Problémy s polykáním

Sem můžete psát Vaše dotazy. Dotazy pokládáte ostatním členům fóra - většinou pacientům.
Stejně tak sem můžete psát vaše zkušenosti pro ostatní pacienty.
Pokud se váš dotaz týká konkrétního příspvěku například v rubrice Novinky, tak piště tam.
****************************************************************
Dotazy pište přímo sem do fóra. Neposílejte dotazy mě, nejsem lékař. Máte větší pravděpodobnost, že na váš konkrétní problém odpoví někdo, kdo s ním má zkušenost.
****************************************************************
Upozornění: Roztroušená skleróza je nemoc, která může mít u každého zcela rozdílný průběh. Někdo může mít do měsíce i bez jakékoliv léčby remisi(zlepšení) a někdo jiný může mít i s léčbou do měsíce naopak relaps. Existují pacienti, kteří si mohou myslet nejen podvodně, ale klidně i v dobré víře, že za jejich remisi může nějaký jejich experiment, nebo nějaká látka kterou užívali. Ve skutečnosti by ke zlepšení došlo i bez léčby a třeba možná i dřív. Účinnost léčby se dá ověřit pouze ve vědecké studii na větším množství různých pacientů.
Berte to prosím při čtení tohoto podfóra v úvahu.

Re: Problémy s polykáním

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 10 dub 2019 11:43

Tak bych to taky popsal.
Je to RS jako celý ostatní pohyb. Někdo to má víc a někdo míň.
Trochu tomu pomáháme polykáním léků s jídlem - sušenkou - prášky jsou bezkonkurenčně nejhorší.
No a popravdě, prakticky jsme to vyřešili těmi tuberkuliky.
Což s RS může souviset - i u klasické Tb souvisí polykání s gastro infekcí. Ženě se nejen spravilo polykání, ale po roce prakticky bez gastro problémů / před tím zácpa, nadýmání, zvracení, masívní krvácení - taky jsme dostali plno knížecích rad, ale ty ATB to spláchli jedním vrzem i s polykáním a bolestmi hlavy. /
Určitě nechodit na gastro - dost nebezpečný, právě pro špatné polykání a nic se nezjistí. Zatracení doktoři....
Mno a tyroxinem se taky nedá nic zkazit - naše nejnovější poznatky vedou k závěru, že podávání steroidů bez současného zvýšení tyroxinu není dobré. Pravděpodobně je to tím, že KS tlumí hypofyzární hormon jak pro nadledviny, tak štítnou žlázu.
To může předepsat obvoďák. S obvoďáky je třeba udržovat velmi vřelé vztahy, ti nás většinou už nemají kam poslat.....
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Problémy s polykáním

Příspěvekod Lorain » 19 srp 2019 06:55

Můj problém s polykáním stále trvá. Není to stále hrozné, ale nezlepšuje se to, spíš naopak a někdy je to celkem dost nepříjemné. Na polykání se občas musím velmi soustředit, někdy polknu třeba až napočtvrté plus mě skoro pořád jakoby bolí v krku a níž někde v hrudi.
Dle RS centra “jsou tyto problémy velmi řídké, ale zbytečně hodně se o nich píše, takže jimi “trpí” spousta pacientů”. Tak prý cestou PL prověřit vše ostatní. Takže fyzioterapie krční páteře, gastroskopie, endokrinologie, výtěr z krku. Všude se na mě dívají stylem, co vy tu děláte, když vám nic není. PL se mi snažila citlivě naznačit, že se zřejmě příliš pozoruju a řeším blbiny. Že prý lidé s rs bývají depresivnější. V rs centru mi lékařka koukla na ložiska, pravila, že v centru polykání nemám žádné ložisko, takže to od rs být nemůže a příčina je jinde. Že si na to ale kupodivu stěžuje víc pacientů a že jim doporučuje psychoterapii nebo celostní medicínu. Má cenu ještě něco prověřovat (napadá mě snad už jen orl nebo plicní)? Nebo to skutečně může být od RS přesto, že tomu ložiska neodpovídají?
Lorain
 
Příspěvky: 76
Registrován: 04 led 2016 13:44

Re: Problémy s polykáním

Příspěvekod dulca » 19 srp 2019 08:20

Tohle muzou delat autiprotilatky na gangliosidy (cukerna slozka na mise) na MR neni videt, jen vysetrit likvor. Bohuzel v RS centrech se tvari ze to neexistuje. Nov
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: Problémy s polykáním

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 19 srp 2019 10:50

Kdo tvrdí, že polykání nesouvisí s RS, měl by se nechat vyšetřit sám.
https://www.nationalmssociety.org/Sympt ... g-Problems
https://www.mssociety.org.uk/about-ms/s ... swallowing
Psychiku je naopak třeba nedráždit zbytečnými vyšetřeními - když je důvod jasný. Píší 30% pacientů s MS.
V těžkých případech se pak krmí trubicí.
Manželka to má stále, v nejhorším stavu nemohla hýbat jazykem - tedy nejen polykat, ale ani mluvit a pak se taky dusí.
Hned to diagnostikovali jako při RS - a tenkrát žádný resonance, jestli to je či není od léze, nikdo nedělal.
A znovu tvrdím, že ATB / trvale /ten stav natolik zlepšili, že se dusí jen fakt občas.
A léky vždy polykat s pevnou stravou.
Steroidy to zhoršují a psychiatrický léky na to nemají vliv - jed o svaly v krku.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Problémy s polykáním

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 19 srp 2019 11:11

Tohle by jste těm vašim odborníkům mohla dát přečíst. Ale je to v čechách asi marný.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12140103
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Problémy s polykáním

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 19 srp 2019 11:11

Tohle by jste těm vašim odborníkům mohla dát přečíst. Ale je to v čechách asi marný.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12140103
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Předchozí

Zpět na Poradna. Dotazy na léčbu a zdravotní problémy. Vlastní zkušenosti s léčbou roztroušené sklerózy.

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků