zkusenost s Aubagio

Tablety pro dospělé relaps-remitující pacienty.
http://www.ema.europa.eu/docs/cs_CZ/doc ... 148685.pdf
http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... tab=prices

Re: zkusenost s Aubagio

Příspěvekod miranov » 05 srp 2017 13:22

Přeji všem krásný a dobrý den.
S dovolením Vám napíši i svoji zkušenost s Aubagio, ale i s RS. Aubagio beru od 10/2015, tehdy jsme s lékařkou probírali všechny varianty a vybral jsem si Aubagio, jako první pokus, a když by mi to nesedělo, tak bychom to změnili.
Při braní Aubagio nemám žádný pocit, který by nasvědčoval, že to není vhodný lék pro moji osobu a naopak nemohu posoudit jestli mi ten lék pomáhá a jak moc. Nicméně nyní se jedná o ustálená stav, který rozhodně nebudu provokovat žádnou změnou preparátu pokud to nebude potřeba.
Historicky jsem zažil jeden atak po nasazení léku - nejvíce se mi projevují jako dvojité vidění - který nastal 12/2015, ale to nebylo určitě vinou léku, a ani jeho možnými nedokonalostmi, které jsou popsány v letácích. Atak byl s velmi velkou pravděpodobností způsoben nějakým onemocněním - něco jako chřipka, ale protože se mi po onemocnění RS přestaly projevovat standardní příznaky onemocněních jako např. teplota neuměl jsem to identifikovat - i přesto, že mne na tuto variantu lékařka upozorňovala, tak jsem ji říkal, že nevím, že nemám příznaky a popsal jsem jí stav. Zůstaly jen některé pocity spojené s chřipkou. Tím jsem trpěl až do 01/2016, kdy jsem začal užívat panadol extra na zkoušku a kromě toho, že jsem se z "chřipky" uzdravil, spravil se mi zrak a hlavně ho občas používám i nyní když mne rozbolí hlava, tam většinou účinkuje okamžite, před RS jsem nikdy bolestmi hlavy netrpěl. Zatím také nebudu měnit, protože to funguje.
Nicméně během svého téměř dvouletého užívání Aubagio jsem neměl špatné jaterní testy, většinou jsem na polovině až 1/3 celkového rozsahu hlídaných důležitých jaterních hodnot z krevního obrazu. Lékařka říkala, že jsem na tom dobře oproti některým jiným a ptala se mne na různé věci a nedovedl jsem ji tehdy odpovědět, proč. Jediné, co mne později napadlo tak strava. Vyrůstal jsem v zemědělské rodině a to mi dalo základ, že jsem zvyklý pojídat jen čerstvé a kvalitní potraviny a pokud navštěvuji restaurace, tak opět kvalitní, v obchodě si nic špatného nekoupím a už vůbec nenakupuji podle slev, ale kvality. Skutečně nedám do úst nic špatného, jednak cítím z těch věcí chemii a rád si pochutnám. Piji převážně čistou vodu a přes zimu i čaj.
Žádné vypadávání vlasů.
Občas mi brní ruce a nohy, ale co jsem zjistil, tak je to spíš dáno námahou, protože když jsem více "v klidu" a bez nemocí, tak brnění nenastává.
Důležité zjištění je, že je nezbytně nutné se maximálně přizpůsobit RS a pozorovat, co Vám stav nezhoršuje a naopak a nespoléhat se jenom na léky pro toto závažné onemocněni. Je potřeba k RS mít odpovědný a analytický přístup. Tím jsem se zatím dostal do stavu, kdy jsem schopen opět pracovat až 12 hodin v kuse - to není to co bych chtěl, ale stává se to, kdy mi nedělá potíže únáva, nemám zásadní problémy s pamětí, což bylo i několikrát testováno. Jen pro informaci, moje práce spočívá ve vývoji nových věcí, takže nejvíce namáhám hlavu a řeším různé problémy, a kolem baráku si zase vyzkouším fyzickou práci. Jenom dodám, že tomu prozatímnímu "relativně klidovému" stavu může samozřejmě pomáhat také Aubagio. Občas mi probleskne hlavou, jaké by to bylo kdybych ho nebral vůbec, ale nechci riskovat a tak to zkoušet nebudu.

Je to asi dlouhý, co? :shock: ;) :roll:
miranov
 
Příspěvky: 1
Registrován: 05 srp 2017 12:26

Re: zkusenost s Aubagio

Příspěvekod vychodocech » 05 srp 2017 14:21

Není to dlouhý :-), děkuji, že jste popsal svoje zkušenosti právě zde na Ereska Net.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: zkusenost s Aubagio

Příspěvekod bart2560 » 16 črc 2018 13:01

Ahojte,

mám Aubagio druhým rokem. Předtím jsem užíval devět let Avonex. S tím se mě držely nežádoucí účinky po celou dobu (flu-like). Postupně jsem si vypracoval i velkou averzi k aplikaci, která se po každém dalším špatném vpichu zvyšovala. Uvítal jsem tedy přechod na tablety. Jsem zcela bez atak. Vypadá to tedy, že lék funguje. Jaterky občas vyskočí, ale nic dramatického, vždy pouze tak jednu, dvě desetinky nad horní toleranci. Vlasů pár vypadalo v začátku léčby. Celkově jsem velmi spokojený. Benefit ze způsobu užívání je prostě obrovský. U mě lék funguje, u ostatních nemusí. Je to vždy individuální a je třeba hledat funkční řešení.
bart2560
 
Příspěvky: 5
Registrován: 16 črc 2018 12:57

Re: zkusenost s Aubagio

Příspěvekod Mariana » 08 pro 2018 10:18

Díky za Vaši zkušenost.
Zdá se, že se mi po dvou letech na aplikaci REBIF44 začaly vytvářet protilátky, proto lékařka z MS centra nabízí Aubagio. Nežádoucí účinky jsou děsivé, zvláště pro ženy...Píchání mi nevadí, aplikátor to provádí celkem bezbolestně a chřipkové stavy taky už nemám.
Teď mi vyskočily nerolog.potíže: horko, zima, pocity spálené kůže na celých nohách, taková neuropatie. Dříve byly slabší, po 3 týdnech ustaly, teď je to silnější a trvá to již 2 měsíce. Vlastně stále nevím, jestli to je ataka (na aktuální MR nic "nesvítí") či je to následek starých lézí, které mám v hlavě. Lékařka mi doporučuje přeléčit to 3g SoluMedrolu, tak čekám, jestli to samo nepřejde, abych se nezatížila dalšími kortikoidy (během 2016 jsem měla inf. 3x).
Zaujalo mne to spojení MR a kvalitní stravy. Má ještě někdo zkušenost se změnou stravování či dietních opatření a RS?
Díky, všechny zdraví
Mariana
Mariana
 
Příspěvky: 4
Registrován: 14 črc 2016 14:27

Re: zkusenost s Aubagio

Příspěvekod vychodocech » 08 pro 2018 21:22

Jasně, tohle znám, po letech tělo začne bojovat s imunomodulačním lékem, začíná si na něj vytvářet protilátky. Začíná to opět necitlivostí, brněním apod... Nyní je na řadě eskalace na jiné léčivo. Pokud se podíváte na naši hlavní stránku Ereska Net, tak vidíte jaké léky jsou pro nás k dispozici, jaké jsou hrazené ze zdrav.pojištění a jaké jsou teprve ve studii. Vy v současnosti máte nejsilnější interferon, takže když opomenete copaxone (ten pro Vás už vhodný nebude) tak tam jsou pouze tři možné varianty: Aubagio, Tecfidera a Gilenya. Aubagio má statisticky menší účinnost než Tecfidera, Tecfidera menší účinnosti než Gilenya (ta je někde na hraně mezi léky první a druhé volby - pokud to srovnám jak se to aplikuje ve světě). Ostatní další tři preparáty (Tysabri, Ocrevus, Lemtrada) jsou už monoklonální protilátky a tam už jsou jiná kritéria.
Rozumím tomu co Vám nabízí lékařka (tím přeléčením se pravděpodobně snáze umožní přechod na jinou léčbu - jde také o schválení úhrady od pojišťovny). O tom jak to chodí by Vám v soukromí mohli lékaři vyprávět... Osobně mám dobré zkušenosti s Tecfiderou, vedlejší účinky jsou ale všude u každého zmíněného léčiva.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: zkusenost s Aubagio

Příspěvekod Simms » 16 úno 2021 06:32

Také prosím o zkušenosti s Aubagiem?
Simms
 
Příspěvky: 63
Registrován: 25 bře 2013 15:03

Re: zkusenost s Aubagio

Příspěvekod Liska45 » 18 kvě 2021 11:22

Co tady tak čtu, tak s padáním vlasů je to tady tak půl na půl. Někteří píšou, že jim nepadaly vůbec nebo o nic víc než předtím a někteří, že jim začaly padat neuvěřitelně hodně. Já jsem bohužel ten druhý případ a vlasy mi padají šíleně :( Teď se snažím hledat nějaký rady a řešení. Tady je docela zajímavý článek o tom jak zabránit vypadávání vlasů.
Liska45
 
Příspěvky: 10
Registrován: 17 zář 2020 11:47

Re: zkusenost s Aubagio

Příspěvekod Mariana » 18 kvě 2021 13:20

Zdravím, mně padaly vlasy šíleně, dokonce jsem měla krizi a lék na čas vysadila, ale nakonec jsem "vyměkla" a pokračovala ... Padání po měsíci přestalo a mám pocit, že mi vlasy dorostly, ale stejně husté, jako před aubagiem je nemám...ale ataky také ne, takže můj stav je stabilizovaný, jen si říkám, co budou na tolik chemie říkat moje orgány po několikaletém užívání?
Máte někdo zkušenost se Swankovou dietou?
Díky za odpověď! Mariana
Mariana
 
Příspěvky: 4
Registrován: 14 črc 2016 14:27

Předchozí

Zpět na Aubagio - Teriflunomide

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron