Velký pokrok v chápání riskantní, ale účinné léčby RSky

Znovu vytvoření krve (krevních imunitních buněk) k zastavení imunitních útoků na CNS
Hematopoetické kmenové buňky (HSC)
Krevní progenitorové buňky - lymfoidní a myeloidní progenitorové buňky
Transplantace krvetvorných kmenových buněk (HSCT)

Velký pokrok v chápání riskantní, ale účinné léčby RSky

Příspěvekod Franta » 26 bře 2013 21:18

Nová studie výzkumníků RSky ze tří Kanadských center říká proč má transplantace kostní dřeně pozitivní výsledky konkrétně u pacientů s agresivními formami RSky. Transplantační lečba, která je prováděna jako součást klinických zkoušek a nese s sebou možná vážná rizika, prakticky zastavila všechny nové aktivity relapsů tak jak bylo pozorováno klinickými zkouškami a skeny magnetické rezonance. Studie ukazuje jak se imunitní systém mění díky transplantaci. Konkrétně podmnožina T-buněk v imunitním systému známá jako buňky Th17 má po transplantaci podstatně sníženou funkci.

"Naše studie zkoumala proč se pacientům v podstatě zastavily relapsy a nové mozkové léze po lečbě transplantací kostní dřeně, která zahrnuje ablační chemoterapii následovanou transplantací kmenových buněk s použitím pacientovo vlastních buněk," řekl Prof. Amit Bar-Or, hlavní výzkumník studie, který je zároveň neurolog a RS výzkumník v The Montreal Neurological Institute and Hospital -The Neuro, McGill University a ředitel The Neuro's Experimental Therapeutics Program.

"Objevili jsme rozdíly mezi imunními odezvy těch pacientů před a po lečbě, které ukazují na konkrétní typ imunitních reakcí jako možného pachatele relapsů RSky."

"Ačkoliv imunitní systém, který se po léčbě znovu-objevuje u těchto pacientů z jejich kmenových buněk a je všeobecně neporušený, tak jsme objevili vymezeně zmenčenou kapacitu jejich TH17 imunitních reakcí následované po léčbě - což by mohlo vysvětlovat chybějící novou aktivitu nemoci.
U neléčených pacientů tyto buňky TH17 mohou být důležité konkrétně v překračování hematoencefalické bariéry kde normálně tyto buňky chrání CNS. Tato interakce buněk TH17 s hematoencefalickou bariérou může způsobit následnou invazi jiných imunitních buněk, tak jako jsou buňky TH1 o kterých se také myslí že příspívají k poranění buněk mozku.

Výsledky této studie neukazují jen přínos léčby transplantací buněk kostní dřeně, ale také otevírají jedinečný pohled na imunologický mechanismus skrývající se za relapsy u RSky. Buňky TH17 by mohly být imunitní buňky spojené se spuštěním nových relapsů nemoci ve této skupině pacientů s agresivní RSkou.

Mezi pacienty léčenými v Kanadské RS klinické studii transplantace kostní dřeně byl Dr. Alexander Normandin, rodinný doktor, který byl třetím rokem lékařským studentem na McGill a připravoval se na zkoužku z chirurgie když se dozvěděl že má RSku, "Byl jsem tak zaujatý studováním, že jsem nebral ohledy na první příznaky, ale během několika málo dnů brnění na spánku moje tvář ztuhla. Zjistil jsem, že mám velmi agresivní formu RSky a že pravděpodobně budu do roka na vozíku. To byla těžká rána. Stal jsem se 19tým pacientem z 24 této experimentální léčby. Můj imunitní systém byl vyřazen a restartován mými kmenovými buňkami. Dnes je má RSka stabilizovaná. Nyní mám nemoc pod kontrolou ..."

http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 121738.htm
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Zpět na Kmenové buňky - HSC

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník