Lék na cukrovku nabízí naději na novou léčbu RS

Objevy, studie, zjištění, novinky ze základního výzkumu. Pokud tyto objevy povedou k vyvinutí léku, tak ještě musí proběhnout několikaleté klinické studie. Viz níže. Jedině pokud by se jednalo o jednoduchý, či stávající lék, tak pak by se nemuselo čekat tak dlouho.
Dalo by se tedy říci, že téměř všechny zprávy v tomto fóru od založení tohoto fóra jsou novinky, které mohou vést k nějaké léčbě.

Lék na cukrovku nabízí naději na novou léčbu RS

Příspěvekod vychodocech » 07 říj 2019 01:16

Vědci vznesli naději na novou léčbu roztroušené sklerózy poté, co studie na zvířatech ukázaly, že běžný lék na cukrovku může opravit poškození nervů způsobené touto chorobou.

strojový překlad:

Účinek léku byl tak pozoruhodný, že lékaři v Cambridge plánují příští rok klinické hodnocení pacientů s RS.
Pokud léčba funguje podle očekávání, mohla by potenciálně zastavit progresi onemocnění a dokonce umožnit pacientům zotavit se z některých postižení, která se obvykle zhoršují, když se stav zhoršuje.

"Když jdete od laboratorních experimentů k lidem, vždy je to skok ve tmě, ale data jsou stejně silná a tak přesvědčivá, jak je pravděpodobné," uvedl Robin Franklin, profesor medicíny kmenových buněk na Cambridge University. "Jsem velmi optimistický, že to bude fungovat."
RS postihuje jednoho ze 600 lidí ve Velké Británii, kde s tímto stavem žije asi 100 000 lidí. Onemocnění je způsobeno tím, že imunitní systém mylně útočí na mastný povlak nazývaný myelin, který se ovine nervy v mozku a míchy. Bez myelinu se zprávy posílané po nervech zpomalují, narušují nebo se jim vůbec nepodaří projít.

V raných stádiích může MS způsobit oční problémy, jako je bolest a dočasná ztráta zraku, ale také potíže s rovnováhou, závratě, svalové křeče a třes. V delším časovém horizontu nervy, které byly zbaveny jejich myelinu degenerují, a právě jejich ztráta vede k postižení.
Ve spolupráci s vědci v Austrálii podal tým Cambridge potkanům po dobu tří měsíců lék na diabetes metformin, než dostali injekci, která zbavila myelin některé nervy v mozku. Krysy nadále dostávaly lék po další tři týdny poté.
Léčba měla hluboký účinek. Ve srovnání se zvířaty, měla zvířata metforminu téměř úplné zotavení poškozeného myelinu. "Je to naprosto jednoznačný a velmi velkolepý," řekl Franklin. Stejný výsledek byl pozorován u zvířat, která byla bez potravy střídavě po dobu šesti měsíců. Bylo prokázáno, že dramaticky snižující příjem kalorií zvyšuje regenerační schopnosti těla.

V časopise Cell Stem Cell vědci popisují další experimenty, které ukazují, jak půst i metformin omlazují kmenové buňky v mozku. Jakmile jsou v tomto mladším stavu, vyvíjejí se na buňky produkující myeliny nazývané oligodendrocyty. Ty zase obnovují myelin, který MS ničí.

Vědci doufají, že tento lék alespoň zpomalí průběh nemoci. Optimističtější možností je úplné zastavení dalšího neurologického poškození. Pokud to doktoři dokážou, nervový systém pacienta může být schopen se znovu zapojit, aby se zotavil z některých postižení.
"Podle mého názoru je to s největší pravděpodobností přínosem pro jednotlivce, kteří se chystají přejít z relaps-remitující MS na sekundární progresivní onemocnění," řekl Franklin. "Ale pokud máte účinek s regenerativním lékem, můžete jej podat v kterékoli fázi onemocnění a bude to užitečné."

Anna Williams, profesorka regenerativní neurologie na University of Edinburgh v MRC pro regenerativní medicínu, která se studie nezúčastnila, uvedla: „Víme, že oprava se obecně s věkem zhoršuje, ale je to vzrušující, protože to naznačuje, že oprava myelinu v mozku a míše u dospělých hlodavců lze zlepšit. Pokud tento relativně jednoduchý, levný a dostupný lék může omladit opravu myelinu iu lidí, může to být skutečně užitečné u neurodegenerativních onemocnění, jako je roztroušená skleróza, kde účinné obnovení myelinu pomůže zabránit postižení. “
Susan Kohlhaas, ředitelka výzkumu společnosti MS Society , která tuto práci financovala, uvedla: „Vidíme budoucnost, ve které se nikdo nemusí obávat, že by se RS zhoršila, nebo nakonec potřebovala invalidní vozík, ale k tomu je třeba léčby, která opravit myelin. Tento výzkum ukazuje, že myelinové opravné terapie jsou v našem dosahu a my jsme blíže než kdy dříve k nalezení léčby pro všechny, kteří žijí s RS. “

https://www.theguardian.com/science/201 ... -sclerosis
vychodocech
 
Příspěvky: 1210
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Lék na cukrovku nabízí naději na novou léčbu RS

Příspěvekod vychodocech » 08 říj 2019 09:09

Možná léčba onemocnění spojená s mozkem jako je Alheimerova choroba se také spojuje s léky na cukrovku. V minulosti se o tom hodně psalo. https://www.novinky.cz/zahranicni/ameri ... a-40218362
vychodocech
 
Příspěvky: 1210
Registrován: 18 úno 2013 02:12


Zpět na Základní výzkum roztroušené sklerózy - objevy, studie

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník