Gilenya zvyšuje riziko infekce pacientů, naznačují studie

Tablety k léčbě dospělých s vysoce aktivní roztroušenou sklerózou s méně výraznými remisemi nebo pro ty pacienty, kteří nereagují na interferon beta
http://www.ema.europa.eu/docs/cs_CZ/doc ... 104530.pdf
http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... tab=prices

Gilenya zvyšuje riziko infekce pacientů, naznačují studie

Příspěvekod vychodocech » 28 dub 2021 21:12

Gilenya zvyšuje riziko infekce pacientů, naznačují klinické údaje.

strojový překlad:

Léčba roztroušené sklerózy (MS) Gilenya (fingolimod) je podle údajů z 12 randomizovaných klinických studií spojena s o 16% vyšším rizikem infekcí ve srovnání s placebem nebo kontrolní léčbou.
Zjištění byla publikována ve studii „Incidence a riziko infekce spojené s fingolimodem u pacientů s roztroušenou sklerózou: Systematický přehled a meta analýza 8 448 pacientů ze 12 randomizovaných kontrolovaných studií“, v časopise Frontiers in Immunology.

Gilenya je perorální léčba od společnosti Novartis, která je schválena pro relabující formy MS u lidí ve věku 10 let a starších. Funguje tak, že zadržuje imunitní buňky v lymfatických uzlinách (struktury související s imunitou) a brání jim v přístupu do mozku a míchy, kde by mohly způsobit poškození ochranného myelinového pláště obklopujícího nervová vlákna. Snížením počtu imunitních buněk v oběhu může přípravek Gilenya snížit schopnost imunitního systému bojovat proti infekčním patogenům. Otázka, zda je léčba přípravkem Gilenya spojena s vyšším rizikem infekcí ve srovnání s jinými způsoby léčby roztroušené sklerózy, však zůstává kontroverzní.

Aby to objasnili, vědci v Číně přezkoumali údaje z publikovaných klinických studií, které hodnotily Gilenyu u pacientů s MS oproti placebu nebo jiné terapii modifikující chorobu (DMT). Tým provedl prohledávání literatury v různých databázích - včetně PubMed, EMBASE, Cochrane Library a webových stránek Clinicaltrials.gov - pro kontrolované klinické studie, které hodnotily infekce u pacientů s MS, kterým byl podáván přípravek Gilenya.

Z počátečního souboru 2 659 záznamů bylo do konečné analýzy zahrnuto celkem 12 klinických studií. Těchto 12 studií bylo publikováno od roku 2010 do roku 2019, jejich trvání se pohybovalo od šesti týdnů do dvou let a zahrnovalo celkovou populaci 8 448 pacientů. Celkově bylo 62,2% pacientů náhodně zařazeno do skupiny Gilenya a 37,8% dostávalo placebo nebo DMT první generace - interferon-beta, glatirameracetát nebo Tysabri (natalizumab). Ve všech 12 studiích byla Gilenya podávána v nízké dávce (0,5 mg denně), ale čtyři také zkoumaly vysokou léčbu (1,25 mg denně). Analýza odhalila, že celkové riziko infekce bylo o 16% vyšší u pacientů léčených přípravkem Gilenya než u kontrolních pacientů. Toto riziko bylo o 14% vyšší u obecné infekce, ale zvýšilo se na 49% u závažných infekcí. Při pohledu na různé typy infekcí analýzy dále ukázaly, že ve srovnání s kontrolními skupinami přípravek Gilenya významně zvýšil riziko infekcí dolních cest dýchacích o 48% a infekce virem herpes o 34%. Jiné infekce postihující horní dýchací cesty a zažívací a močové ústrojí, abscesy a infekce způsobené virem chřipky se významně nelišily mezi pacienty s Gilenyou a kontrolními pacienty. Riziko infekce spojené s přípravkem Gilenya také nemusí souviset s dávkou, protože nízké a vysoké dávky byly spojeny s podobnými riziky (15% a 11%). Celkově Gilenya „významně zvýšila riziko infekce, zejména infekce dolních cest dýchacích a infekce virem herpes, u pacientů s MS,“ napsali vědci. Navrhli, že mechanismus účinku Gilenye, zachycování lymfocytů, jakož i jeho obecnější dopad na imunitní systém jsou pravděpodobnými faktory, které jsou základem zvýšeného rizika infekce. Jsou však zapotřebí další studie, které by objasnily, zda je Gilenya také spojena se zvýšeným rizikem infekce v reálném prostředí, dodal tým.

https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... ials-data/
vychodocech
 
Příspěvky: 1241
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Zpět na Gilenya - Fingolimod - FTY720

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron