Léčba natalizumabem pozměňuje expresi CD11a

Pro vysoce aktivní relaps remitující onemocnění
http://www.ema.europa.eu/docs/cs_CZ/doc ... 044686.pdf
http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... tab=prices
Výrobce: Biogen

Léčba natalizumabem pozměňuje expresi CD11a

Příspěvekod Franta » 21 lis 2013 08:47

......
Naše data ukazují, že nejnižší exprese CD11a v druhém roce léčby natalizmabem, na vrcholu výskytu PML, nepřímo naznačuje že nedostatek těchto molekul může hrát roli v propuknutí PML u pacientů léčených natalizumabem (Tysabri).

http://msj.sagepub.com/content/early/20 ... 8.abstract

Pojmy do našeho slovníčku (něco z české něco z anglické wikipedie):
CD - Diferenciační skupina (zkratka CD z angličtiny cluster of differentiation) je označení pro skupinu molekul na buňkách, které mají na povrchu stejnou antigenní determinantu (=epitop). Tyto epitopy (a tím i celé buňky) lze identifikovat stejnou monoklonální protilátkou. CD antigeny patří mezi membránové antigeny.
Ve většině případů jsou CD na povrchu na hematopoetických buněk, ale je několik výjimek, které jsou na jiném typu buněk nebo na různých typech buněk.
CD nejsou pouze „značky“ na povrchu buňky. Ne všechny CD molekuly byly důkladně charakterizovány, ale většina z nich poskytuje důležité vlastnosti buňkám, které je nesou.

CD11a - Integrin, alpha L (antigen CD11A (p180), lymphocyte function-associated antigen 1 (LFA-1); alpha polypeptide), také známý jako ITGAL je lidský gen který funguje v imunitním systému. Je zapojen do buněčné adheze a spolustimulujících přenosů signálů. je cílem léku efalizumabu.

Integrin je označení pro skupinu membránových receptorů, které se vážou na extracelulární matrix či na jiné buňky. Umožňují tím přilnutí buněk k podkladu (a tedy integritu tkání) a také migraci buněk v embryu či imunitním systému. Mimo to se účastní některých signalizačních kaskád, při nichž se navázání ligandu na integrin přenáší do nitra buňky jako signál, který reguluje např. fosforylaci proteinů, genovou expresi, růst a smrt buněk a podobně.
Integriny se vyskytují na povrchu téměř všech druhů buněk, a to u většiny živočichů.

Cytoplazmatická membrána (také plazmatická membrána, plazmalema) je tenký semipermeabilní obal ohraničující vnitřek buňky od vnějšího prostředí a kontrolující pohyb látek do buňky a ven z buňky. Buněčná membrána je selektivně permeabilní pro ionty a organické molekuly, a v zásadě chrání buňku před vnějšími vlivy. Skládá se z lipidové dvouvrstvy se zakotvenými proteiny..... Usnadňuje transport materiálů potřebných pro přežívání
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2409
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Zpět na Tysabri - Natalizumab

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků