Stránka 11

Tysabri - syndrom mozečkové degenerace následkem JC viru

PříspěvekNapsal: 21 srp 2013 20:42
od vychodocech
Vyšel článek o vlivu JC viru a Tysabri na mozečkovou degeneraci buněk. článek je z 19.8.2013
Zde je překlad (pokud máte lepší - prosím přiložte):

Případ neuronopatie granulární vrstvy buněk mozečku s progresivní ataxií a cerebellární atrofií při léčbě natalizumabem u roztroušené sklerózy.

Tato kazuistika popisuje pacienta s roztroušenou sklerózou (RS), který byl léčen Tysabri po více než 4 roky a vyvinula se u něho progresivní ataxie chůze, apendikulární znaky (problémy s končetinamy) byly po dobu 4 měsíců.

MRI neukázalo žádné nové T2 nebo gadolinia léze (to jsou bílé léze RS), ale prokázalo cerebelární atrofii (mozečkový úbytek buněk). Mozkomíšní mok (CSF) byl pozitivní na JC virus při PCR testování (Polymerase Chain Reaction - "což je molekulární diagnostika"), léčba natalizumabem byla zastavena a byla provedena výměna plazmy aby se rychle odstranil cirkulující natalizumab.

Pacient se i nadále zhoršoval více než 2 měsíce, což si vyžádalo cerebelární biopsii a ta prokázala závažnou destrukci jádra buněk v kortikální struktuře s imunohestochemií* detekcí JC viru uvnitř jádra zbývajících jader buněk.

Progresivní multifokální leukoencefalopatie je typická pro mozkovou infekci JC virem, a to je vždy spojeno s T2 lézí na magnetické rezonancí (viz. NEJM JW Neurol 08.4.2013).

Syndrom cerebellární degenerace byl popsán při stanovení HIV infekce, která může být důsledkem genetické variace v JC viru.


KOMENTÁŘ
Lékaři předepisují natalizumab i pro RS pacienty, kteří mají positivní protilátky na JC virus, je třeba informovat o tomto syndromu progresivní ataxie s cerebellární atrofií. Vzhledem k tomu, že roztroušená skleróza také způsobuje ataxii, syndrom může být podceňován a připisován k progresi RS. Místo toho by měl být odebrán mozkomíšní mok (CSF) a pokud bude pozitivní na JC virus, tak natalizumab by měl být zastaven a měla by být zahájena výměna plazmy.


http://www.msnewschannel.com/2013/08/ty ... virus.html

* http://lekarske.slovniky.cz/pojem/imunohistochemie

Re: Tysabri - syndrom mozečkové degenerace následkem JC viru

PříspěvekNapsal: 21 srp 2013 21:25
od dulca
a protože JC virus lze chytit kdykoliv, tak je Tysabri chuze po tenkem lede...

Re: Tysabri - syndrom mozečkové degenerace následkem JC viru

PříspěvekNapsal: 22 srp 2013 16:49
od petankl
To je zajimave, nechces to dat i na forum SMS, vychodocechu? Tak mi to pripomelo zhorsovani, o kterem tam rada uzivatelu, kteri jsou na tysabri, pise.

Re: Tysabri - syndrom mozečkové degenerace následkem JC viru

PříspěvekNapsal: 22 srp 2013 20:02
od vychodocech
Nemyslím si, že tyhle informace by byly na klubuSMS ku prospěchu, jsou tam věčné diskuse popíračů léků apod. Ten text není dlouhý, ale je dost odborný - takže to dalo nějakou práci s překladem. Odkaz tam ale můžeš dát ty - ať si to lidi přeloží samy, nebo tam dej odkaz na tyto stránky na Ereska Net - což je lepší varianta. :)

Re: Tysabri - syndrom mozečkové degenerace následkem JC viru

PříspěvekNapsal: 23 srp 2013 16:47
od petankl
vychodocech píše:Nemyslím si, že tyhle informace by byly na klubuSMS ku prospěchu, jsou tam věčné diskuse popíračů léků apod. Ten text není dlouhý, ale je dost odborný - takže to dalo nějakou práci s překladem. Odkaz tam ale můžeš dát ty - ať si to lidi přeloží samy, nebo tam dej odkaz na tyto stránky na Ereska Net - což je lepší varianta. :)


Dal jsem tam ten odkaz primo na toto vlaknu na ereska net a pochopitelne zminil, ze ty jsi na tuto informaci prisel. Prislo mi totiz, ze podobne veci casto na tom foru pise joko, tak ji by to mohlo byt ku prospechu treba.

Re: Tysabri - syndrom mozečkové degenerace následkem JC viru

PříspěvekNapsal: 24 srp 2013 18:53
od Baru
Kluci,prosím vás ,dejte to i na sms forum,myslím,že je to hodně zajímavé.....hodně mi to připomíná moje obtíže...na jaře se mi po 3 letech zpozitivnil JCV virus a mám dojem,že je to všechno jaksi horší,i psychicky..když jsem kdykoli navázala rozhovor o změně,bylo mi řečeno " máte nejúčinnější lék a maximální eskalaci léčby "

Re: Tysabri - syndrom mozečkové degenerace následkem JC viru

PříspěvekNapsal: 25 srp 2013 22:49
od vychodocech
Petankl tam již odkaz dal (děkuji), bohužel klubSMS je dost nepřehledný - zde na Ereska Net tento odkaz najdete vždy v tématu Tysabri (nebo vás tam nasměrujeme).

Tady také můžeme doplnit toto téma o další informace - můžeme zde zasahovat a opravovat chyby, také témata slučujeme aby se lépe hledala ap. Na klubuSMS to dělat nemůžeme.

Re: Tysabri - syndrom mozečkové degenerace následkem JC viru

PříspěvekNapsal: 26 srp 2013 21:04
od vychodocech
K článku ještě přikládám jeden odkaz:

http://www.jwatch.org/na31800/2013/08/0 ... oc_jwneuro