Imunoterapie ATA188 - náznaky účinnosti v progresivní RS

Nejdříve v roce 2019
V této fázi se léky poprvně testují na malé skupině lidí. Nejdůležitější v této fázi je zjistit snášenlivost léku a jeho vedlejší účinky při různém dávkování. Účinky léku na nemoc nejsou prioritou, mimo jiné proto, že na malé skupině pacientů ani nemohou být statisticky významné.

Imunoterapie ATA188 - náznaky účinnosti v progresivní RS

Příspěvekod vychodocech » 19 zář 2019 22:16

Vyšel velmi zajímavý článek o studii ATA188, která se zabývá příčinou onemocnění RS - konkrétně progresivní formy - a to infekcí imunitních B buněk virem EBV (mononukleosa). Název článku je: Imunoterapie ATA188 Ukazující bezpečnost, náznaky účinnosti v progresivní MS ve zkušební fázi 1.

strojový překlad:

Lidé s progresivními formami roztroušené sklerózy (MS) a dřívější expozicí viru Epstein-Barrové reagují na potenciální imunoterapii známou jako ATA188, léčbu dobře snášejí a známky, které svědčí o účinnosti, ukazují včasně aktualizovaná data z probíhající studie fáze 1 .

Výzkum „Předběžná bezpečnost a účinnost ATA188, předem vyrobeného, ​​nepříbuzného dárce (off-the-shelf, alogenní) imunoterapie T-buněk zaměřených na virus Epstein-Barrové pro pacienty s progresivními formami roztroušené sklerózy,“ byla představena na 35. kongresu Evropského výboru pro léčbu a výzkum roztroušené sklerózy (ECTRIMS), který se konal ve Stockholmu (11. – 13. září).

Infekce virem Epstein-Barr (EBV) je spojena s větší citlivostí na MS. EBV podporuje expanzi imunitních B-buněk, které mohou produkovat autoprotilátky proti myelinu, což je ochranný povlak nervových vláken, který je při tomto onemocnění postupně poškozen.

Předpokládá se, že lidé s RS mají nedostatek T-buněk, které by normálně zabíjely B-buňky infikované EBV.

ATA188, Atara Biotherapeutics, je navržen tak, aby překonal tento nedostatek poskytnutím alogenních imunitních T-buněk, které cílí na EBV v B-buňkách. (Alogenní buňky jsou od dárců bez rodinného nebo genetického vztahu k příjemci; výhodou je, že tyto buňky jsou k dispozici okamžitě, nebo „mimo dosah“.)

Studie fáze 1 (NCT03283826), která probíhá v USA a Austrálii, hodnotí bezpečnost a účinnost ATA188 v progresivních MS patentech - zde téměř stejná směs sekundárních progresivních onemocnění (SPMS) a primárních progresivních MS (PPMS) - věk 18 až 66. Pacienti jsou rozděleni do čtyř skupin, z nichž každá testuje jinou buněčnou dávku: 5 x 106, 1 x 107, 2 x 107 a 4 x 107.

Klinicky uznávané stupnice MS hodnotí účinnost ATA188 na začátku (začátek studie) a přibližně 3, 6 a 12 měsíců po počáteční léčbě. Patří mezi ně rozšířená stupnice stavu postižení (EDSS), skóre závažnosti únavy, stupnice dopadu na MS, časovaná procházka 25 stop (T25FW) - kde pacienti chodí 25 stop co nejrychleji a nejbezpečněji - test 9 děr kolíku ruce a prsty, 12-bodová MS Walking Scale a testy zrakové ostrosti.

Časná data dříve uváděná ukázala, že léčba ATA188 byla dobře tolerována ve všech čtyřech skupinách bez důkazu syndromu uvolňování cytokinů (forma systémové zánětlivé odpovědi), reakce štěpu proti hostiteli (která se týká transplantace buněk hostitele) kmenové buňky) nebo toxicitu omezující dávku.

Předběžné údaje nyní zaznamenané v ECTRIMS, shromážděné do 29. července 2019, pokrývaly čtyři skupiny po šesti pacientech (střední věk, 56).

Výsledky nezjistily žádnou toxicitu omezující dávku. V žádné ze skupin nebyly rovněž hlášeny klinicky významné laboratorní abnormality.

Jeden pacient ve skupině 4 (s použitím 4 x 107 buněk) vypadl ze studie kvůli recidivě RS, ke které došlo „v nastavení probíhající URI [infekce horních cest dýchacích] a možné dentální infekce,“ uvedli vědci na ECTRIMS .

"Výsledky bezpečnosti ukázaly, že ve čtyřech plánovaných kohortách dávky byl ATA188 dobře tolerován u pacientů s progresivními formami MS, bez důkazu syndromu uvolňování cytokinů, onemocnění štěpu proti hostiteli nebo toxicity omezující dávku," dodali.

Údaje o účinnosti byly dostupné z prvních dvou skupin a byly pozorovány náznaky prospěšnosti.

Čtyři ze šesti pacientů ve skupině 1 - skupina s nejnižší dávkou - vykazovali klinický pokles po 6 a 12 měsících, definovaný jako zhoršení ve dvou nebo více stupnicích MS ve srovnání s výchozími hodnotami. Další dva vykazovali alespoň částečné zlepšení v těchto stupnicích v šestém měsíci, přičemž jeden z nich vykazoval stabilní onemocnění po 12 měsících.

Ve skupině 2 (1 x 107) všech šest pacientů vykazovalo buď klinické zlepšení (dva lidé) nebo částečné klinické zlepšení (čtyři lidé) po šesti měsících, nebo zlepšení ve dvou nebo více či více stupnicích MS. Údaje za tuto skupinu se neroztahovaly 12 měsíců.

Lepších výsledků, pokud jde o menší postižení, bylo možné pozorovat u lidí ve skupině 2, kde pouze u jedné osoby došlo ke klinickému poklesu ve srovnání se čtyřmi ze šesti pacientů ve skupině 1.

Tyto předběžné výsledky podporují pokračování studie „za účelem identifikace dávky pro OLE [otevřené rozšíření] i pro randomizovanou, dvojitě zaslepenou, placebem kontrolovanou část studie (část 2)“, uvedli vědci.

"Jsem povzbuzován dobře tolerovaným bezpečnostním profilem a včasnými zjištěními potenciální účinnosti v probíhající studii ATA188 fáze 1," Amit Bar-Or, MD, hlavní vyšetřovatel v pokusu a vedoucí oddělení MS na Perelman School of Medicine na University of Pennsylvania, uvedl v tiskové zprávě.

Rovněž upřednostnil „inovativní přístup“ této studie, který spočíval v použití více stupnic MS k měření výhod.

"Těším se, že budu pokračovat ve studiu spolu se svými kolegy pro progresivní pacienty s RS, kteří mají omezené možnosti léčby a kde se očekává neustálý klinický pokles," dodal Bar-Or.

Tato časná data podporují potenciál imunoterapie T lymfocytů cílených na B-buňky infikované EBV v progresivní RS, řekl AJ Joshi, MD, senior viceprezident a hlavní lékař společnosti Atara.

„Naše nedávné dokončení zápisu do kohorty se čtvrtou a závěrečnou dávkou nás posune blíže k identifikaci dávky“, která se má použít v placebem kontrolované části fáze 1b studie, dodal Joshi. "Zavázali jsme se k rozvoji ATA188 pro pacienty s RS a těšíme se na předložení dalších výsledků účinnosti a bezpečnosti z této studie v roce 2020, včetně kohort 3 a 4."

https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... rims-2019/
vychodocech
 
Příspěvky: 1114
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Zpět na Léky ve fázi 1 klinických studií

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník