Blokování monocytů z nervového systému zmírňuje závažnost RS

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

Blokování monocytů z nervového systému zmírňuje závažnost RS

Příspěvekod vychodocech » 18 kvě 2020 17:23

Vyšla studie o možnosti ovlivňovat (zmírnit) závažnost roztroušené sklerózy pomocí blokace vstupu monocytů (druh imunitních buněk) do centrálního nervového systému.

strojový překlad:

Cílení na protein MOSPD2 může zabránit imunitním buňkám známým jako monocyty vniknout do centrálního nervového systému (CNS), což může významně zmírnit zánět mozku a poškození myelinu při roztroušené skleróze (MS), studie na myších naznačuje.

Společnost VBL Therapeutics, společnost vedoucí studie, vyvinula několik protilátek, které cílí na protein MOSPD2, a příští rok plánuje postoupit svého hlavního kandidáta, VB-601, do klinických studií.

Výzkum „MOSPD2 je terapeutický cíl pro léčbu zánětu CNS“, byl publikován v oficiálním časopise British Society of Immunology's Clinical and Experimental Immunology.

Imunitní systém hraje rozhodující roli při nástupu a progresi RS. U pacientů imunitní buňky cestují z krve do mozku, kde nesprávně útočí na ochranný obal myelinu, který pokrývá neurony, a zahajují řadu zánětlivých reakcí, které nakonec způsobí odumření nervových buněk.

Imunitní B lymfocyty a T lymfocyty jsou považovány za hlavní hnací síly tohoto zánětu, ale nedávné studie podporují monocyty také jako nástroj pro progresi onemocnění.

Monocyty jsou imunitní buňky, které cestují v krvi před migrací do tkání, kde mohou pohltit hrozby jejich pohlcením. Ale v MS se tyto buňky účastní procesu zánětu pohlcením nebo „jídlem“ kousků CNS.

U pacientů s RS nejsou k dispozici žádné léčby, které snižují infiltraci monocytů do CNS.

MOSPD2 je protein, který se nachází převážně na povrchu monocytů a který se jeví jako nezbytný pro jejich migraci. To vedlo vědce ve VBL ke zkoumání, zda by tento protein mohl být slibným cílem pro blokování monocytů v vstupu do CNS a zabránění progrese MS.

Tým začal používat myši upravené tak, aby neobsahovaly protein MOSPD2 ve všech buňkách. Tyto myši se vyvíjely typicky a měly normální imunitní systém, přičemž množství B-buněk, T-buněk a monocytů v jejich lymfatických orgánech bylo srovnatelné s kontrolními myšmi s funkční MOSPD2.

Zvířata bez tohoto proteinu však vykazovala signifikantně nižší množství monocytů v oběhu, včetně podskupiny monocytů považovaných za nejškodlivější v MS. Vědci zjistili, že takové nižší hladiny monocytů byly způsobeny hlavně skutečností, že tyto buňky nebyly schopny opustit kostní dřeň.

U těchto zvířat však nebyla aktivace a proliferace T-buněk ovlivněna, což ukazuje, že MOSPD2 není pro prezentaci antigenů - molekul, které spouštějí imunitní odpovědi - těmto buňkám zapotřebí. Ostatní buňky rodiny monocytů také nadále fungovaly normálně v reakci na patogeny. Rovněž hladiny zánětlivých molekul nebyly významně ovlivněny.

Vědci pak studovali, co se stalo, když myším s experimentální autoimunitní encefalomyelitidou (EAE), zavedeným zvířecím modelem MS, chyběl také protein MOSPD2. Bylo vidět, že tato zvířata jsou v podstatě chráněna před vývojem EAE a vykazují mnohem nižší hladiny T-buněk a monocytů v jejich CNS, jakož i méně mozkových oblastí postrádajících ochranný myelinový plášť.

Další experimenty ukázaly, že tyto přínosy byly způsobeny nedostatkem proteinu MOSPD2 v monocytech, bez ohledu na jeho přítomnost v neimunních buňkách.

"Data zdůrazňují, jak důležité jsou monocyty v regulaci chronicity zánětu v tomto modelu MS," uvedl v tiskové zprávě Itzhak Mendel, PhD, hlavní autor papíru a ředitel imunologie VBL Therapeutics.

Zatímco MOSPD2 se nachází pouze v monocytech, T-buňky u zvířat postrádajících MOSPD2 produkovaly v reakci na podněty méně prozánětlivých molekul a více protizánětlivých proteinů. To naznačuje, že nedostatek tohoto proteinu v monocytech také tlumil reakce T-buněk.

Tato zjištění byla v podstatě replikována, když vědci používali protilátky proti proteinu MOSPD2, spíše než aby vyčerpali protein. Tyto protilátky významně inhibovaly vývoj onemocnění, když byly podány před indukcí EAE, a významně snížily závažnost onemocnění, když byly podány v pokročilých stádiích onemocnění.

"Naše protilátky snižovaly závažnost onemocnění nejen jako preventivní léčbu, ale také při podávání jako léčba prokázané nemoci," řekl Mendel. "To nám otevírá příležitosti pro potenciální léčbu relabujících i progresivních nemocí MS, u nichž existuje velká neuspokojená potřeba."

Zjištění naznačují, že „MOSPD2 je klíčem k regulaci migrace zánětlivých monocytů a že anti-MOSPD2 [protilátky] představují potenciální terapii pro léčbu zánětlivých onemocnění CNS,“ uzavírají výzkumníci.

https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... use-study/
vychodocech
 
Příspěvky: 1210
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník