možné zastavení ztráty myelinu u progresivní RS

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

možné zastavení ztráty myelinu u progresivní RS

Příspěvekod vychodocech » 02 črc 2020 22:06

Vyšla hodně zajímavá studie pro podporu "remyelinizace" nervových vláken, vlastně něco podobného jsme tu už měli na Ereska Net v jednom článku, kdy byl použit lék na cukrovku - metformin tehdy to fungovalo, nyní to vědci zkusili také s lékem na cukrovku pioglitazon. Více se dočtete níže:

strojový překlad:

Zvyšování buněčné energie na stránkách ztráty myelinu může zastavit progresi MS


Ztráta myelinu v nervových buněčných vláknech - punc roztroušené sklerózy (MS) - vede k nedostatku mitochondrií, buněčné elektrárny, která těmto poškozeným vláknům odepírá energii, kterou potřebují k práci podle plánu, ukazuje nová studie.

Posílení migrace mitochondrií do postižených nervových vláken, jejich dodávání potřebnou energií, může pomoci chránit nervy před degenerací a zastavit postup nemoci. Ve skutečnosti může nabídnout nový způsob léčby progresivní RS.

Studie „Zvýšená axonální odpověď mitochondrií na demyelinizaci nabízí neuroprotekci: důsledky pro roztroušenou sklerózu“ byla zveřejněna v časopise Acta Neuropathologica.

MS je způsobeno destrukcí myelinu, látky bohaté na tuk, která se ovine kolem a izoluje vlákna nervových buněk (axony). Axony jsou projekce nervových buněk, které vedou elektrické impulzy, které umožňují těmto buňkám komunikovat.

Poškozené axony, aby fungovaly podle plánu, vyžadují velké množství energie, kterou poskytují mitochondrie. Pro kompenzaci výsledné energetické nerovnováhy reagují neurony zvýšením jejich mitochondriálního obsahu. Mitochondrie jsou malé buněčné organely, které fungují jako elektrárna buňky: produkují energetické molekuly, jako je ATP, nejběžnější zdroj buněčné energie.

V nervových buňkách pacientů s MS je však často ovlivněna funkce mitochondrií. Důkazy naznačují, že lidé s progresivní RS mají genetické změny, které narušují produkci energie.

Tým vedený vědci z University of Edinburgh zkoumal, zda cílení mitochondrie v neuronech může pomoci zmírnit ztrátu myelinu (demyelinace). Tuto studii podpořila společnost National MS Society.

Vědci předpokládali, že neurony budou reagovat na demyelinaci přesunutím mitochondrií z těla neuronu do poškozeného axonu.

Zobrazování fluorescenční mitochondrie v reálném čase ukázalo, že ve zdravých neuronech u myší - konkrétně v Purkinjových neuronech (nalezených v mozečku, centru motorické koordinace) a neuronech senzorických dorzálních kořenových ganglií (DGR) - mitochondrie migrovala do oblasti axonu kde byla přítomna demyelinizace. Tento proces nazvali „axonální odezvou mitochondrií na demyelinaci“ nebo ARMD.

ARMD dosáhla vrcholu po pěti dnech po demyelinizaci v neuronech mozku a sedmém dni v neuronech DGR, což ukazuje, že axony jsou zranitelné několik dní poté, co je myelin zničen, a terapeutické okno pro cílení tohoto procesu reakce je krátké.

Dále vědci vyhodnotili několik způsobů, jak zvýšit počet mitochondrií a migraci. Jedním z nich bylo zvýšení hladin gama koaktivátoru receptoru gama 1-alfa aktivovaného proliferátorem peroxisomu (PGC1-alfa), klíčového proteinu zapojeného do produkce mitochondrií. Tato podpora vedla ke zvýšení obsahu a přenosu mitochondrií do axonů, napodobující proces ARMD.

Na základě tohoto výsledku vědci testovali pioglitazon, lék na diabetes mellitus 2. typu (prodávaný mimo jiné jako Actos), o kterém je známo, že zvyšuje PGC1-alfa cestu. Bylo pozorováno, že léčba obnovuje předchozí nálezy, přičemž terapie zvyšuje transport mitochondrií do axonů.

"Souhrnně tato zjištění naznačují potenciál cílení mitochondriální dynamiky a biogeneze v neuronech pro posílení ARMD," uvedli vědci.

Protože funkce mitochondrie je v progresivní RS nedostatečná, konkrétně v komplexu IV (klíčová složka pro produkci energie), vědci vyhodnotili, zda by ARMD mohl být neuroprotektivní pro neurony postrádající dostatečný komplex IV.

Zjistili, že v šesti z 18 analyzovaných progresivních případů MS existuje pozitivní korelace mezi komplexními IV deficientními neurony a obsahem mitochondrií, oblastí a počtem. To podporovalo myšlenku, že navzdory složité IV deficienci neurony zasažené MS stále reagují na demyelinaci mobilizací mitochondrií na jejich axony.

Vědci poté vyvinuli myší model s deficitem pro komplex IV (nazývaný mutantní myši COX10Adv) a testovali pioglitazon.

Ošetření bylo podáváno v krmivu zvířete po dobu šesti týdnů. Výsledky ukázaly, že obsah mitochondrií v axonech se významně zvýšil a chrání neurony před demyelinizačními lézemi.

Vědci také pozorovali, že pioglitazon nejen poskytoval ochranu před ztrátou myelinu, ale také pomáhal udržovat synaptickou funkci, což znamená, že neurony zůstaly schopné přenášet signály.

"Naše zjištění jasně ukazují klíčovou kompenzační roli mitochondrie jako součásti neuronální reakce na demyelinaci," uvedli vědci. "Zvýšená mobilizace mitochondrií z těla neuronálních buněk do axonu je nová neuroprotektivní strategie pro zranitelný, akutně demyelinovaný axon."

Celkově tato zjištění podporují potenciální neuroprotektivní výhody terapií, které zvyšují ARMD u nemocí, jako je MS.

"Navrhujeme, že podpora ARMD bude pravděpodobně klíčovým předchozím krokem k implementaci potenciálních regeneračních strategií pro demyelinizační poruchy," dodal tým.

Kromě společnosti National MS Society byl tento výzkumný projekt financován společností MS Society ve Velké Británii, National Institute of Health (NIH) a cenou Challenge Award od International Progressive MS Alliance.

https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... ogression/
vychodocech
 
Příspěvky: 1205
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník