Nízká hustota neuritů v míše u RRRS pacientů

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

Nízká hustota neuritů v míše u RRRS pacientů

Příspěvekod vychodocech » 14 lis 2019 23:37

Nízká hustota neuritů v míše spojená s větším fyzickým postižením u pacientů s RRMS


Studie ukazuje, že lidé s relabující-remitující roztroušenou sklerózou (RRMS) mají horší hustotu neuritů (míra, která se vztahuje k množství projekcí nervových buněk, včetně axonů a dendritů zapojených do komunikace mezi nervy a nervy - v mozku a míše) než u lidí bez toto onemocnění.
Toto opatření, zejména v míše, koreluje s fyzickým postižením.

Studie „Snížená hustota neuritů v mozku a krční míchy v relaps-remitující roztroušené skleróze: studie NODDI“, byla zveřejněna v časopise Multiple Sclerosis Journal.

Neuronální degenerace je významnou součástí progrese nemoci RS. Není však jasné, jak konkrétní změny v nervových buňkách mozku a míchy souvisí s fyzickým a kognitivním postižením.

Kvantitativní studie magnetické rezonance (MRI) centrálního nervového systému u pacientů s RS by mohly pomoci pochopit tento vztah, ale požadovaný čas k sestavení řady skenů, které by mohly souviset s neurodegenerací a zdravotním postižením, ztěžuje tento přístup.

Neuritová orientační disperze a zobrazování hustoty (NODDI) je technika MRI, která vědcům umožňuje přesně a přesně posoudit strukturu mozkové tkáně. Poskytuje hodnoty vztahující se k hustotě a orientaci neuritů, které nepřímo označují neurodegeneraci.

Vědci z University College London hodnotili, jak změny v hustotě a orientaci neuritů, jak bylo stanoveno NODDI, souvisí s fyzickým a kognitivním postižením u RRMS pacientů.

Pomocí něj vyhodnotili mozek a krční míchu - horní část páteře, odpovídající obratlům krku - u 28 pacientů s RRMS, mezi 18 a 65, a výsledky porovnali s výsledky 20 zdravých kontrol podobného věku a pohlaví.

Výsledky ukázaly, že RRMS pacienti měli nižší hustotu neuritů v mozku a krční míchy než kontroly, dokonce i v oblastech bez zjevných lézí.

Pacienti, kteří měli nižší hustotu neuritů v míše, měli také větší tělesné postižení.

"To naznačuje, že snížená hustota neuritů, která je známou součástí neurodegenerace, může přispět k neurologickému poškození MS," uvedli vědci.

Nebyla pozorována žádná významná korelace mezi nízkou hustotou neuritů v mozku a zvýšeným postižením.

Míra kognitivního postižení také nekoreluje s abnormálními parametry NODDI. "Jsou zapotřebí další studie analyzující NODDI v konkrétních kortikálních oblastech a jejich propojení s odpovídajícími kognitivními doménami," uvedli reseatchers.

Tyto výsledky naznačují, že „ztráta integrity neuritů, která je klíčovým prvkem neurodegenerace, se vyskytuje jak v mozku, tak v míše v MS, ale hlavně při postižení děložního hrdla může přispět k fyzickému postižení,“ uzavřel tým.

Protokoly NODDI nejsou v současné době k dispozici v klinické praxi. Vědci však navrhli, že klinické studie by při hodnocení účinnosti neuroprotektivní léčby mohly použít výsledky NODDI míchy jako ukazatele postižení.
Alejandra Viviescas, PhD

https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... ddi-study/

PS: Neurit (axon) je jediný dlouhý výběžek nervové buňky. První oddíl axonu se nazývá iniciační segment. Vede nervové vzruchy odstředivě (eferentně) od buňky k dalšímu neuronu nebo výkonnému orgánu (efektoru), například ke svalovému vláknu nebo svalové buňce. Větví se zpravidla (ale ne výlučně) až na svém konci (terminální úsek) a končí synaptickým knoflíkem (místo spojení dvou neuronů se nazývá synapse) https://wikisofia.cz/wiki/Neurit
vychodocech
 
Příspěvky: 1210
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Simms a 1 návštěvník