Genetika a prostředí hraje roli v rozvoji RS - studie

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

Genetika a prostředí hraje roli v rozvoji RS - studie

Příspěvekod vychodocech » 24 říj 2020 20:57

Vyšel zajímavý článek s názvem:
Nové genetické varianty nalezené u afroameričanů evropského původu při vyšším riziku MS

strojový překlad:

Výzkumníci identifikovali dvě genetické varianty v oblasti genomu, u nichž bylo dříve hlášeno 1,44krát vyšší riziko roztroušené sklerózy (MS) u skupiny afroameričanů s evropským původem.

Varianty, které se nacházejí v genech zapojených do imunitních odpovědí, plně vysvětlují hlášené zvýšené riziko MS spojené s původem u této konkrétní skupiny afroameričanů.

Nemohou však plně odpovídat za obecné a nejasné rozdíly v mírách MS mezi lidmi evropského a afrického původu, uvedli vědci a dodali, že frekvenci MS v populacích a v měnícím se prostředí musí určovat další genetické a environmentální faktory.

Nálezy byly popsány ve studii „Dvě genetické varianty vysvětlují souvislost evropského původu s rizikem roztroušené sklerózy u Afroameričanů“, zveřejněné v Nature Scientific Reports.

Předchozí výzkumy naznačovaly, že lidé evropského původu jsou postiženi MS přibližně 1,49 až 2,27krát více než afroameričané, „což motivuje genetické skeny k identifikaci variant, které by mohly k těmto vzorům přispět,“ napsali vědci.

Novější studie však toto pozorování zpochybňují, přičemž některé naznačují opačnou asociaci a jiné poukazují na genderově specifické zvýšené riziko mezi těmito populacemi.

Studie z roku 2005, která analyzovala genetická data více než 1 500 afrických Američanů (605 s MS a 1043 bez MS), zjistila, že vyšší podíl evropských předků měl genetický rizikový faktor pro MS ve srovnání s pacienty s africkými předky. Tento genetický rizikový faktor byl blízko centromery chromozomu 1 a bylo prokázáno, že zvyšuje riziko MS přibližně 1,44krát. Za zmínku stojí, že centromera je zúžená oblast chromozomu, která ji odděluje na krátké rameno a dlouhé rameno.

Navzdory rostoucímu počtu genetických rizikových faktorů MS identifikovaných od této studie zůstávají nevyřešené konkrétní varianty odpovědné za hlášené zvýšené riziko RS spojené s předky.

Nyní vědci z Harvard Medical School spolu s kolegy z jiných univerzit a ústavů v USA identifikovali genetické varianty poblíž oblasti centromér chromozomu 1, které přispívají k rozdílům v riziku MS mezi Afričany a Evropany.

Tým nejprve posoudil, zda mohou najít podobnou souvislost mezi evropským původem v chromozomu 1 a vyšším rizikem MS, a to analýzou genetických údajů rozšířené skupiny afroameričanů. Tato skupina se skládala z 1 305 afroameričanů s MS a 1 155 afroameričanů bez MS, používaných jako kontroly.

K překvapení vyšetřovatelů mohli replikovat spojitost rizika MS v oblasti centromér chromozomu 1, když omezili případy MS na 899 Afroameričanů s MS, kteří se překryli s následným sledováním studie z roku 2005.

U zbývajících 406 případů MS shromážděných po roce 2007 se zdálo, že v tomto regionu existuje významná asociace evropských předků se sníženým, nikoli zvýšeným rizikem MS.

Navzdory několika analýzám nebyl tým schopen najít vysvětlení těchto skupinových rozdílů, což je vedlo k hypotéze, že „případy shromážděné do roku 2007 mohly být pro lidi s genetickou náchylností k RS obohaceny více než kontroly“.

Na základě těchto zjištění se vědci rozhodli pokračovat ve studii s použitím pouze 899 případů MS.

Když se podívali na varianty, u nichž se dříve prokázalo, že souvisejí s rizikem RS u lidí evropského původu, zjistili, že dva z nich - jeden v genu CD58 a druhý v genu FCRL3 - jsou dostatečné k vysvětlení asociace předků hlášené ve studii z roku 2005 u afrických Američanů.

Oba geny se nacházejí poblíž centromery chromozomu 1, ale CD58 se nachází v krátkém rameni chromozomu a FCRL3 v dlouhém rameni.

Gen CD58 obsahuje pokyny k produkci CD58, receptorového proteinu zapojeného do regulačních a protizánětlivých imunitních odpovědí zprostředkovaných imunitními T-buňkami a B-buňkami. Mezitím FCRL3 poskytuje pokyny k produkci receptorového proteinu zvaného FCRL3, jehož aktivace je spojena s prozánětlivými odpověďmi.

"Stručně řečeno, dvě varianty podílející se na regulaci imunitních odpovědí předpovídají 1,44krát zvýšené riziko MS u Afroameričanů s ... evropským původem ve srovnání s výchozím rizikem Afroameričanů," napsali vědci a dodali, že toto zvýšení bylo "primárně poháněno variantou CD58. “

"Je pozoruhodné, že tyto dvě genetické varianty samy o sobě, bez ohledu na jiné faktory, by byly dostatečné k předpovědi zvýšeného rizika u Evropanů nad riziko Afričanů, které se blíží rozsahu, který byl dokumentován v některých epidemiologických studiích," dodal tým.

Varianta CD58 byla dříve spojena s nižšími hladinami CD58 a silnější imunitní reakcí na základě TNF-alfa, hlavní prozánětlivé molekuly. Po dohodě bylo zjištěno, že pacienti s RS v remisi měli vyšší hladiny CD58.

Mutace FCRL3 jsou navíc spojeny s několika autoimunitními chorobami a ukázalo se, že varianta FCRL3 zvyšuje hladiny FCRL3 v T- a B-buňkách. Navíc bylo u pacientů s MS zjištěno, že mají vyšší hladiny podobné molekuly, zvané FCRL1.

Zvýšení hladin CD58 nebo potlačení aktivity FCRL3 proto může být potenciální terapeutickou strategií pro MS, uvedli vědci.

Tým také zdůraznil, že „je pravděpodobné, že jiné genetické a environmentální účinky mají zásadní dopad na výskyt u lidí obou předků, a je tedy nutné v budoucnu určit, jak tyto četné faktory interagují a vedou k variabilní míře prevalence MS pozorované u populace dnes, “napsali.

https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... r-ms-risk/
vychodocech
 
Příspěvky: 1208
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Genetika a prostředí hraje roli v rozvoji RS - studie

Příspěvekod Petr75 » 31 říj 2020 09:21

Souhlas, plně souhlas.
Dodám jen, že dalším hráčem je střevní mikrobiom. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33077601/
Uživatelský avatar
Petr75
 
Příspěvky: 2619
Registrován: 17 úno 2013 08:58
Bydliště: Rychnovsko


Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron