Tecfidera - BG-12 - dimethyl fumarate - od Biogenu

Tablety pro dospělé relaps-remitující pacienty.
Výrobce: Biogen
120mg: http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... &tab=texts
240mg: http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... &tab=texts
http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... tab=prices

Re: TECFIDERA™ (Dimethyl Fumarate) - BG-12

Příspěvekod Franta » 23 bře 2013 23:17

EK jsou politici jako tam byl dřív Špidla a dnes je tam za ČR Füle. Ty možná ani neví, že taková nemoc existuje. Ty nic posuzovat nebudou a podepíší dle doporučení.

A s tou cenou je to jinak. Cenu za kterou se výrobek prodá neurčuje farmaceutická firma - může ji jen navrhovat. A navrhovat může i zákazník (tedy stát nebo pojišťovny). Dejme tomu že výrobní cena léku je 5000Kč. Výrobce navrhne cenu 50.000,-Kč. Zákazník na to nepřistoupí a navrhne cenu 10.000,-Kč. Výrobce by byl hloupej kdyby nepřistoupil na cenu kterou nabízí zákazník.
Problém je, že ekonomicky vyspělé země jako je USA nebo Německo kde průměrná měsíční mzda občanů je někde kolem 100.000,-Kč měsíčně. Přistoupí na vyšší cenu. Pokud by čr chtěla přesto nižší ceny s tím, že na vysoké by v žádném případě nepřistoupila a farmafirma by chtěla v každém případě vydělat aspoň něco, tak je musí jedině vyjednat tajně jinak by na to farmafirma nepřistoupila, protože by se pak mohli ptát zákazníci z USA nebo Německa jak je to možné.

http://flek.cz/clanky/dalsi-tipy-a-info ... -roce-2012
Německo 91 600 Kč - když odmyslíme turky, kterých je tam ažaž a černochy tak jejich mzda bude přes 100.000,-
Dánsko 117 000 Kč

Tak si prostě představte, že léky na RS jsou v přepočtu na mzdu ve vyspělých zemích čtvrtinové.
A taky si uvědomte, že třeba i třetinu ceny léku si navíc přihodí nemocnice.

Kdyby jste měli plat 100 tisíc, tak by pro vás nemusel být problém si ten interferon za 15 tisíc koupit z vlastní kapsy.
Nezapomeňte, že žijeme v ČR
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: TECFIDERA™ (Dimethyl Fumarate) - BG-12

Příspěvekod petankl » 24 bře 2013 08:44

Mate pravdu, ze EK asi neni ten organ, ktery bude rozhodovat o lecivech prvni nebo druhe volby, to jsem si nepromyslel, omlouvam se. K tomu ale vyvstava otazka kdo to urcuje? Ja myslim, ze v ramci evropy to nejaka organizace musi byt (kvuli rovnosti mezi staty, na cemz si EU zaklada). EMA?

At uz je to tak ci onak, pochybuju, ze BG-12 bude mezi preparaty prvni volby. To by mohlo byt, kdyby Biogen sel na stejnou cenu, jakou chce za Avonex (tj.asi 20k a uhrada ze zdravotniho pojisteni 15k za baleni). To je ale asi trochu nesmysl, ze? Proc by to pak Biogen vyvijel kdyz na tom vydela jak za preparat ze zacatku devadesatych let. Jestli se ale stane, ze BG-12 bude mit napr. dvojnasobnou cenu jako soucasne DMD a zaroven to bude preparat prvni volby, tak dane asi 4 milionu obcanu CR (odhad pracujicich a odvadejicich dane) bude financovat jeste obsceneji drahe "biologicke" preparaty 5 tisicum (odhad kolik jich DMD bere) rs pacientu, o kterych se uz ted vi, ze pacienty nevyleci a velmi pravdepodobne ani nezabrani jejich invalidite (resp. na tu je v dlouhodobem meritku nikdo netestoval).

Samozrejme, da se to i v takovem pripade zkorigovat tak, ze BG-12 neurolog predepise mene pacientum, vybranym (kamarad, ruka ruku myje atd.). Jenze u nas je v zakone nesmyslny dovetek, ze pacienti maji pravo na zaplaceni nejlepsi v soucasne dobe dostupne lecby, na kterou ale CR vlastne nema. Takze ten lekar by zcela spravne celil zalobam, ktere by nemohly dopadnout jinak nez v jeho neprospech. A tak to radsi predepise.

Druha moznost by samozrejme byla, ze ze zdravotniho pojisteni bude hrazeny max. ten interferon za 15-20k a zbytek si doplati kazdy pacient sam. Jenze to je jednak v rozporu s timtez zakonem a druhak by to vetsine rs pacientu znemoznilo se k tomu preparatu dostat. Za treti navic jak by to ospravedlnilo v takovem pripade hrazeni tysabri a gilenye z vseobecneho zdravotniho pojisteni?

Takze kazda z predeslych moznosti je nerealizovatelna podle me. BG-12 by mel logicky byt soucasti preparatu druhe volby a daval by se az po tom pichacim kolecku s interferonama a copaxonem, kdyz by neuspely (vysoky pocet atak). Stejne jako v soucasne dobe gilenya a tysabri.
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: TECFIDERA™ (Dimethyl Fumarate) - BG-12

Příspěvekod Franta » 24 bře 2013 12:26

lék první volby to může být a stejně tak na něj zdravotnictví nemusí mít peníze a nemusí to proplácet. To se vůbec nevylučuje. EK vůbec nebude řešit jestli na to ČR mít bude nebo nebude.
tipuji ale naopak, že výroba BG12 je podstatně levnější než výroba interferonu protože to není biologická látka získávaná ze zvířat po velmi malém množství a složitě čištěná, ale je to obyčejná chemická sloučenina. Takže si myslím, že se nestane, že by nám to Biogen nakonec neprodal kvůli ceně. Ze začátku může cenu nasadit vysokou, ale když za ni nekoupíme tak se mu vyplatí tu cenu patřičně snížit - pořád na tom vydělá, než kdyby to vůbec neprodal.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: TECFIDERA™ (Dimethyl Fumarate) - BG-12

Příspěvekod petankl » 24 bře 2013 15:23

No, ale to, za co platis, neni ucinna substance, ale ten vyvoj a hlavne klinicke zkousky. Pro srovnani jsem se dival po netu na to, ze kolik se daji sehnat substance na BG-12 a napr. gilenyu:

BG-12 (aktivni latka dimethyl fumarat): mas pravdu, ze to je hodne levne. 1 tuna dimethyl fumaratu se da sehnat za 1-50 americkych dolaru, tj. zhruba 20-1000 Kc pri soucasnem kurzu. Mnozstvi v tablete budou ale tak miligramy (kolik ted nevim, ale 1 mg=10^-9 tuny). Link:
http://www.alibaba.com/product-gs/36632 ... 2453&vd=30

Gylenia (aktivni latka fingolimod): drazsi, 1 kilogram kvalitnejsiho fingolimodia se da sehnat za 4000-5000 americkych dolaru, pri soucasnem kurzu asi 80 tisic Kc. To se zda hodne, ale jedna tableta Gilenye obsahuje 0.5 mg ucinne latky (http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... od=0168462). Toto mnozstvi se da tedy prostym vypoctem sehnat za 4 halere. Cele jedno baleni obsahuje 28 tablet a tedy cena davky ucinne latky tam je neco pres 1 Kc pri soucasnem kurzu. Cena 1 baleni Gilenye ze stranek SUKL je zhruba 40 000 Kc. Link na cenu fingolimodu na trhu:
http://www.alibaba.com/product-gs/73346 ... 59_56.html

Proc nam teda Novartis tu Gilenyu nezlevnil, Franto, kdyz je to tak levne, co myslis? ;-) Protoze hlavni cast te ceny je vyvoj preparatu a to bude u BG-12 podobne, ne-li drazsi. Plus samozrejme nejaky ten profit. Na zaklade tohohle v predeslem odhaduju pozici BG-12 mezi preparaty na rs.
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: TECFIDERA™ (Dimethyl Fumarate) - BG-12

Příspěvekod Franta » 24 bře 2013 20:17

Patent na Gilenyu skončí možná už v roce 2014 - tedy za rok. Lék totiž existoval již dříve pro jiné nemoci než je RSka. Novartis má tedy podstatně méně času na to aby se mu vrátili peníze z výzkumu a studií. Pouhé 3 roky. Gilenya byla schválena v roce 2011 pro RSku.
http://multiple-sclerosis.emedtv.com/gi ... lenya.html
Taky je schválená jen pro vysoce aktivní RR-RSku a až když interferon selže. Interferon jí nekonkuruje.

A taky kolik gilenya opravdu stojí nikdo neví, protože jednání jsou tajná. Například jedna nejmenovaná firma má cenu za nějakou cihlu plotovku v ceníku 250 kč. Když jsem vedl soukromé jednání ve velkoobchodu se stavebninama, byla mi nabídnuta cena 60 kč a bylo mi řečeno abych to neříkal stavebním firmám.
Jestli Češi nejednají tajně jako Britové nebo Němci tak jsou blbý.

A kde jsi našel kolik stojí kilogram fingolimodu ? Já mám za to že se vyrábí z hub který jsou hodně drahý.
že je to nějaká podobná houba jako tato, která stojí 1kg 100000 dolarů.
http://www.national-geographic.cz/detai ... ato-27353/

Ale netvrdím, že i u TECFIDERY nebude cena z počátku vysoká.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: TECFIDERA™ (Dimethyl Fumarate) - BG-12

Příspěvekod petankl » 24 bře 2013 22:20

Ja myslim, ze kdyby Novartis zlevnil, tak by ta gilenya mohla byt i lek prvni volby, vedlejsi ucinky nijak strasne nejsou. Presne o to slo Britum, aby pritlacili Novartis ke zdi a kdovi za kolik to tam maji. Ale mas pravdu asi, ze Novartis moc casu nema, takze je to s cenou je dost otazka. Cenu toho fingolimodu jsem nasel od cinanu, link jsem daval vyse.

BG-12 myslim take neni nova substance, ale dobu znama, a da se snadno a levne sehnat (opet koukni na ten prispevek), takze Biogen bude resit podobne problemy. A navic by byl blby kdyby nenahodil vysokou cenu. Vedlejsi ucinky to skoro nema, pacienti si to nemusi pichat jak fetaci, tak at si to taky poradne zaplati (samozrejme presne za tolik, aby to firme v souctu nejvic vydelalo).
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: Tecfidera - BG-12 - dimethyl fumarate - Biogen

Příspěvekod vychodocech » 25 bře 2013 02:28

Slíbil jsem, že se podělím o svoje zkušenosti ve studii BG-12.

Byl jsem ve 2 fázi studie, je to už 7 let co jsem šel do studie - žádný ID jsem neměl a normálně jsem sportoval, EDSS jsem si tehdy nevšímal, vlastně ani nevím jaké jsem měl. Před vstupem do studie jsem měl ataky a přestože mi lékaři říkali, že by to chtělo co nejdříve začít s léčbou injekčními preparáty, tak mi je tehdy nedali - že stejně nesplňuju potřebná kritéria a že by to pojišťovna neuhradila.

Pak se naskytla tato studie a byla na 1 rok. Každý měsíc nám dělaly MRI - výsledky byly zaslepené, že to nevěděl ani vedoucí lékař. Jinak jsme měly garantovanou účinnou látku po převážnou část studie (s placebem se dělalo jen první měsíce - tedy tady v ČR - ve světě to mohlo být jinak) - takže OK. Krevní testy a testy moče nám dělali co týden - časem ty intervaly prodlužovali. Je ale pravda, že skoro každý měsíc jsme musely podepisovat nové papíry když někdo umřel (bylo to v souvislosti, že kdo měl problémy se srdcem tak byl rizikový pacient, dělaly nám EKG), vlastně se do těch úmrtí počítaly i infarkty které byly i přirozené a navíc studie probíhala po celém světě, takže v ní bylo hodně lidí. Jinak fumarát není nic nového pod sluncem - již dříve se dával jako lék na lupénku (Fumaderm), takže to bylo částečně prověřené. Vlastně v materiálech, které nám tehdy daly byla souvislost, že lupénka a roztroušená skleróza mají jisté společné znaky, proto to v první fázi studie vyzkoušely někde v Německu na menší skupině lidí s RS a divily se, že jim mizely léze na mozku. A tak od začátku nám bylo prezentováno, že se jedná o studii nového léku jako možná náhrada za injekční formy. Po roce kdy studie skončila jsem si nechal udělat souhromé MRI - a dopadlo to nadmíru dobře. Jsem rád, že jsem do té studie šel - bylo to pro mne přínosné a věřím, že pokud to bude lék první volby (tak jako u mne) tak to bude jakýsi milník - nebo chcete-li tlustá čára která posune léčbu RS o krok dál.

Celkově jsem se cítil po dobu studie dobře, jedinné nežádoucí účinky byly jakési zčervenání v obličeji - což bylo zřejmé - bylo to poznat a jakoby taková nateklost v obličeji. Pokud mohu ještě přidat ze soukromí - tak snížené libido. Po skončení studie - tedy i když jsme to už nebrali - tak nám dělali MRI - aby zjistili jak dlouho ten účinek trvá. Mohu říci sám za sebe, že mě to překvapilo, že jsem byl v pohodě dost dlouhou dobu i po skončení té studie tak asi rok a půl. Pak se to už se mnou vezlo, ale to je jiná studie a jiný příběh :-).
Naposledy upravil vychodocech dne 30 bře 2013 00:03, celkově upraveno 1
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: TECFIDERA™ (Dimethyl Fumarate) - BG-12

Příspěvekod Franta » 25 bře 2013 08:01

Ale zákaznící nejsou pacienti ale pojišťovny resp.ministerstva zdravotnictví. Kdyby se ty ministerstva v nevyspělejších zemích sekly, tak biogen by musel jít z cenou dolu aby mohl aspoň něco vydělávat.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: TECFIDERA™ (Dimethyl Fumarate) - BG-12

Příspěvekod petankl » 25 bře 2013 08:37

Franto, nebud zas naivni, proc by to delali a sekali se? Jeste by byli narceni, ze nechteji davat penize na chudaky rs pacienty. Vzedmula by se silna PR tady te oblasti a hned by to bylo zaplacene. Kdyztak nejaky uplatecek pro urednicka jako podpora, ja bych se nebal. :-) U nas to stejne plati jakasi anonymni masa lidi a neni vubec zadny primy vztah mezi platcem a poskytovatelem pece, proc by to nekdo resil.
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: TECFIDERA™ (Dimethyl Fumarate) - BG-12

Příspěvekod Franta » 25 bře 2013 09:24

petankl píše:, ja bych se nebal.

Takže se shodneme v tom, že tu péči dostane nakonec každý kdo o ni bude stát ;)
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: TECFIDERA™ (Dimethyl Fumarate) - BG-12

Příspěvekod petankl » 25 bře 2013 10:01

Franta píše:Takže se shodneme v tom, že tu péči dostane nakonec každý kdo o ni bude stát ;)


Jak se to vezme, bohuzel to tak dopadne. Ale nejsem si jisty, ze jako danovemu poplatnikovi, ac rs pacientovi, se mi libi na jake blufy se penize ze zdravotniho pojisteni vyhazuji. Pro rs pacienty nastesti o tom obcane nevi a nakonec i kdyby vedeli, tak si vetsina z nich nenapoji ten primy vztah k jejich vlastnim penezum. ;-)
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: Tecfidera - BG-12 - dimethyl fumarate - Biogen

Příspěvekod evax » 25 bře 2013 18:25

Tak děkuji mnohokrát, já jsem, díky trojklannému nervu, pod vlivem silných léků proti bolesti a nevěřili byste, zapomněla jsem, že jsem už od počátku vzniku tohoto fóra, zde zaregistrovaná :-( Ale jsem ráda, že se člověk může dozvědět spoustu nových věcí o léčbě, popravdě řečeno, nikdy mi to nevadilo ani na foru sms, sama si najdu to, co chci, co chci si přečtu, nemám s ničím problém. Děkuji všem za příspěvky a at je ereska k nám všem ohleduplná :-)
evax
 
Příspěvky: 3
Registrován: 17 úno 2013 00:19

Re: Tecfidera - BG-12 - dimethyl fumarate - Biogen

Příspěvekod vychodocech » 26 bře 2013 16:10

Není zač Evi, chci se tě ale zeptat, píšeš, že bereš léky na bolest - můžeš se tady o tom rozepsat? Bolest je právě další oblast problémů, které sice s léčbou RS přímo nesouvisí, ale této nemoci se častokrát dotýká. Neuropatická bolest se ale těžko ovlivňuje - diclofenak (např. Dolmina ap.) jsou silné léky proti bolesti, ale na neuropatickou bolest - to mi nepomáhá. Díky za odpovědi.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

TECFIDERA - schváleno v USA

Příspěvekod Franta » 27 bře 2013 22:19

Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: TECFIDERA - schváleno v USA

Příspěvekod vychodocech » 28 bře 2013 00:04

vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

PředchozíDalší

Zpět na Tecfidera - BG-12 - dimethyl fumarate

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník