MRI - Magnetická rezonance

Diskuse o současných lécích, léčivech ale i léčbách roztroušené sklerózy.

MRI - Magnetická rezonance

Příspěvekod vychodocech » 12 kvě 2013 20:20

Magnetická rezonance = MRI (magnetic resonance imaging) je zobrazovací zařízení používané ve zdravotnictví k zobrazení vnitřních orgánů lidského těla. Magnetická rezonance využívá velké magnetické pole a elektromagnetické vlnění s vysokou frekvencí. V případě roztroušené sklerózy se jedná o jednu z hlavních metod diagnostiky onemocnění.

Obrázek Obrázek

Výhodou MRI vůči ostatním zobrazovacím metodám v diagnostické radiologii je větší přesnost při zobrazení většiny orgánů, jež je důsledkem rozdílné intenzity signálu u odlišných měkkých tkání. Navíc toto zobrazení probíhá bez možného škodlivého ionizujícího záření. Některé orgány, jako nervy či mozkovou tkáň, bylo možné neinvazivně zobrazovat až právě pomocí MRI.
Díky rozsahu nastavení vyšetření je možné dosáhnout rozlišení, které přesahuje možnosti rentgenu či CT. Dalšího zlepšení může být ještě dosaženo podáním speciální kontrastní látky, která pomůže odhalit přítomnost zánětů či nádorových tkání.

Trvání jednoho MRI vyšetření se odvíjí od vyšetřované části těla, požadavků indikujícího lékaře a používaného přístroje. Nejčastěji prováděná vyšetření trvají 20–30 minut. Čím větší je požadované rozlišení a vyšší kvalita, tím se doba prodlužuje. Na tento podstatný faktor musí být brán zřetel vzhledem ke schopnostem pacienta vydržet danou dobu v klidu (starší lidé, úrazy). U kojenců, dětí a klaustrofobiků je obvykle nutná narkóza.

Absolutní kontraindikací, vzhledem k silnému magnetickému poli, je:
implantovaný kardiostimulátor, kochleární (sluchový) implantát

Relativními kontraindikacemi jsou:
kovové cévní svorky, kovový materiál v těle v blízkosti vyšetřované oblasti, kovové implantáty, náhrady kloubů, kovové špony a střepiny, tetování, permanentní make-up,
gravidita (první trimestr)

Nevýhody vyšetření MR
- Relativně dlouhá doba vyšetření (cca 20–40 minut, někdy i 60 minut).
- Hluk – přístroj při generování impulsů generuje celkem výrazný hluk!
- Klaustrofobie – někteří pacienti citliví na stísněný prostor mohou pobyt v gantry přístroje vnímat velmi negativně.

Cena – jedná se o velmi drahé vyšetření (vyšetření 1 oblasti stojí pojišťovny cca 6000 až 8000 Kč).

zdroj:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Magnetick%C3%A1_rezonance
http://www.mri-portal.com/clanky/magnet ... onance.php
vychodocech
 
Příspěvky: 1179
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: MRI - Magnetická rezonance

Příspěvekod Liska45 » 25 zář 2020 08:53

Dobrý den, děkuji moc za důležité informace ohledně magnetické rezonance. Vypadá to, že v příštím roce budu muset na tuhle proceduru jít a podle informací od Vás jsem zrovna v té skupině, která to má blbě z důvodu toho, že mám na svém těle 2 tetování, jedno velmi rozsáhlé přes celý bok a druhé také větší na ruce. No a potom mám ještě udělané obočí formou permanentního make-upu, konkrétně tímto stylem. Co si mám prosím v takovém případě počít?
Liska45
 
Příspěvky: 8
Registrován: 17 zář 2020 11:47

Re: MRI - Magnetická rezonance

Příspěvekod vychodocech » 25 zář 2020 11:10

U většiny tetování to problém skutečně nebude, jde především o to jakým materiálem je tetování provedeno. Kovové a zvláště magnetické materiály se budou v magnetickém poli zahřívat, někdy se i pohybují. Všechny tyto "relativní" věci se musí předem konzultovat ještě před vyšetřením na daném pracovišti MRI.

Ohromné množství lidí s tetováním je denně vyšetřováno na MRI a před vyšetřením jsou instruováni, že pokud by nastal problém, tak můžou v průběhu vyšetření přístroj kdykoliv zastavit (jste neustále monitorováni a v kontaktu s lékařem přes interkom, kontakt spustíte přiloženým mechanickým "balónkem", který dostanete do ruky).

tady je článek o tetování a MRI: https://www.stoplusjednicka.cz/tetovani ... -popalenin
vychodocech
 
Příspěvky: 1179
Registrován: 18 úno 2013 02:12


Zpět na Schválené léky na roztroušenou sklerózu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků