Objeveno nové pojítko mezi Tysabri a PML

Pro vysoce aktivní relaps remitující onemocnění
http://www.ema.europa.eu/docs/cs_CZ/doc ... 044686.pdf
http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... tab=prices
Výrobce: Biogen

Objeveno nové pojítko mezi Tysabri a PML

Příspěvekod Franta » 26 bře 2014 20:55

Výzkumnící hlásí, že lék mobilizuje druh buněk jednoduše nakažených virem k útokům na mozek.

Výzkumníci hlásí, že si myslí, že přišli na to proč pacienti kteří berou lék na eresku Tysabri čelí vysokému riziku vyvinutí vzácné, ale někdy fatální, mozkové infekce.

Autoři studie vysvětlili, že běžný virus může způsobit PML rád nakazí určité krevní buňky a schová se v nich a mobilizaci těchto buněk spíná Tysabri. A další potíž je, že vědci objevili, že současné testy mohou vynechat někoho u kterého tento virus je.

"Nyní je riziko PML u pacientů léčených Tysabri více než dva roky přibližně 1 ze 75 pacientů. To je docela velké riziko, říká autor studie Eugene Major, vyšší výzkumník z U.S. National Institute of Neurological Disorders and Stroke (NINDS) in Bethesda, Md.

"Potřebujeme být schopni pochopit proč je tato léčba pro pacienty riziková. Jakmile to definujeme, tak budeme schopní vyvinout lepší testy a může být učiněno lepší léčebné rozhodnutí," řekl Major.

U PML, běžně neškodný "JC virus" útočí na bílou hmotu mozkovou a odizolovává nervové buňky. Bez této izolace nemohou nervové buňky účinně přenášet mozkové signály. Nemoc způsobuje progresivní slabost, paralýzu, změny ve vidění a řeči a problémy s myšlením a pamětí.

Dle NINDS, 30 až 50 procent pacientů s PML zemře do několika měsíců po diagnóze. Ti kdo přežijí tuto infekci mohou čelit trvalé invaliditě.

Ačkoliv většina lidí nosí JC virus, tak je PML vzácné. Spíše postihuje lidi s potlačenými imunitními funkcemi, tak jako mají pacienti s AIDS nebo ti kteří berou výkonné léky potlačující imunitu jako je Tysabri.

Tento lék měl obtížnou historii. Nejdříve byl schválen FDA v listopadu 2004 a o tři měsíce později byl z trhu ztažen po případu PML který se objevil v probíhajících klinických zkouškách.

A od doby kdy byl Tysabri opět povolen v USA v roce 2006 se striktně vymezenými podmínkami pro předepisování, tak bylo hlášeno 440 případů PML u pacientů beroucí tento lék. V roce 2010 FDA přidalo varování ohledně zvýšeného rizika PML na balení léku.

Zdá se, že nejvyššímu riziku PML vystavuje pacienty kombinace tří faktorů:
- léčba s Tysabri více než dva roky
- používání jiných druhů léků potlačujících imunitu
- pozitivní test na protilátky proti JC viru

Pro nalezení toho proč lék přináší tak velké riziko PML nashromáždili výzkumnící krevní vzorky od dvou skupin RS pacientů - těch kteří pouze začali s léčbou Tysabri a těch, kteří se léčili tímto lékem déle než 2 roky. A porovnali tyto vzorky s krví odebrané od zdravých dobrovolníků.

Výzkumníci se zaměřili na konkrétní typ buněk v krvi - druh kmenové buňky, který se změní na bílou krvinku zvanou B-buněčné lymfocyty (moje pozn.:B-buňky jsou jeden ze tří druhů lymfocytů).

"A vyšlo na jevo, že u RS pacientů léčených Tysabri je počet těchto kmenových buněk 3 až 10 krát vyšší než kolik by bylo vidět za normálních fyziologických stavů." řekl Major.

"JC virus je schopný nakazit tyto krevní kmenové buňky jakmile se stabou B lymfocyty", vysvěltlil. Jeho pracovní teorie byla ta, že tyto nakažené B lymfocyty poté přenášejí infekci do mozku.

K otestování této teorie chtěli výzkumníci vidět jestli by mohli najít stopy JC viru v cirkulujících krevních kmenových buňkách.

A tak udělali. Z 26ti pacientů, kteří právě začali s léčbou Tysabri mělo 50% stopy JC viru v jejich obíhajících krevních kmenových buňkách. Z 23 pacientů, kteří brali lék více než 2 roky mělo 33% DNA viru ve více než jednom druhu krevních kmenových buněk. Což je v kontrastu s pouze 17ti procenty z 18ti zdravých dobrovolníků, kteří měli známky JC viru v těchto buňkách.

"To bylo něco co nás překvapilo, že docela vysoké procento jedinců mělo detekovatelnou virovou DNA v těchto krevních kmenových buňkách," řekl Major.

Ale co není přesně jasné je to jak by to mohlo ovlivnit jejich riziko vývinu PML. Většina pacientů, jejicž testy na JC viru byly pozitivní měla pouze málo kopií tohoto viru, což naznačuje, že by měli mít stále nižší riziko infekce. Pacienti kteří brali lék více než 2 roky a více měli větší počty viru než ti co právě s léčbou začali.

"potřebujeme se podívat na další pacienty a sledovat je po delší časovou periodu," řekl Major.

Pravděpodobně nejvíce znepokojující je, že 10 účastníků studie mělo jednoznačně JC virus ve své krvi, ale byli negativně testovány na protilátky na tento vir. To naznačuje, že současné testy možná neodhalí některé pacienty, které by mohli mít vysoké riziko infekce PML. Vysvětlují autoři.

Nějaký expert, který nebyl zapojen do této studie, která byla publikována onlide 25 března v JAMA Neurology, řekl, že tyto objevy zanechaly některé otázky nezodpovězené.

"Jasně se zdá že Tysabri způsobuje uvolňování JC vir obsahující buňky z kostní dřeně," řekl Dr. Gary Birnbaum, neurolog a ředitel z Multiple Sclerosis Treatment and Research Center in Golden Valley, Minn.
"To by mohlo vysvětlovat proč je vysoké riziko PML u pacientů s tímto lékem."

"Co není jasné je proč riziko dramaticky narůstá po dvou letech, neboť buňky nesoucí JC vir se objevují na začátku léčby," řekl Birnbaum.


A dále Birnbaum řekl že bylo "znepokojující" že výzkumníci objevili důkaz JC viru u pacientů, kteří poté byli negativně testováni na protilátky na něj.

"A tak testování jednotlivců na ohrožení JC virem měřením protilátek na tento virus může být nedostačující k plnému zhodnocení jejich rizika vyvinutí PML", řekl Birnbaum.

http://www.ms-uk.org/tysabri
New clues to link between MS drug Tysabri and PML(26/03/14)
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2409
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Zpět na Tysabri - Natalizumab

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků