Ocrevus - úhrada ze zdravotního pojištění

Genentech, člen skupiny Roche Group
RRRS, PRRS, Anti CD20
https://www.ocrevus.com/
https://www.ema.europa.eu/en/documents/ ... lic_en.pdf

Ocrevus - úhrada ze zdravotního pojištění

Příspěvekod vychodocech » 01 lis 2018 01:40

Ocrevus má nyní úhradu ze zdravotního pojištění pro RRRS pacienty. SUKL uvádí max. cenu (úhradu vč. možné obchodní přirážky a DPH) ve výši 117973,17 Kč za balení.

Indikační omezení úhrady (viz. SUKL):

"Ocrelizumab je hrazen u pacientů s relabující-remitentní roztroušenou sklerózou (RRRS) se známkami nepříznivé prognózy onemocnění, u kterých došlo navzdory léčbě nejméně jedním lékem první linie k rozvoji alespoň jednoho středně těžkého nebo těžkého relapsu. Při intoleranci nebo nežádoucích účincích této léčivé látky je možné pacienta převést na léčbu jinou léčivou látkou druhé linie léčby RRRS. Léčba ocrelizumabem není hrazena pacientům s absolutní hraniční hodnotou EDSS skóre nad 5,5. Léčba ocrelizumabem není dále hrazena, pokud pacient neodpovídá na léčbu například při dvou těžkých relapsech za rok nebo při trvalé progresi v Expanded Disability Status Scale (zvýšení EDSS během 12 měsíců mimo ataku o 1, pokud předchozí EDSS bylo 4,5 a více, nebo při ztrátě schopnosti chůze, tedy dosažení hodnoty EDSS nad 6,5)."


http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... tab=prices

souhrn údajů o přípravku: https://www.ema.europa.eu/documents/pro ... ion_cs.pdf

doplněno - listopad 2019:

nově: Ocrelizumab je hrazen v léčbě dospělých pacientů s časnou primárně progresivní roztroušenou sklerózou, s ohledem na délku trvání onemocnění, stupeň disability a zobrazovacími metodami prokázanou zánětlivou aktivitu.
Naposledy upravil vychodocech dne 02 lis 2019 12:33, celkově upraveno 2
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Ocrevus - úhrada ze zdravotního pojištění

Příspěvekod guzta » 02 lis 2018 10:07

Dobrý den.
Dobrá zpráva, ale nic pro mě - PPRS. Nechápu. Snad je to "chyba v překladu" :lol: (není, koukl jsem na stránky SÚKLu). No, co se dá dělat... počkám... snad to bude i pro PPRS. Avšak, maximální doplatek pacienta cca. 35000,- Kč je další zásadní faktor. Možná, že ti s běžnou RRRS to za léky běžně platí. Já jsem zatím lékům a léčbě na RS (PPRS) nepřičichl ... kromě Medrolu, kapačka Solumedrolu, Baclofenu (se zanedbatelným (porovnání s OCREVUSEM) doplatkem cca 130,- Kč) a studie BIOTIN ... takže nemám hodnotovou představu léčby (kolik si musím naspořit - to zase budou Vánoce :shock: ).
Ale ano, děkuji za zprávu.

S pozdravem ...
guzta
 
Příspěvky: 33
Registrován: 13 úno 2015 18:01

Re: Ocrevus - úhrada ze zdravotního pojištění

Příspěvekod vychodocech » 02 lis 2018 10:42

Jedná se o možné doplatky pacienta, ale v režimu, kdy léčivo prochází specializovaným pracovištěm (RS centrum nebo nemocnicí) se doplatky zatím neaplikují (ty doplatky jsou uváděny u všech léků na RS v tomto režimu, resp. ty které neprocházejí přímou cestou (na recept - lékárnou) k pacientovi jsou bez doplatku).
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Ocrevus - úhrada ze zdravotního pojištění

Příspěvekod guzta » 02 lis 2018 11:28

Dobrý den,
děkuji za vysvětlení výkladu. Jak jsem uvedl, jsem novic v léčbě (až na ten Medrol, atd.), takže nevím jak financování profesionálních léčebných přípravků funguje ... ale Vaše rychlá odpověď - osvětlení situace - dává naději na lepší Vánoce. :)

Zároveň se omlouvám za pojmenování - běžná RS. Spíše mělo být uvedeno "běžná" RS, protože je mi z podstaty jasné (a vlastních zkušeností, návštěv v RS centru Karlovo náměstí), že ŽÁDNÁ RS není běžná.

Tak nyní jen počkat na uvedení přípravku i pro PPRS. Ach jo.
Děkuji.

S pozdravem ...
guzta
 
Příspěvky: 33
Registrován: 13 úno 2015 18:01

Re: Ocrevus - úhrada ze zdravotního pojištění

Příspěvekod guzta » 05 lis 2018 07:50

Dobrý den.
Na www SÚKL je informace pro použití na RRRS. Ovšem v aplikaci "Mediately Databáze Léčiv", která má zdroje u EMA a SÚKL, je uvedeno i použití pro PPRS. Nevím, ale asi je to tím, že tato aplikace má právě zdroj i EMA. Asi. Tak uvidím, při návštěvě v RS centru. Blíží se studijní kontrola ...

S pozdravem ...
guzta
 
Příspěvky: 33
Registrován: 13 úno 2015 18:01

Re: Ocrevus - úhrada ze zdravotního pojištění

Příspěvekod guzta » 14 lis 2018 09:32

Dobrý den.

Při mé návštěvě RS centra mi byla potvrzena informace ohledně OCREVUSu. Ano, je diagnostikován SÚKLem právě jen pro RRRS. Na PPRS se pracuje ... uvidím. Ale co mě zaujalo při návštěvě, že paní doktorka hovořilo o generickém Ocrevusu. Jméno přípravku jsem si bohužel nezapamatoval (asi mám i sklerózu :? ). Jen si vzpomenu na první písmenko přípravku a to je T. (tuxen, trexen, toxin???). Opravdu si nevzpomenu.
Tedy čekat a čekat a ... nechat si dál autoimunitně "rozežírat" mozek.

S pozdravem ...
guzta
 
Příspěvky: 33
Registrován: 13 úno 2015 18:01

Re: Ocrevus - úhrada ze zdravotního pojištění

Příspěvekod vychodocech » 14 lis 2018 12:46

Generikum na Ocrevus? - to bude ještě nějaký čas trvat než to dovolí licence Roche. Každopádně podobné monoklonální protilátky cílené na CD20 je Rituximab a v klinické studii je to Ofatumumab (Arzerra) - právě tato protilátka je nyní předmětem zájmu jelikož je ve třetí části klinické studie a má našlápnuto na schválení pro RS.

https://ereska.net/viewtopic.php?f=6&t=733
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Ocrevus - úhrada ze zdravotního pojištění

Příspěvekod guzta » 15 lis 2018 08:55

Dobrý den.

Ano, i mě zarazilo to použití slovíčka generický u zcela nové látky OCREVUS. I já vím, že licence atd... . Avšak druhá věta byla právě o zacílení na CD 20 receptor. A jméno přípravku Azerra ani Rituximab nebylo zmíněno. Tak "asi nějakej tutl".
Ještě nápověda ... právě, že by to bylo místo OCRELIZUMABU pro mou PPRS nasazeno.
Uvidíme.

S pozdravem ...
guzta
 
Příspěvky: 33
Registrován: 13 úno 2015 18:01

Re: Ocrevus - úhrada ze zdravotního pojištění

Příspěvekod vychodocech » 15 lis 2018 14:58

Mohl to být MabThera?

jinak už žádná jiná monoklonální protilátka na CD20 není pouze tyto tři.

Alemtuzumab je na CD52, Natalizumab je protilátka proti a4-integrinu. Daclizumab je na CD25 - ten je stažen a zřejmě se už nebude používat. Ustekinumab je imunoglobulinová protilátka (IgG1) na P40 s vazbou na IL-12/23 - ale tohle je ještě vzdálené - je to ve studii, myslím II?
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Ocrevus - úhrada ze zdravotního pojištění

Příspěvekod guzta » 16 lis 2018 15:10

Dobrý den,
ano. Hm. Tak skleróza jak ... abych někoho neurazil ... tak, jak velké město.
A asi slovíčko "generický "vyšlo z úst doktorce jako synonymum "podobný". Asi. Ale ano, MabThera ... to je ono.

S pozdravem ...
guzta
 
Příspěvky: 33
Registrován: 13 úno 2015 18:01

Re: Ocrevus - úhrada ze zdravotního pojištění

Příspěvekod Lucisek » 04 led 2019 19:13

Ufff, potvrzuji Ocrevus je mezi námi, dnes o něm má doktorka uvažovala, že se bude snažit, abych ho od časného léta měla. Jsem napnutá, ale strašně natěšená. Jsem RRRS, právě po atace... super!!! Je schválen i pro PPRS!!!!
Lucisek
 
Příspěvky: 3
Registrován: 22 bře 2016 15:53

Re: Ocrevus - úhrada ze zdravotního pojištění

Příspěvekod vychodocech » 05 led 2019 15:48

Na PPRS funguje, ale schválené úhrady od pojišťoven na PPRS myslím zatím nejsou (jedině na výjimku paragraf 16). Znám jednoho člověka co si ho stále musí platit a na PPRS mu zabírá. Máte jiné informace?
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Ocrevus - úhrada ze zdravotního pojištění

Příspěvekod guzta » 22 úno 2019 11:37

Dobrý den.

Po studijní návštěvě jsem se dozvěděl od Dr., že MabThera (Rituximab) nebude. Že zkusí (jak jsem se dočetl - dle paragrafu) vyjednat právě ten Ocrelizumab (když holt není diagnostikován SÚKLem pro PPRS). Tak další studijní návštěva až v Květnu 2019 ... dám vědět.
S pozdravem ...
guzta
 
Příspěvky: 33
Registrován: 13 úno 2015 18:01

Re: Ocrevus - úhrada ze zdravotního pojištění

Příspěvekod guzta » 30 dub 2019 14:00

Dobrý den,

rozvířím (opravdu málo) stojaté vody ERESKA.NET webu informací ohledně OCRELIZUMABu ... po studijní prohlídce (BIOTIN) jsem se dozvěděl, že se léčba (asi na paragraf - jak jsem se zde dočetl) konat nebude, žádost dr. je neschválena. Tudíž, zůstává mi pouze informace, že pro variantu PPRS je OCRELIZUMAB v jednání o úhradě mezi SÚKL a VZP (možná i jiné ZP). A jak jsem možná dříve uvedl ... je to nepochopitelné. Přeci OCRELIZUMAB byl vyvíjen speciálně jako první léčivo pro PPRS formu. Tak další čekání. Ale což ...

S pozdravem ...
guzta
 
Příspěvky: 33
Registrován: 13 úno 2015 18:01

Re: Ocrevus - úhrada ze zdravotního pojištění

Příspěvekod guzta » 21 říj 2019 18:59

Dobrý den.

Uf, konečně je to zde.
Dnes po absolvování studijní kontroly jsem se dozvěděl od doktorky BOMBA informaci. OCREVUS byl od 1.10.2019 schválen úhradou od ZP i pro variantu PPRS. BOMBA.
Tuto informaci jsem však dnes pro potvrzení nenašel na SÚKL.
Zároveň jsem požádal doktorku o aplikaci a v lednu 2020 mám naplánovaný odběr krve a moči pro testy. Věřím, že přípravek pomůže - uvidím.

Po uvážení mé informace, prosím Frantu či východočecha (nevím, kdo je správce diskuse) o aktualizaci úvodní obrazovky ERESKA.NET

S pozdravem ...
guzta
 
Příspěvky: 33
Registrován: 13 úno 2015 18:01

Další

Zpět na Ocervus - Ocrelizumab

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron