anti-LINGO-1 (BIIB033)

Léky jejichž vývoj skončil - neprokázala se účinnost a nebo lék nebyl bezpečný.

anti-LINGO-1 (BIIB033)

Příspěvekod Franta » 14 úno 2013 15:18

Monoklonální protilátka anti-LINGO-1 (BIIB033)
U myší zvyšuje opravy myelinu

Probíhají první fáze studií na lidech.
účastní se 64 zdravých dobrovolníků a 42 nemocných s RRRS
podle předběžných výsledků se zdá, že první fáze proběhla úspěšně.

http://www.biogenidec.com/research_prod ... px?ID=5778
http://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/ ... 033&rank=1
http://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/ ... 033&rank=2
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2414
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Lingo-1

Příspěvekod Franta » 14 úno 2013 15:57

Myelinizace axonů oligodendrocyty je zásadní pro neurální funkci.
Lingo-1, buněčný receptor, překáží myelinizaci.
Lingo -1 v axonech a oligodendrocyty mohou na sebe vzájemně působit a zabraňovat tak myelinizaci.

Překonání chyby myelizace je hlavní cíl pro nové léčebné terapie demynelinačních chorob tak jako RS.
LINGO-1, klíčový negativní regulátor myelinizace, je transmembránový signální bílkovina exprimující v neuronech a oligodendrocytech.
V neuronech je LINGO-1 jako nedílná součást komplexu Nogo receptoru, která zabraňuje axonálnímu růstu přes RhoA.
Protože pouze ligand-vázající podjednotka tohoto komplexu Nogo receptoru chybí v oligodendrocytech, tak mimobuněčné signály které zabraňují myelinizaci přes Lingem-1 řízený mechanismus jsou neznámé.
Zde ukazujeme, že LINGO-1 zabraňuje oligodendrocytům konečnou diferenciaci díky mezibuněčným interakcím. V souladu s předešlými poznatky přemíra exprese plného LINGO-1 zabraňuje diferenciaci prekurzorových buněk oligodendrocytů (OPCs).
Neočekávaně, lečba rozpustným ectodomainem rekombinantem LINGO-1 také měla zabraňující působení na OPCs a snížila myelinizaci axonálních segmentů v co-kulturách neuronů z nervové tkáně.
Další výzkumy ukázaly, že rozpustný ectodomain LINGO-1 může vzájemně působit mezi sebou.....
.....
Navrujeme že LINGO-1 působí jako ligand i jako receptor a takový mechanismus který negativně reuluje diferenciaci OPC a myelizaci je řízen homofilní mezibuněčnou interakcí. Porucha této interakce bílkovina-bílkovina by mohla vést ke snížení bránění LINGO-1 a tím k myelizaci.

Celý článek:
http://www.jbc.org/content/287/26/22184.short
duben 2012 - starší zpráva
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2414
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: anti-LINGO-1 (BIIB033)

Příspěvekod vychodocech » 02 črc 2013 23:28

Klinická studie anti-lingo-1 (BIIB033) nyní bude i u nás, SUKL schválil dne 16.6.2013.

název studie: Randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie s paralelními skupinami hodnotící účinnost, bezpečnost, snášenlivost a farmakokinetiku BIIB033 podávaného v různých dávkách u subjektů s relabující formou roztroušené sklerózy při současném užívání přípravku Avonex

Přihlásily se k ní tyto nemocnice:

Pardubická krajská nemocnice, a.s.,Neurologická klinika,Kyjevská 44,Pardubice,532 03
Fakultní nemocnice Hradec Králové,Neurologická klinika,Sokolská 581,Hradec Králové,500 05
Krajská zdravotní, a.s. - Nemocnice Teplice, o.z.,Neurologické oddělení,Duchcovská 53,Teplice,415 29
Fakultní nemocnice Motol,Neurologická klinika UK 2. LF,V Úvalu 84,Praha 5,150 06
Fakultní nemocnice Olomouc,Neurologická klinika,I.P. Pavlova 6,Olomouc,775 20
Neurospol, s.r.o.,,Studentská 1155/14,Havířov,736 01
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze,MS Centrum, Neurologická klinika,Karlovo náměstí 32,Praha 2,128 08
Nemocnice Jihlava, p.o.,Neurologické oddělení,Vrchlického 59,Jihlava,586 33

http://www.sukl.cz/modules/evaluation/d ... p?id=36710
vychodocech
 
Příspěvky: 1114
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Výsledky klinické zkoušky ukáží zdali má Biogen další trhák

Příspěvekod Franta » 30 črc 2014 08:47

S úspěchem jejich trháku na RS, léku Tecfidera, si již Biogen Idec udělal jméno nejuznávanějšího světového lídra v lécích na tuto nemoc.
Ale očekávané výsledky v prostřední klinické zkoušce v následujících měsících by mohly naznačit, jestli by mohla mít biotechnologická firma z Cambridge ve svých rukou během pár let další RS trhák.

Biogen Idec za poslední rok a půl zdvojnásobil cenu svých akcií na burze a předčil většinu očekávání uvedením na trh své první ne-interferonové pilulky pro RSku. Čtvrtletní zpráva minulý týden říká, že Tecfidery se prodalo za 700 milionů dolarů (14 miliard Kč) během tří měsíců které končily v červnu.

Ale v novém rozhovoru řekl Gilmore O’Neill, víceprezident globálního RS klinického vývoje, že existuje jiný experimentální lék, který má potenciál nejen snižovat další poškození mozku, ale také poškození opravovat. To by byla velká změna hry, k rozšíření které delší dobu biotechnologický blogger pro běžné uživatele Adam Feuerstein nazývá výsledky aktuální klinické zkoušky léku číslo jedna "bláznivě důležitý biotechnologický lékový katalyzátor trhu" očekávané v následujících měsících.

O’Neill mi minulý týden řekl, že současné léky na RS včetně Tecfidery a jiného léku u kterého Biogen očekává tento rok schválení - Daclizumabu - snižují záněty, které poškozují myelin, což je ochranné pouzdro obklopující nervy. .....

Roky předtím šli vědci v Biogenu na to co O’Neill nazývá "lovecký program" k nalezení léku, který by opravoval myelin. A to co přišlo bylo něco co se nazývá anti-LINGO-1 protilátka, která blokuje přirozeně-vytvořenou bílkovinu v mozku, která potlačuje opravy myelinu.

Tento biologický lék, který je podáván vnitrožilně, je nyní ve dvou fázích 2 klinických zkoušek. Ta první je pro pacienty s akutní optickou neuritidou (zánět zrakového nervu), bude mít výsledky na začátku příštího roku, řekl O’Neill. I když zkouška není pro RS pacienty, tak by to mohl být silný indikátor úspěchu druhé klinické zkoušky ve fázi 2, ze které data nebudou do roku 2016.

O’Neill řekl, že společnost je hrdá na to, že anti-LINGO-1 bude prvním lékem na opravu myelinu, ale také že objev byl učiněn interně společností.

"Žádný jiný lék, který je schválený to nemůže dělat, řekl. "Je to velmi vzrušující z mnoha důvodů, (včetně) vývoje takto nasměrovaného a zaměřeného léku."

http://www.bizjournals.com/boston/blog/ ... ether.html
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2414
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Anti-Lingo - Výzkumníci zkoumají novou léčbu eresky

Příspěvekod Franta » 28 srp 2014 12:59

Nová léčba která se nyní testuje je bezpečná a dobře snášená v první fázi klinických zkoušek, dle studie zveřejněné v Neurology® Neuroimmunology & Neuroinflammation.
....
Studie ve fázi 1 byla první která testovala tento lék na lidech. Studie na zvířatech ukázaly, že lék zvaný anti-LINGO-1 nebo také BIIB033, může být schopen zvrátit demyelinaci nervů.
Anti-LINGO-1 blokuje LINGO-1, což je bílkovina v CNS která brání myelinaci. Současné léčby pro roztroušenou sklerózu snižují nové poškození mozku, ale neopravují nové nebo předešlé poškození.
....
V této studii 72 zdravých lidí bez RSky a 47 lidí s relaps remitující roztroušenou sklerózou nebo se sekundárně progresivní roztroušenou sklerózou bralo lék nebo placebo. Zdraví jedinci brali buď placebo a nebo jednu dávku léku injekčně. Lidé s roztroušenou sklerózou brali buď placebo a nebo dvě dávky léku (druhou za dva týdny). V obou skupinách obrdželi pacienti různé dávky léku od 0,1mg/kg do 100mg/kg.

Výskyt vedlejších účinků byl stejný u lidí co obdrželi placebo s těmi co obdrželi lék. Většina vedlejších účinků byla od malých do středních a nebyly ve spojení s lékem. Vedlejší účinky byly bolení hlavy, infekce horních cest dýchacích, infekce močového traktu. Nebyly žádné vážné vedlejší účinky nebo smrt.

Nebyly významné změny ve vitálních funkcích, EKG nebo v jiných bezpečnostních testech léku.

Dávky 10 mg/kg a vyšší vyústily v koncentrace léku v krvi, které byly podobné nebo vyšší než ty koncentrace, které byly spojeny s 90% maximem remyelinačních účinků ve studiích s krysy.

"S těmito výsledky jsme schopní začít studie ve fázi II aby jsme viděli, jestli tento lék může opravovat ztraceny myelin u lidí a jestli má nějaký účinek na obnovu fyzických a kognitivních funkcí a na zlepšení invalidity," řekl autor studie Diego Cadavid, MD, z Biogen Idec v Cambridge, Mass., který lék vyvíjí. Cadavid je členem American Academy of Neurology.

Studie byla podporována firmou Biogen Idec.

http://www.medicalnewstoday.com/releases/281399.php
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2414
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: anti-LINGO-1 (BIIB033)

Příspěvekod Petr75 » 04 bře 2015 21:42

Inhibice LINGO-1 podporuje funkční zotavení u experimentální demyelinizace míchy. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25681574

Cz https://translate.google.cz/translate?s ... edit-text=
Uživatelský avatar
Petr75
 
Příspěvky: 2390
Registrován: 17 úno 2013 08:58
Bydliště: Rychnovsko

Anti-LINGO-1 může opravovat nervové poškození u RS

Příspěvekod Franta » 15 dub 2015 11:59

Experimentální lék může opravovat nervové poškození u RS
Nová dnes zveřejněná studie která bude prezentována na 67mém AAN (18-25 dubna 2015) naznačuje, že lék který je ve výzkumu může opravovat myelin, což je tukový materiál chránící nervy a který je u RS poškozený.

Tato studie vůbec poprvé poskytuje biologický důkaz oprav poškozeného myelinu v lidském mozku a posunula dopředu pole neuro-opravných léčeb, řekl vedoucí autor Diego Cadavid, MD, with Biogen in Cambridge, Mass.

Studie ve fázi 2 zahrnovala 82 lidí, kteří měli svou první příhodu akutní optické neuritidy, což je nemoc která typicky postihuje jedno oko a je charakterizována záněty, poškozením nervových vláken a ztrátou myelinu z optického nervu. Odhaduje se, že se u přibližně poloviny lidí s optickou neuritidou později vyvine roztroušená skleróza.

Všichni pacienti byli léčeni vysokými dávkami steroidů a poté byli náhodně rozděleni se stejnou pravděpodobností do skupiny která dostávala experimentální protilátku zvanou anti-Lingo-1 a nebo do skupiny s placebem každé 4 týdny - celkem 6 dávek. Účastníci byli poté hodnocení každé 4 týdny po dobu šest měsíců a s poslední vizitou v osmi měsících. Účinnost léku v opravách myelinu byla vyhodnocena porovnáním zotavení latence (=rychlost) zrakového nervu v poškozeném oku v šesti a osmi měsících s normálně neovlivněným okem na začátku studie.

Hlavní objevy této studie se zaměřily na latenci VEP ( visual evoked potential ), což je test který měří schopnost zrakového systému přenášet eletrické signály mezi sítnicí oka a mozkem. Výsledky ukázaly, že lidé léčení experimentálním lékem a ti co nevynechali více než jednu dávku (z protokolu) měli významné zlepšení vedení elektrických signálů dle měření latence zotavení v porovnání s lidmi kteří obdrželi placebo. V šesti měsících ti kteří obrželi lék se zlepšili průměrně o 7,55 milisekund neboli o 34% v porovnání s placebem. Účinek pokračoval do osmi měsíců s průměrným zlepšením o 9,13 milisekund neboli o 41% oproti placebu.

Navíc procento těch lidí jejichž VEP latence v postiženém oku se zotavila na normál nebo téměř na normál (do 10% normálního oka) se více než zdvojnásobilo z 26% u placeba na 53% s lékem.

Studie která používala ověřovací metodu měření latence zvaná multifokální VEP odhalila podobné účinky.

"Je potřeba více studií k vyhodnocení jestli tyto změny vedou ke klinickému zlepšení." řekl Cadavid.

Druhá studie na anti-LINGO-1 u lidí s roztroušenou sklerózou probíhá.

Tato studie byla podporována Biogenem.

http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 211937.htm
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2414
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: anti-LINGO-1 (BIIB033)

Příspěvekod nickorette » 20 kvě 2016 08:23

[quote="vychodocech"]Klinická studie anti-lingo-1 (BIIB033) nyní bude i u nás, SUKL schválil dne 16.6.2013.

název studie: Randomizovaná, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie s paralelními skupinami hodnotící účinnost, bezpečnost, snášenlivost a farmakokinetiku BIIB033 podávaného v různých dávkách u subjektů s relabující formou roztroušené sklerózy při současném užívání přípravku Avonex


Chtěl jsem se zeptat, je někdo v týdle studii? Jsou nějaký subjektivní dojmy, že remyelinizace funguje?
nickorette
 
Příspěvky: 128
Registrován: 27 lis 2015 08:27


Zpět na Neúspěšné léky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron