ERG - elektroretinograf

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

ERG - elektroretinograf

Příspěvekod damanhur » 05 úno 2014 17:16

Může se někdo podělit o zkušenost z vyšetření tímto přístrojem? Díky moc.
damanhur
 
Příspěvky: 346
Registrován: 04 srp 2013 12:54

Re: ERG - elektroretinograf

Příspěvekod damanhur » 05 úno 2014 17:18

Zatím jsem ho objevil na JL klinice v Praze Na Hůrce, hlavně už to dělají roky a dovedou prý vyhodnocovat, což je asi to nejdůležitější.
damanhur
 
Příspěvky: 346
Registrován: 04 srp 2013 12:54

Re: ERG - elektroretinograf

Příspěvekod dulca » 05 úno 2014 22:43

k cemu ti to vysetreni bude? Me prijde, ze je to na mereni funkcnosti sitnice, ta RS postizena neni, problem je dale ve vedeni, nebo se podle toho da vyhodnotit funkcnost zrakoveho nervu?
S bolesti se asi moc delat neda, me taky oko boli, zalezi na unave a psychickem vyladeni....ale kdyby ten poznatek z vysetreni vedl k tomu jak zabranit bolesti tak sem s tim, eventuelne k naprave barevneho videni budu rada za info..
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: ERG - elektroretinograf

Příspěvekod petankl » 06 úno 2014 06:31

dulca píše:k cemu ti to vysetreni bude? Me prijde, ze je to na mereni funkcnosti sitnice, ta RS postizena neni, problem je dale ve vedeni, nebo se podle toho da vyhodnotit funkcnost zrakoveho nervu?
S bolesti se asi moc delat neda, me taky oko boli, zalezi na unave a psychickem vyladeni....ale kdyby ten poznatek z vysetreni vedl k tomu jak zabranit bolesti tak sem s tim, eventuelne k naprave barevneho videni budu rada za info..


Nepletes elektroencefalograf a vysetreni ocniho pozadi (snimek sitnice)? Ja zazil oboji a z obojiho je videt, poskozeni nekterych nervovych drah.
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: ERG - elektroretinograf

Příspěvekod dulca » 06 úno 2014 07:54

ERG vysetreni sitnice, nepletu, spíš by mě zajímalo co s tím bude damanhur podnikat dál. V prispevku vedle popisuje své problemy....logicky je jasne,ze když je poškozena draha za sitnici bude asi logicke, ze na vyšetření jejím bude něco vidět, ale spis mě zajímá co se s tím výsledkem dá udělat...podle meho je to trochu zbytečně
vyšetření...ta drahá se umělé opravit nedá, tak proc zkoumat které vlakynko je špatně, navíc to je vidět, když nemá poškozený obě oci, ja blbe vidim urcite vlnove délky kolem žluté, nikdy mě nenapadlo si to nechat vyšetřit, protože nevim k čemu mi to bude

Jinak bolesti hlavy muzou byt způsobeny odlišným viděním každým okem, pro mozek je to zahul vyhodnotit to...
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: ERG - elektroretinograf

Příspěvekod petankl » 06 úno 2014 08:40

Aha, tak to vysetreni jsem ani neznal, natoz aby me na to nekdo poslal. I encefalograf jsem si musel zaridit sam z vlastni vule, nikdo jiny to neresil. A jaky je vlastne rozdil mezi tim ERG a vysetrenim ocniho pozadi (kde se udela fotka sitnice)? Na tom druhem je videt ten opuchly nerv pri ocni atace.
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: ERG - elektroretinograf

Příspěvekod damanhur » 07 úno 2014 16:24

Při vyhodnocování výsledků z vyšetření na ERG je prý hodně důležitá, až zásadní, zkušenost vyhodnocujícího, ale při dostatečné zkušenosti se prý dá se z nich zjistit momentální stav lézí na zrakových drahách mezi sítnicí a mozkem. Vyšetření by tak mohlo sloužit jako referenční a v budoucnu při dalších vyšetřeních pro porovnání. Někdy je ta bolest za očima tak intenzivní, že vzbuzuje obavy z optické neuritidy a vyšetření na ERG by snad při pochybách mohlo rozlišit bolest, která "k RS patří" a bolest související s optickou neuritidou. Asi také nebude od věci jednou za čas si prověřit, že se na optických drahách nic neděje. Mají ale dlouhé objednací lhůty, zkušenost z vyšetření napíšu v březnu.
damanhur
 
Příspěvky: 346
Registrován: 04 srp 2013 12:54

Re: ERG - elektroretinograf

Příspěvekod dulca » 07 úno 2014 17:02

tak to snad poznas ne jestli vidis nebo ne, ja nevim, ataku jsem na oku mela 3x za celou dobu leceni i neleceni a videt to bylo, kdyz me oko boli a vid se nehorsi tak to ataka neni...
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: ERG - elektroretinograf

Příspěvekod damanhur » 07 úno 2014 17:11

Vyhodnocuje se to velmi těžko, jak zraková ostrost, tak stupeň zamlžení hodně kolísá, často i během dne. Jak to u Tebe léčili, pulsem? Léčba je rozhodně namístě a je hodně důležité případnou optickou neuritidu odhalit včas, aby zbytečně nepáchala škody.
damanhur
 
Příspěvky: 346
Registrován: 04 srp 2013 12:54

Re: ERG - elektroretinograf

Příspěvekod dulca » 07 úno 2014 18:15

co tu bolest? nicim co by ti neco reklo, hodne pomuze psychoterapie, telo neni stroj a je az zarazejici na co ma psychika vliv a pak masticky s ruznymi prvky, zelezem, olovem, medi... ktere se stridaji, dle toho jak se bolest meni, pak do kapky do oci vyrobeny z ocniho nervu a napotencovane a jeste jedny na sklidneni, ted si slozeni presne nevybavuji a ten ocni nerv potencovany jeste injekcne delam si kury na tak mesic dle potreby, ...ale tohle bych rekla neni nic pro tebe, ty budes technicky a materialisticky zmereny.... tohle je alternativa, ktera je ale ve Svajcu placena vsemi pojistovnami a v Nemecku nekterymi a urcite i v dalsich statech akorat to nemam zmapovane...
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: ERG - elektroretinograf

Příspěvekod damanhur » 07 úno 2014 18:57

Díky za info, s tím mým založením máš pravdu, ale na druhou stranu antroposofii taky věřím a práce Rudolfa Steinera a jeho pokračovatelů si vážím a je jen dobře že to u Tebe funguje. Taky se tím začnu hlouběji zabývat.
damanhur
 
Příspěvky: 346
Registrován: 04 srp 2013 12:54

Re: ERG - elektroretinograf

Příspěvekod dulca » 07 úno 2014 19:23

damahur poslala jsem ti SZ
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: ERG - elektroretinograf

Příspěvekod damanhur » 08 dub 2014 11:36

Dulca: Díky moc za SZ.
K ERG: V podstatě zdokumentoval aktuální stav zrakových drah, výsledné křivky (pro každé oko zvlášť) poslouží k porovnání při dalším vyšetření jako referenční.
damanhur
 
Příspěvky: 346
Registrován: 04 srp 2013 12:54

Re: ERG - elektroretinograf

Příspěvekod damanhur » 19 lis 2014 10:46

Moduly a doplňky elektroretinografie v blízké budoucnosti budou umět mapovat funkci zrakové dráhy stále lépe:
http://phoenixvilleeye.com/office-based ... rg-module/
damanhur
 
Příspěvky: 346
Registrován: 04 srp 2013 12:54


Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků