ATA190 - buněčná léčba progresivní RS - fáze1; ATA188

Nejdříve v roce 2019
V této fázi se léky poprvně testují na malé skupině lidí. Nejdůležitější v této fázi je zjistit snášenlivost léku a jeho vedlejší účinky při různém dávkování. Účinky léku na nemoc nejsou prioritou, mimo jiné proto, že na malé skupině pacientů ani nemohou být statisticky významné.

ATA190 - buněčná léčba progresivní RS - fáze1; ATA188

Příspěvekod Franta » 24 lis 2018 23:02

Experimentální buněčná léčba od firmy ATA190 Atara Biotherapeutics , která likviduje imunitní B-buňky infikované virem Epstein-Barr (EBV), vedla k neurologickým zlepšením a sníženým příznakům u pacientů s primární a sekundární progresivní roztroušenou sklerózou (MS) ve fázi 1 klinických zkoušek.

Výsledky studie byly publikovány v časopise Journal of Clinical Investigation Insight ve studii s názvem " T-buněčná terapie specifická pro virus viru Epstein-Barr pro progresivní roztroušenou sklerózu . "
ATA190 je imunoterapie T-buněk, která se zaměřuje na imunitní B-buňky a plazmatické buňky v mozku a míchu, které byly infikovány EBV. Existuje stále více důkazů, které spojují EBV infekci s RS.

ATA190 je vyroben z vlastních (autologních) imunitních buněk pacienta, které jsou shromažďovány a modifikovány v laboratoři, aby se zaměřily na buňky infikované EBV, a pak se znovu infusují do krve pacienta. Cílem je, aby modifikované imunitní T-buňky rozpoznaly B-buňky infikované EBV a zabily je.

Fáze 1 ( ACTRN12615000422527 ), provedená v QIMR Berghofer Medical Research Institute a University of Queensland v Austrálii, vyhodnotila bezpečnost a účinnost ATA190 jako léčbu pro progresivní RS.

Studie zahrnovala 10 pacientů - 5 pacientů s primárně progresivní RS ( PPRS ) a 5 se sekundární progresivní RS ( SPRS ). Pacienti se potýkali s progresivním neurologickým zhoršením v důsledku RS v průměru 10,1 roku.

Účastníci byli léčeni čtyřmi eskalujícími dávkami ATA190 podávanými intravenózně po dobu osmi týdnů. Nejnižší a první dávka byla 5 milionů modifikovaných T-buněk, následovaná dávkami 10, 15 a 20 milionů. Pacienti byli sledováni 27 týdnů po první infuzi.

Výsledky ukázaly, že ATA190 byl dobře tolerován, bez závažných nežádoucích účinků zjištěných během studie. Jeden pacient zaznamenal potenciální nežádoucí příhodu způsobenou léčbou - dysgeuzii, zkreslení chuti.

Účinnost byla měřena několika parametry, včetně změn ve skóre stupně rozšířeného zdravotního postižení (EDSS), únavy, stejně jako kognitivních a dalších neurologických parametrů. Výzkumníci také analyzovali mozek pacientů magnetickým rezonančním zobrazením (MRI) a testovali jejich mozkomíšní mok (CSF) - tekutinu kolem mozku a míchy - na přítomnost protilátek.

Sedm z 10 pacientů mělo zlepšení v neurologických parametrech - jako je zvýšená produktivita, poznání a hledání slov - doprovázené snížením symptomů. Tyto přínosy začaly dva až 14 týdnů po první infuzi.

Únava, jedna z nejvíce postižených a těžce zvládnutelných příznaků RS, byla ve skupině snížena - střední hodnota stupnice závažnosti únavy byla ve 27. týdnu nižší ve srovnání se začátkem studie. Tento pokles však nedosáhl statistické významnosti.

Analýza CSF ukázala, že hladiny protilátek byly sníženy na konci studie u čtyř z devíti pacientů. Navíc tři z těchto čtyř pacientů vykazovali neurologická zlepšení.

Pacienti dostávali T-buňky s různým stupněm reaktivity proti EBV. Šest pacientů, kteří dostali T-buňky se silnou reaktivitou proti EBV, vykazovalo klinické zlepšení; tři z nich zaznamenali zlepšení ve skóre EDSS.

Další čtyři pacienti dostávali T-buňky se slabou reaktivitou EBV; z nich došlo ke zlepšení. Žádná žádná změna ve skóre EDSS.

Tým uvedl, že celkové výsledky ukazují, že viditelné přínosy jsou spojeny s účinky T-buněk.

"Předtím jsme předkládali slibné počáteční výsledky ATA190 u pacientů s progresivním RS a výsledky [zveřejněné] potvrzují naše dřívější pozorování", profesoři Michael Pender z University of Queensland a Rajiv Khanna, koordinátor QIMR Berghoferova centra pro imunoterapii a očkování Vývoj , hlavní studie autoři, řekl v tiskové zprávě .

"Závěry ze studie podporují rostoucí důkazy o tom, že cílení na EBV-pozitivní B-buňky je potenciální novou modalitou léčby pro MS a zasluhuje další vyšetřování", řekl Pender a Khanna.

"Léčba T-buňkami zaměřená pouze na B-buňky infikované EBV je léčebná modalita, která by mohla nabídnout příznivou bezpečnost a trvanlivou účinnost," napsali a dodali, že jejich práce "vytváří podmínky pro další klinické testy s autologní a alogenní T-buněčnou zaměřenou na EBV léčbu RS. "

Atara vyvíjí další léčbu, ATA188 , k odstranění B-buněk infikovaných EBV v centrálním nervovém systému. ATA188 používá imunitní buňky od dárců, ne od samotných pacientů - alogenní léčba.

"Děláme pokorky také v průběžné alogenní studii ATA188 Fáze 1 u pacientů s progresivním RS v klinických pracovištích v USA a Austrálii. Těšíme se na další vývoj obou programů, včetně našich plánů zahájení randomizované studie MSA ATA190, "uvedl Dietmar Berger, MD, PhD, globální vedoucí výzkumu a vývoje společnosti Atara Biotherapeutics.


https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... essive-ms/
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2414
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Zpět na Léky ve fázi 1 klinických studií

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron