BioNTech mRNA vakcína pro léčbu RS

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

BioNTech mRNA vakcína pro léčbu RS

Příspěvekod vychodocech » 11 led 2021 23:57

Vyšla velice zajímavá zpráva o možném budoucím očkování mRNA vakcínou na roztroušenou sklerózu. Je možné, že roztroušenou sklerózu bude možné i vyléčit.

strojový překlad:

Generální ředitel společnosti BioNTech aplikuje technologii mRNA vakcíny COVID-19 na roztroušenou sklerózu


Nová technologie vakcín mRNA dnes vytváří vlny, protože záběry COVID-19 založené na ní poskytují účinnost, která je bezkonkurenční jinými platformami. Jeden z úspěšných snímků, Comirnaty (BNT162b2), byl vyvinut s technologií BioNTech a je uveden na trh v USA a EU.

Nyní generální ředitel společnosti BioNTech, Ugur Sahin, MD, Ph.D., vedl nový výzkum, který ukazuje, že vakcína mRNA může také fungovat při roztroušené skleróze (MS).

Na několika myších modelech MS Sahinův tým ukázal, že vakcína mRNA kódující autoantigen související s onemocněním úspěšně zmírnila příznaky MS u nemocných zvířat a zabránila progresi onemocnění u hlodavců vykazujících časné příznaky MS. Výsledky byly publikovány v Science.

K MS dochází, když imunitní systém omylem zaútočí na ochranný myelinový obal, který pokrývá nervové buňky v mozku a míše. Stávající léčba funguje systémovým potlačením imunitního systému. To může kontrolovat MS, ale také ponechává pacienty náchylné k infekcím.

Sahin spolu s kolegy z BioNTech a vědci z Univerzity Johannesa Gutenberga v Mohuči předpokládali, že vakcína mRNA může cíleně působit tak, aby pomohla imunitnímu systému tolerovat specifické proteiny související s MS, aniž by došlo k narušení normální imunitní funkce.
Tým přišel s kandidátem na mRNA, který zabalil genetickou informaci kódující vlastní antigeny způsobující MS do mastných látek. Podobná lipidová nanočástice se používá v Comirnaty k ochraně materiálu mRNA COVID-19, dokud nedosáhne cílových buněk, kde produkuje protein antigenu.

U myší s autoimunitní encefalomyelitidou, modelu pro lidskou MS, tým zjistil, že vakcína byla zpracována buňkami prezentujícími lymfoidní antigen bez spuštění systémové zánětlivé imunitní odpovědi, i když byla podána ve velmi vysokých koncentracích antigenu. Nezhoršilo to schopnost zvířat spustit ochrannou imunitní odpověď.

Vakcína blokovala všechny klinické příznaky MS u myší, zatímco kontrolní zvířata zaznamenala typické příznaky onemocnění. U myší, které začaly s vakcínou mRNA, když byly zaznamenány malé příznaky onemocnění, jako je ochrnutí ocasu, léčba zabránila další progresi onemocnění a obnovila motorické funkce, uvedl tým.
U léčených myší vědci pozorovali nižší hladiny infiltrujících a antigen-specifických CD4 + T buněk v mozku a míchě a T buňky ve slezině vykazovaly nízkou expresi určitých markerů, které jsou kritické pro imunitní buňky, aby mohly vstoupit centrální nervový systém.

Navíc léčba vedla k expanzi regulačních T buněk nebo Treg buněk. To je důležité, protože roztroušená skleróza je komplexní onemocnění, při kterém se specifické vlastní antigeny mohou u jednotlivých pacientů lišit. Ale Treg buňky nabízejí obecnější „toleranci diváka“, která potlačuje T buňky proti jiným antigenům v zanícené tkáni, vysvětlili vědci v článku.

Technologie mRNA je oslavována jako revoluce v prostoru vakcín. Společnost Comirnaty, která je partnerem společnosti BioNTech a Pfizer, prokázala 95% účinnost při prevenci COVID-19 ve své studii fáze 3, což vedlo k tomu, že jeden průmyslový pozorovatel  předpověděl, že úspěch „otevře stavidla“ aplikace mRNA, zejména u infekčních onemocnění.

Sahin původně založil BioNTech, aby převedl myšlenku mRNA na imunoterapii rakoviny, ale firma se během pandemie postavila výzvě COVID-19. Nyní Sahin a jeho kolegové věří, že jejich výzkum ukazuje, že vakcíny mRNA mají také slib při léčbě roztroušené sklerózy.
Jak ukázal COVID-19, mRNA vakcíny lze navrhnout rychle a mRNA může kódovat prakticky jakýkoli autoantigen. "Je tedy myslitelné přizpůsobení léčby antigenu způsobujícího onemocnění u jednotlivých pacientů, podobně jako to, které bylo úspěšně provedeno v prostředí personalizovaných vakcín proti rakovině," uvedli vědci ve studii. Navrhli, že kombinace mRNA může umožnit kontrolu ještě složitějších autoimunitních onemocnění.


https://www.fiercebiotech.com/research/ ... -sclerosis
vychodocech
 
Příspěvky: 1210
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: BioNTech mRNA vakcína pro léčbu RS

Příspěvekod jana50 » 04 úno 2021 10:01

Nic jiného bych si nepřála. Dekuji za povzbuzující info.
jana50
 
Příspěvky: 28
Registrován: 17 úno 2013 19:30


Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník