Co udělat, když se nezvednete a nechcete do nemocnice ?

Toto pod-fórum zakládám na přání pro ty, kteří si myslí, že už jim české zdravotnictví nepomůže.
Například mají vyšší stupeň invalidity, pokročilou progresivní formu eresky a nemají tedy možnost účinné léčby.

Co udělat, když se nezvednete a nechcete do nemocnice ?

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 14 črc 2017 10:53

K napsání příspěvku mne vedl dnešní novinový článek - NECHALA MAMINKU ZEMŘÍT NA PODLAZE !. Taky jsem na první přečtení nevěřil, jenže, kdo něco podobného zažil, ví, že problém je ve špatně nastaveném systému pomoci. Sami už jsme to pořešili, ale protože to dřív či později čeká na většinu RSkářu, může zkušenost pomoci.
Čili, co dělat, když upadnete a už se nepostavíte ? A je lhostejno, jestli doma, nebo venku ?
A jste už veterán, tedy nechcete do nemocnice. Pro ty, co tím ještě neprošli : pro veterány je cesta do nemocnice, cestou na onen svět, nebo při nejmenším do velkých problémů. Proč ? Když máte progresy, nepovezou vás do RS centra, ale jen někam na okres. Tam lékař povětšinou zná jen Solu-Medrol. Kdo to zažil mnohokrát ví, že časem to s ním není lepší, ale horší. To ale není vše. Setřičky dávají dlouhodobé léky jen někdy a ještě jak je napadne, přesto, že mají seznam. A to včetně psychiatrických léků. Mimo to, je dávají do kelímku na stolečku - když se nemůžete hýbat, ideální podání. A to by nebylo ještě tak zlé, jako hygiena. Na pojízdnou kadibudku vám pomáhat nebudou, na to nemuseli studovat vysokou školu. Takže pleny. Ty ovšem pojišťovna hradí jen dvoje za den. Takže, když se poděláte po ranním přebalu, musíte vydržet až do večera. Nemocný člověk to většinou dlouho nevydrží. A to mají ještě v záloze okna. Myslíte, že se jedná o vtipný bonmot ? Kdeže. To je stále úspěšně praktikovaná metoda pro snížení obsazenosti postelí. A v zimním mrazu, po kortikoidech a kašlající sestřičce to jde ráz na ráz.
Takže veterán do nemocnice nechce, kdyby čert na koze jezdil.
Jenže, a to jsme u toho, na to tu není systém.
Vezmu to postupně.
Nepostavíte se a partner či příbuzný vás neuzvedne. Na to sociálka nabízí program nouzové služby na telefonu. Za cca 150,- Kč měsíc + paušál na telefon. Jenže - co myslíte, že paní ze sociálky udělá, když jí řeknete, že se nehnete ? Zavolá záchranku.
Za 150 Kč si ji můžete volat sami, ne ?
Policie - pomáhat a chránit - párkrát jsem to diskutoval na tom 1122, nebo kolik to je. Přijedou, omrknou - a volají záchranku. Co kdyby. A taky, proč by si mazali sváteční uniformu. Saniťáci mají gumový rukavice a návleky. Takže nic.
Hasiči ? Ikdyž sídlí dva bloky od vás. Hoří ? Nehoří. Tak volejte záchranku.
Takže záchranka. Co že se paní stalo ? Že ji potřebujete prohlídnout a dát do postele ? Ste se po, ne ? My jezdíme jen k nouzovým případům. Proč ? Pojišťovna výjezd hradí, jen jeli tzv. dokonán, tedy pacient je buď tuhý, nebo přijíždí do nemocnice. To ale nechceme.
Jiná možnost není, takže co ? Nechat maminku shnít na podlaze ? To se nabízí.
Druhou variantu jsme ozkoušeli, ale je to těžký vopich. A ještě to asi jde jen doma, nikam vás nepovezou. Jinam , než do nemocnice. Tedy voláme záchranku. Je nutné osvětlit, že je opravdu třeba pomoci. Což většinou je. Blbě dýchá, třese se, atd. Rovnou ale je třeba vysvětlit, že nikam nejedem. To totiž v praxy lze, jen když přijede lékař. Pokud dorazí jen několik záchranářů, je to v .... Oni nemají pravomoc, vás nechat doma. Takže doktor. Chceme do postele a nějaký léky a šlus. Jo paninko, to není tak jednoduchý. Psychologický nátlak bude značný, nechtějí přijít o rito do nemocnice. A dávají to neomaleně najevo.
Takže co. Předem je dobré mít výpis s karty + od vašeho doktora podepsaný papír, že do nemocnice nechete a co mají RZpáci udělat. Je to velmi dobré, ale nemá to právní opodstatnění - platí to jen, když budete v komatu. A to ještě doktor nemusí respektovat, když nechce. Můžete se sice dodatečně soudit, ale to je tak vše. Dále je třeba, být nachystán na to, že je třeba od začátku tvrdě stát na tom, že nikam nejedete. Je to těžké, je vám blbě a nátlak bude značný. Úplně optimální pak je, oni si na RZP dělají v počítači statistiku, tak když tam mají záznam už z minula, že nejedete. Když se podaří a doktor vyměkne, čeká na vás ještě zpráva o odmítnutí hospitalizace. Několika stránkový formulář s informacema, že pokud vás okamžitě neodvezou, do hodiny zemřete na mor nebo vás uštkne jedovatý had. S upřímným vyjádřením pana doktora o tom, že nechápe vaše rozhodnutí, když v hodině dvanácté odmítáte pomoc, že on udělal vše, co bylo v jeho silách a že vás předává vyšší spravedlnosti, jak konečně musí, při odmítnutí péče. Několik podpisů. Platí i tři křížky, když nehnete rukama. Vípis s občanského průkazu, karty pojištěnce a několikery podpisy svědků. A nechápavé pohledy osazenstva sanitky. Proč někdo chce páchat eutanázii ?
A pak je vyhráno. Dali vás do postele, jste v klidu doma mezi svými. A i kdyby to byla poslední hodina, je nesrovnatelně lepší, než na chodbě nemocnice či kolečko rentgenů a výplachů střev.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Co udělat, když se nezvednete a nechcete do nemocnice ?

Příspěvekod lada.topinkova » 14 srp 2017 05:36

Cha, to je dobrý příspěvek! Sama jsem při poslední viróze doma upadla (byla jsem úplně paralyzovaná) a syn mne sám nebyl schopen zvednout. Naštěstí ho napadlo hodit na zem matraci, na tu mě s obtížemi dostal a následujících cca 24 hodin mě obskakoval (přebalování, pomoc s pitím, ..). Naštěstí byla sobota a byl doma. A moje neuroložka v centru? Na dotaz co dělat odpovídá, no samozřejmě, nechat se odvézt do nemocnice. Solu-medrolu se již několik let vyhýbám. Takže s pomocí doma ano, ale sama?? To těžko.
lada.topinkova
 
Příspěvky: 9
Registrován: 21 led 2014 14:17

Re: Co udělat, když se nezvednete a nechcete do nemocnice ?

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 14 srp 2017 17:32

To je přesně to, oč tu běží.
Systém zdravotní či sociálně péče vůbec nepočítá s tím, že by jste chtěla pouze ošetřit a nechat doma. Jako kdyby nemocnice byla kdoví jaké terno.
Skupiny Rs-kářů, kteří by tohle nějak mohli eventuelně ovlivnit - tedy těch ještě zdatných - se to zatím netýká a ty dvě třetiny nemohoucích jsou už většinou zticha. Když se člověk dostane do tohlehle bodu, zjistí, že před tím řešil úplný prkotiny.
Nezbývá, než být připravený. Když to jde.
Matrace, silnější KS / např. dexamethason /, pomáhá draslík / je na předpis /, pomáhají antidepresiva / přeci jen ta paralýza je částečně i stresová / , optimální jsou správná antibiotika v šuplíku. A teplo, to je základ.
A spřízněná duše.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Co udělat, když se nezvednete a nechcete do nemocnice ?

Příspěvekod rajaro » 29 srp 2017 11:43

Napadlo mě... Co hospicová péče? Resp. její terénní programy.
rajaro
 
Příspěvky: 1
Registrován: 29 srp 2017 08:57

Re: Co udělat, když se nezvednete a nechcete do nemocnice ?

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 29 srp 2017 17:39

Není moc míst, kde to funguje. Tuším, že běží jen v nějakém testovacím režimu a pojišťovna ho nehradí.
Ale i tam si nedovedu představit, že by někoho s atakou nechali v klidu doma.
Má někdo zkušenost ?
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42


Zpět na ODE-psanci - SOBĚ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron