Kožní buňky mohou pomoci s opravou nervového poškození

k obnově mozkových buněk - zejména k obnově oligodendrocytů, které se podílí na myelinaci nervových vláken
Mezenchymální kmenová buňka (MSC)
neurální prekurzorové buňky
progenitorové buňky oligodendrocytů (OPC)
regenerace

Kožní buňky mohou pomoci s opravou nervového poškození

Příspěvekod Franta » 26 úno 2018 23:34

Roztroušená skleróza: Kožní buňky mohou pomoci napravit poškození nervů

Individuální léčba roztroušené sklerózy může být o jeden krok bližší díky nové studii, která odhaluje, jak mohou být vlastní kožní buňky osoby použity k nápravě poškození nervů, které způsobuje onemocnění.

Studie vedená vědci z University of Cambridge, vzala kožní buňky z dospělých myší s roztroušenou sklerózou (MS) a poté je přeprogramovala do neurálních kmenových buněk (NSC).

Tyto "indukované neurální kmenové buňky" (iNSC) byly transplantovány do mozkomíšního moku hlodavců.
Tam snížily zánět a opravily poškození centrálního nervového systému (CNS).

Vedoucí studie Dr. Stefano Pluchino z klinické neurovědy na Cambridge University a tým věří, že jejich strategie by mohla nabídnout slibnou léčbu RS a dalších neurologických onemocnění.

Výzkumníci nedávno oznámili své nálezy v časopise Cell Stem Cell .

RS je progresivní neurologické onemocnění, které se odhaduje na více než 2,3 milionu lidí na celém světě.

Zatímco přesné příčiny RS zůstávají nejasné, předpokládá se, že se jedná o "abnormální reakci imunitního systému". Taková reakce vede k zánětu CNS, který způsobuje destrukci myelinu nebo mastné látky, které chrání nervová vlákna.

Výsledkem je poškození nervových vláken. To narušuje neuronální signalizaci a spouští neurologické příznaky RS, včetně brnění v obličeji nebo končetinách a problémy s pohybem, rovnováhou a koordinací.Používání kmenových buněk k léčbě RS

Předchozí výzkum zkoumal použití NSC pro léčbu RS. NSC jsou kmenové buňky, které mají schopnost přeměnit se na různé typy buněk v CNS - včetně neuronů a gliových buněk.

Existují však některé překážky této strategie. Jak zdůrazňují Dr. Pluchino a kolegové, NSC jsou odvozeny z embryí a bylo by obtížné je získat v dostatečně vysokých množstvích, aby se udrželo klinické ošetření.

Je také možné, že imunitní systém uvidí embryonální NSC jako cizí útočníky a pokusí se je zničit.

Vědci tedy obrátili svou pozornost na iNSC nebo NSC, které mohou být vyvinuty přeprogramováním buněk dospělých kožních buněk. Důležité je, že díky tomu, že jsou tyto buňky odvozeny od samotných pacientů, tak je významně sníženo riziko útoku imunitního systému.

Aby se ostestovalo, zdali mohou být iNSCs možností léčby RS, tak je Dr. Pluchino a jeho kolegové testovali na dospělých myších, které byly geneticky upraveny k rozvoji tohoto onemocnění.

Tým odnesl buňky z kůže myší a přeprogramoval je do NSC, čímž účinně provedl iNSC. Následně tým transplantoval tyto iNSC do mozkomíšního moku myší.


Studie ukazuje slibná zjištění

Výzkumníci zjistili, že to vedlo ke snížení hladin sukcinátu, což je metabolit, o kterém tým zjistil, že je zvýšený v roztroušené skleróze. Toto zvýšení pobízí mikroglie - typ gliové buňky nalezené v CNS - ke spuštění zánětu a způsobení poškození nervů.

Snižováním hladin sukcinátů iNSC přeprogramovali mikrogliu - což naopak snížilo záněty a poškození mozku a míchy u myší.

Samozřejmě jsou potřebné klinické studie u člověka předtím, než mohou být iNSC považovány za vhodnou léčbu RS, ale tato nejnovější studie určitě ukazuje příslib.

"To je obzvláště slibné," dodává Dr. Pluchino, "protože tyto buňky by měly být snadněji dostupné než konvenční neurální kmenové buňky a neměly by mít riziko nežádoucí imunitní odpovědi."

" Naše studie na myších naznačuje, že použití reprogramovaných buněk pacienta může poskytnout cestu k individuální léčbě chronických zánětlivých onemocnění včetně progresivních forem RS." říká Dr. Stefano Pluchino

( automatický překlad - opravený, tam kde nedávál smysl )
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321022.php
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2407
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Kožní buňky mohou pomoci s opravou nervového poškození

Příspěvekod jirigardas » 29 čer 2020 07:21

Zdravím
Jsem prvně na fórum, příspěvek žádný nemám ale otázku.
Je možné v ČR podstoupit léčbu kmenovými buňkami při primárně progresivní RS?
Děkuji Jiří
jirigardas
 
Příspěvky: 1
Registrován: 11 čer 2020 13:06

Re: Kožní buňky mohou pomoci s opravou nervového poškození

Příspěvekod dulca » 29 čer 2020 11:18

jirigardas píše:Zdravím
Jsem prvně na fórum, příspěvek žádný nemám ale otázku.
Je možné v ČR podstoupit léčbu kmenovými buňkami při primárně progresivní RS?
Děkuji Jiří

Zkuste se zeptat v RS centru na Karlově náměstí, tam to dělali u lidí s blbym průběhem RR-RS. Jako výsledky nic moc takže od toho ustupují. O PP nikde nepíšu, že by zkoušeli, ale za optání nic nedáte. Nemocnice má i výborná hematologicka pracoviště, kde se ten zákrok dělá. Je to v podstatě autologni transplantace kostní dřeně.
dulca
 
Příspěvky: 466
Registrován: 17 úno 2013 00:42


Zpět na Kmenové buňky - MSC

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků