváním Tysabri, tzn. že by lék Tysabri nedokázal před optickou neuritidou dostatečně ochránit.
damanhur
 
Příspěvky: 346
Registrován: 04 srp 2013 12:54

Re: Optická neuritida

Příspěvekod vychodocech » 18 říj 2013 18:27

Přesně ti neodpovím, ale Tysabri působí pouze v mozku a míše tím, že znemožňuje překročit hematoencefalitickou bariéru t-lymfocytům viz http://www.youtube.com/watch?v=9zLYxr2Tv7I
Mám za to, že periferní nervy Tysabri neochrání, oční nerv je ale něco jiného - tam si nejsem jistý viz. http://www.multiplesclerosis.cz/clanek/ ... gnozy.html
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Optická neuritida

Příspěvekod damanhur » 18 říj 2013 18:39

Taky si nejsem jistý, některé příznaky by napovídaly zánět očního nervu, zorné pole se občas zabarví do červena, občas se objevují modré skvrny a únavnost očí s následným nárůstem zamlžení je vyšší. Bolest za očima ale není, rychlá gradace také ne, a tak řeším, zda vše vydrží do kontroly za měsíc u prim Diblíka. Sérii Milgammy neurolog již nasadil. Jednalo by se o recidivu, prvně bylo zaléčeno před několika lety pulsem Solumedrolu s diagnozou retrobulbární neuritida.
Naposledy upravil damanhur dne 18 říj 2013 18:59, celkově upraveno 1
damanhur
 
Příspěvky: 346
Registrován: 04 srp 2013 12:54

Re: Optická neuritida

Příspěvekod vychodocech » 18 říj 2013 18:59

Bylo by lepší to zkonzultovat v MS centru, rozhodně také na očním - tam ti řeknou zda je zasažen oční nerv nebo je to někde jinde (v mozku), pokud je to v mozku - pak to chce přeléčit kortikoidy. Oči - to je běh na dlouhou trať, určitě se to zlepší, rozhodně ty vitamíny (někdy je to píchání na několik týdnů).
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Optická neuritida

Příspěvekod damanhur » 18 říj 2013 19:02

Díky, předchozí příspěvek jsem doplnil.
damanhur
 
Příspěvky: 346
Registrován: 04 srp 2013 12:54

Re: Optická neuritida

Příspěvekod vychodocech » 18 říj 2013 19:09

Zjistím ti, zda Tysabri dokáže ovlivnit zánět očního nervu. Sám se taky můžeš zeptat v MS centru a budeme rádi, když to tady napíšeš co ti řekli. Můj názor je, že to Tysabri neovlivní, ale nechám si to raději vysvětlit.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Optická neuritida

Příspěvekod damanhur » 18 říj 2013 19:19

Napíšu za měsíc info z neurooftalmologické ambulance prim. Diblíka, následně z OCT z Lexumu.
http://www.vfn.cz/pracoviste/kliniky-a- ... bitologie/
damanhur
 
Příspěvky: 346
Registrován: 04 srp 2013 12:54

Re: Optická neuritida

Příspěvekod damanhur » 05 úno 2014 17:14

Optická neuritida to nebyla. Bolest za očima se ale vrací, někdy opravdu silně a přechází do silné bolesti hlavy. Na Hůrce, oční klinika JL, mají přístroj ERG - elektroretinograf, který prý k RS i optické neuritidě dokáže něco řící. Po návštěvě (březen) napíšu další, zatím zakládám jako vlákno, jestli už má někdo zkušenost.
damanhur
 
Příspěvky: 346
Registrován: 04 srp 2013 12:54

Re: Optická neuritida

Příspěvekod damanhur » 08 dub 2014 11:16

Vyšetření na ERG žádný větší problém nezjistilo, průběh křivek odpovídá základnímu onemocnění, tedy RS. Vyšetření poslouží jako referenční hodnota pro porovnání např. za dva roky. Bolest za očima zřejmě tedy vedlejší účinek kapek na udržování optimálního nitroočního tlaku. Je asi načase zaměnit za jiné. Napíšu, zda pomohlo.
damanhur
 
Příspěvky: 346
Registrován: 04 srp 2013 12:54

Re: Optická neuritida

Příspěvekod vychodocech » 08 dub 2014 20:42

Tak já mám (nyní už méně často) také podobné bolesti, ale žádné kapky neberu, vždy mi říkali, že je to k tomu a nedá se s tím nic dělat, běžná analgetika nezabírají.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Optická neuritida

Příspěvekod dulca » 08 dub 2014 21:29

vychodocech píše:Tak já mám (nyní už méně často) také podobné bolesti, ale žádné kapky neberu, vždy mi říkali, že je to k tomu a nedá se s tím nic dělat, běžná analgetika nezabírají.

mam taky a taky jsem se dozvedela, ze se s tim neda nic delat, nasledek zanetu ocniho nervu,... .mam to jako velmi spolehlivy barometr :), aspon k necemu je to dobry ;)...jinak pro priznivce alternativy ke skolni medicine, se mi z antroposoficke mediciny osvedcily metalicke masti, ktere se mazou na spanek a na vicko, uz mam vypozorovane, kdy je lepsi zelezo, kdy olovo, u nekoho muze fungovat i med, ale ta u me na tohle nefunguje....
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: Optická neuritida

Příspěvekod damanhur » 20 čer 2014 08:59

Z vlastní zkušenosti mohu doporučit:
Palming-zraková cvičení na relaxaci po dlouhodobější zrakové práci-publikace Wolfgang Hatcher - Rosenbauer, Cviky pro oči, vydalo nakladatelství Ikar (2000). V publikaci je také popsáno cvičení "Palming". Pomnout dlaně, dlaně směrem k obličeji, prsty překrýt přes sebe křížem a hlavu položit do dlaní (dlaně vytvářejí mističky, oči spočívají v dlaních, netlačit, vnímat teplo dlaní a tmu) setrvat několik minut. Lze zařadit v průběhu dne zejména při únavě očí a bolestech hlavy z oslnění.
např:
http://www.cvikyprooci.cz/pri-zrakove-unave-palming/
http://www.snezha.com/eyeexercises/palming.aspx

funguje to :D
damanhur
 
Příspěvky: 346
Registrován: 04 srp 2013 12:54

Re: Optická neuritida

Příspěvekod damanhur » 22 zář 2014 12:17

Po základním odkazu od Franty jsem našel velmi zajímavé informace o posunech v neurooftalmologii. Je potěšující, že pokrok jde velmi rychle a často překvapí:

http://www.medscape.com/viewarticle/831549

Doporučuji přečíst všem, kdo řeší sítnici, zrakový nerv a zrak vůbec.
damanhur
 
Příspěvky: 346
Registrován: 04 srp 2013 12:54

Další

Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků