Transplantace kmenových buněk snižuje invaliditu a relapsy u

Znovu vytvoření krve (krevních imunitních buněk) k zastavení imunitních útoků na CNS
Hematopoetické kmenové buňky (HSC)
Krevní progenitorové buňky - lymfoidní a myeloidní progenitorové buňky
Transplantace krvetvorných kmenových buněk (HSCT)

Transplantace kmenových buněk snižuje invaliditu a relapsy u

Příspěvekod Franta » 26 pro 2018 05:57

Transplantace kmenových buněk snižuje postižení a relapsy u pacientů s RR-RS, fáze 2 klinických zkoušek


Léčba autologní transplantací hematopoetických kmenových buněk ( aHSCT ) vedla k trvalému poklesu postižení a téměř žádnému klinickému relapsu u pacientů s relapsující-remitentní roztroušenou sklerózou (RR-RS), kteří nereagovali na předchozí imunosupresivní terapie, uvádí australská klinická studie ve fázi 2.

Poznatky z klinické studie byly publikovány v článku " Prospektivní klinická studie fáze II autologní transplantace hematopoetických kmenových buněk pro léčbu refrakterní roztroušené sklerózy ", v časopise Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry .

Roztroušená skleróza (RS) je charakterizována chronickým zánětem, který postihuje nervy centrálního nervového systému (mozku a míchy). Imunitní systém přerušovaně způsobuje ztrátu myelinu, ochranný kryt neuronů a způsobuje smrt nervových buněk, což způsobuje významné neurologické a motorické postižení.

Vzhledem k imunologickému původu mají pacienti s RRRS období těžkých příznaků, po nichž následuje období částečné nebo úplné remise. Tito pacienti se domnívají, že mají prospěch z léčby imunoterapií; Tento druh terapie však může vést k vedlejším účinkům.

Bylo prokázáno, že odlišný terapeutický přístup nazvaný autologní transplantace hematopoetických kmenových buněk potlačuje klinické relapsy a záněty a dokonce i zvrátí postižení u pacientů s RR-RS a případně také se sekundární progresivní RS ( SP-RS ).

aHSCT se provádí s použitím vlastních hematopoetických kmenových buněk pacienta, které se po vysokém dávkování chemoterapie odebírají a znovu infusují, aby zničily imunitní buňky reaktivní proti nervovému systému.

Strategie je zaměřena na rekonstituci tolerantního imunitního systému u pacientů s RS. Nicméně zůstává nejasné, kteří pacienti lépe reagují na léčbu.

Tým výzkumných pracovníků v Austrálii provedl prospektivní studium fáze 2 s jedním centrem ( ACTRN12613000339752 ), aby zhodnotil účinnost léčby a srovnal výsledky s pacienty s non-Hodgkinovým lymfomem, kteří podstoupili podobné transplantace.

Studie získala celkem 35 pacientů, z nichž 20 bylo diagnostikováno s RR-RS a 15 s SPRS. Střední věk pacientů byl 37 let a většina (69%) byla léčena čtyřmi nebo více léčebnými modifikacemi, včetně Tysabri ( natalizumab ), ale nakonec relapsovala.

Pacienti dostali medián 7,41 milionu hematopoetických kmenových buněk na kilogram tělesné hmotnosti a byli sledovány po dobu 36 měsíců. Před transplantací dostali vysokou dávku kombo chemoterapie nazývanou BEAM, která byla podána do krve ke zničení imunitního systému před transplantací kmenových buněk.

Primárním cílem studie bylo přežití bez příhody (EFS), což znamená žádné relapsy a progrese onemocnění.

Celková EFS za tři roky činila 60%. Pacienti s RR-RS zejména vykazovali EFS 90% pro první rok a 70% pro zbývající dva roky; a přežití bez relapsu 97% v jednom roce a 90% ve dvou a třech letech.

Celkové skóre na stupnici rozšířeného stupně postižení (EDSS), běžně užívané pro hodnocení závažnosti RS, ukázalo trvalý významný pokles, což znamená méně postižení. Toto zlepšení skóre EDSS bylo z velké části pozorováno u pacientů s RRRS, s průměrným poklesem 1 484 ve třech letech.

Podle týmu údaje EDSS "potvrzují, že pacienti s RRRS reagují příznivěji na aHSCT než SPRS. ... V důsledku tohoto zjištění byly naše kritéria klinického hodnocení změněna tak, aby zahrnovala pouze pacienty s RR-RS. "

Přežití po transplantaci a celkové přežití ve studii bylo 100%. Nebyly zaznamenány žádné úmrtí související s léčbou, ale kvůli použité vysoké dávce chemoterapie se u pacientů vyskytly komplikace, které zahrnují mukositidu (zánět ve formě vředů v ústech nebo střevě), nauzeu a alopecii. Průměrná doba hospitalizace byla 23 dní, 16 dní po transfúzi po transplantaci.

Navíc kombinace chemoterapie BEAM s následnou transfuzí kmenových buněk vedla k poklesu prozánětlivých imunitních T-buněk a k obnovení skupiny ochranných T-buněk, nazývaných CD39-pozitivní T-buňky, které patří k skupině regulačních T-buněk - těch, které zabraňují tomu, aby imunitní systém útočil na vlastní tkáně, ale měl prospěšnou úlohu v RS.

Tyto změny nebyly zjištěny u pacientů s non-Hodgkinovým lymfomem, kteří dostávali stejnou léčbu.

"Na závěr tato studie poskytuje další důkaz, že aHSCT využívající kondicionování BEAM / ATG je velmi účinná terapie u pacientů s RS, a to i v případě selhání vícečetných terapií," napsali výzkumní pracovníci, což naznačuje, že selhání více terapií "nezhoršuje účinnost aHSCT . "

Podle týmu "tato data souhlasí s dalšími studiemi a nedávnými pokyny a potvrzuje důležitou úlohu aHSCT jako terapeutické možnosti pro pacienty s RR-RS".

https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... -patients/
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2409
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy


Re: Transplantace kmenových buněk snižuje invaliditu a relap

Příspěvekod Franta » 26 pro 2018 23:15

verka píše:http://www.aktivnizivot.cz/zumpa/kmenov ... -a11533821

Tak nevím jestli zpráva uložená ve složce zumpa má sdělit, že když to nejde v ČR, tak to nemůže jít ani v Austrálii.

Různé týmy co provádějí transplantaci kmenových buněk používají různé postupy a různé látky na ničení imunitního systému a tak výsledky mohou, ale nemusí být stejné.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2409
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Transplantace kmenových buněk snižuje invaliditu a relap

Příspěvekod Petr75 » 28 pro 2018 07:33

Australané docela jedou - není to pro každého, je to v plenkách..,ale: https://www.abc.net.au/news/2018-12-12/ ... e/10580660

-------------------------------------------------------
- pokud by fakt platilo (všeobecně a třeba v čase): co jedni nezvládnou, nezvládne nikdo.
Mohl bych se max. pokřižovat. :)
Uživatelský avatar
Petr75
 
Příspěvky: 2294
Registrován: 17 úno 2013 08:58
Bydliště: Rychnovsko

Re: Transplantace kmenových buněk snižuje invaliditu a relap

Příspěvekod MS-warrior » 28 pro 2018 09:41

Poslední věta v článku : "It's changed my life and it's given me my life back."
- já bych ho chtěl taky.... , jednou ta svině padne, vydržet.
https://www.youtube.com/watch?v=H-mp3g0R7dE
celé české zdravotnictví kolem RS se mi zdá přístupem asi takto: "píchej si 45 let starou vychytávku co vznikla omylem (Copaxone) a buď zticha, když se neuroložky na něco zeptám, odpověď je "Moc čtete pane" - udělejte dřep a šáhněte si na nos :-) , na to studovala VŠ, když někde něco aspoň trochu "funguje", hodí se to do "žumpy"....
MS-warrior
 
Příspěvky: 60
Registrován: 28 úno 2018 19:24

Re: Transplantace kmenových buněk snižuje invaliditu a relap

Příspěvekod verka » 28 pro 2018 11:23

Pánové, zdá se, že oba jste příspěvek MUDr. Havrdové nepochopili. Ale třeba se vám to napodruhé povede. Nebo napotřetí. (povšimněte si hlavně toho, že ona HSCT vůbec nezavrhuje... její sdělení je jiné ;) )
verka
 
Příspěvky: 23
Registrován: 12 kvě 2013 14:39

Re: Transplantace kmenových buněk snižuje invaliditu a relap

Příspěvekod Franta » 07 led 2019 01:13

Cituji z článku MUDr. Havrdové
"Nadšené zprávy v médiích o úžasném efektu po roce léčby jsou proto zcela nedostačující."

....97% pacientů bez relapsu po roce léčby mě naopak přijde jako povzbudivá zpráva a ne zcela nedostačující.
Možná nedostačující(?) ale určitě ne zcela.
Kdybych byl takto negativistický, tak bych tento web ani nezakládal.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2409
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Transplantace kmenových buněk snižuje invaliditu a relap

Příspěvekod pav » 20 led 2019 19:55

Až se to rozjede naplno,je potřeba padat z co nejvyšší výšky!
pav
 
Příspěvky: 61
Registrován: 06 bře 2017 18:30
Bydliště: náchodsko

Re: Transplantace kmenových buněk snižuje invaliditu a relap

Příspěvekod Petr75 » 10 črc 2020 19:07

2. června 2020
Department of Clinical Neuroscience, Institute of Neuroscience and Physiology, The Sahlgrenska Academy, University of Gothenburg, Gothenburg, Sweden
Lze vyléčit roztroušenou sklerózu? Případ vysoce aktivní recidivy roztroušené sklerózy léčené autologní transplantací kmenových buněk krvetvorby 13 let
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32570177/

..Měření kvality života a kognice neindikovalo další zhoršení. Dlouhodobé sledování neprokázalo žádné známky aktivního onemocnění což naznačuje, že AHSCT může být léčbou pro RS
Uživatelský avatar
Petr75
 
Příspěvky: 2294
Registrován: 17 úno 2013 08:58
Bydliště: Rychnovsko


Zpět na Kmenové buňky - HSC

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron