Aktivace imunitního systému filgrastímem při PML u Tysabri

Pro vysoce aktivní relaps remitující onemocnění
http://www.ema.europa.eu/docs/cs_CZ/doc ... 044686.pdf
http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... tab=prices
Výrobce: Biogen

Aktivace imunitního systému filgrastímem při PML u Tysabri

Příspěvekod vychodocech » 19 čer 2019 00:33

Aktivace imunitního systému vyvolaná filgrastímem, je pravděpodobně prospěšná pro pacienty s PML související s Tysabri, říká studie.

strojový překlad:

Aktivace imunitního systému vyvolaná filgrastímem může být prospěšná pro pacienty s progresivní multifokální leukoencefalopatií spojenou s užíváním Tysabri (natalizumab), bez zhoršení progrese roztroušené sklerózy (MS), uvádí studie.

Studie s tímto nálezem „Léčba PML spojeného s natalizumabem filgrastimem“ byla publikována v časopise Annals of Clinical and Translational Neurology.

Biogen Tysabri je monoklonální protilátka navržená tak, aby se vážila na alfa-4 integrin, brání vstupu imunitních buněk do mozku a minimalizuje zánět. Byl schválen pro léčbu relaps-remitující roztroušené sklerózy (RRMS) a Crohnovy choroby jak v USA, tak v Evropě.

Je známo, že přípravek Tysabri zvyšuje riziko vzácného typu mozkové infekce zvané progresivní multifokální leukoencefalopatie (PML) způsobené virem John Cunningham (JCV). PML je častější u jedinců, kteří mají oslabený imunitní systém, buď kvůli nemoci (např. AIDS / HIV), nebo kvůli použití imunosupresiv (jako Tysabri).

„K 5. prosinci 2018 bylo u pacientů s RS potvrzeno 801 případů PML (Nz-PML) spojených s Nz [natalizumab]. Existuje několik zpráv o výsledcích Nz-PML, ale vedení Nz-PML zůstává otázkou debaty, “.

Podle týmu je filgrastim „široce používán k podpoře a obnovení imunitního systému po intenzivní imunosupresi a chemoterapii. Domnívali jsme se, že filgrastim by navodil vzestup [imunitních buněk], které by mohly vstoupit do mozku, navzdory blokujícímu účinku Nz [natalizumab], čímž by bylo dosaženo rychlejšího a účinnějšího zotavení imunitního systému než prostým odběrem Nz.

Pro testování jejich hypotézy výzkumníci analyzovali klinické výsledky pacientů s RS, kteří měli PML asociované s užíváním přípravku Tysabri, a byli léčeni filgrastimem, aby stimulovali aktivaci imunitního systému, aby se co nejrychleji eliminovala JCV.

Retrospektivní studie zahrnovala celkem 17 pacientů s RS, kteří byli rekrutováni z terciárního referentského centra v letech 2010 až 2017. Symptomy pacientů, diagnostické metody, přežití a klinické výsledky po léčbě byly hodnoceny ve všech účastnících studie.

Data ukázala, že v průměru pacienti vyvinuli PML poté, co obdrželi 49 infuzí přípravku Tysabri.

Pro urychlení regenerace imunitního systému a urychlení eliminace JCV byli všichni pacienti léčeni filgrastimem podávaným subkutánně (pod kůží) injekcí poté, co byli diagnostikováni s PML, a ukončili léčbu přípravkem Tysabri.

Výsledky ukázaly, že u většiny pacientů (88,2%) se zánětlivý syndrom imunitní rekonstituce (IRIS, stav, kdy imunitní systém reaguje na předchozí infekci s ohromující zánětlivou odpovědí) vyskytl dříve, než bylo dříve hlášeno, přibližně 57,4 dnů po posledním podání přípravku Tysabri.

Po vývoji PML-IRIS byli pacienti léčeni intravenózním (IV) methylprednisolonem po dobu tří až pěti dnů, po které následoval perorální kortikoidní zúžení (sestupná dávka steroidů) po dobu dvou až čtyř týdnů.

Sedm (41%) pacientů se zotavilo z PML-IRIS a v průběhu studie nebyly hlášeny žádné úmrtí spojené s PML-IRIS.

Ze 17 pacientů, kteří se zúčastnili studie, tři (18%) pacientů s RS prodělali recidivu během jednoho roku po rozvoji PML a pět (29%) více než jeden rok po nástupu PML, což bylo nižší než očekávané u pacientů s aktivní RS .

Osm (47,1%) pacientů zahájilo léčbu dalšími léčebnými terapiemi po rozvoji PML souvisejícího s přípravkem Tysabri, v průměru o 26 měsíců po vysazení přípravku Tysabri.

„Naše nálezy ukazují, že imunoaktivace s filgrastimem během PML a pečlivé zvládnutí následných IRIS je pravděpodobně prospěšné u pacientů s Nz-PML, aniž by se zhoršila MS,“ napsali vědci.

„Další výzkum je oprávněný, protože může přispět k lepšímu pochopení a léčbě autoimunitních onemocnění a oportunních infekcí. Pro potvrzení těchto nálezů jsou zapotřebí prospektivní kontrolované studie, včetně většího počtu pacientů, “.

https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... iated-pml/
vychodocech
 
Příspěvky: 1167
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Aktivace imunitního systému filgrastímem při PML u Tysab

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 19 čer 2019 10:51

https://www.drugbank.ca/drugs/DB00099
Já nevím, principiálně to nedává logiku. Buď imunitní odpověď zvyšuju, nebo snižuju. A ani to, že Tysabri jen izoluje brain barier, nedává logiku, proč zvyšovat granulocitovou odpověď.
Vzorek je nevypovídající, to zaprvně.
Čili, buď je nesmysl samotné Tysabri / k čemuž se přikláním - pokud jde o infekci, pak snížení imunity je cesta kamsi, ač krátkočasově může dojít k úlevě / , nebo jde o nesmyslnou kombinaci, protože tím jedním v podstatě tlumíme účinek druhého - pak by teoreticky stačilo vzít nižší dávku Tysabri se stejným výsledkem.
Jo chtěl bych být výzkumník, jak říkal už císař Rudolf - to se to bádá ....
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 303
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Aktivace imunitního systému filgrastímem při PML u Tysab

Příspěvekod vychodocech » 19 čer 2019 12:00

Jde o to, že při PML způsobené JCV a v závislosti na léčbě některými monoklonálními protilátkami u RS se musí monoklonální protilátka rychle odstranit z imunitního systému - což lze pomocí plazmaferézy (prostě vám vymění nebo vyčistí plazmu).

Potom monoklonální protilátky nebudou bránit (prostě tam nebudou) imunitnímu systému zasáhnout v CNS do takové infekce jako je JCV (John Cunningham virus), vlastně by vás to mělo zachránit před smrtí nebo velmi těžkým neurologickým postižením, kdy si imunitní systém (bez té monoklonální protilátky) snadno poradí s infekcí. Jenže je v tom háček ..... - imunitní systém po plazmaferéze zareaguje (nejen na infekci) takovou silou, že vás ve většině případů tak jako tak zabije nebo těžce zmrzačí - to je syndrom IRIS (zánětlivý syndrom imunitní rekonstituce nebo jinak řečeno - obnovy).

Jak z této patové situace ven? Budeme po odstranění monoklonální protilátky stimulovat imunitní systém tak, aby ničil JCV v CNS a zároveň nebyl tak agresivní. A zase pomocí nějaké imunosuprese (většinou kortikoidy) a dále léčiv podporujících množení určitých imunitních buněk (např. filgrastím).

PS: Tysabri (natalizumab) a další monoklonální protilátky (a nejen ty) jen modulují imunitní systém a s tím vždy souvisejí i možná rizika, RS to ale nevyléčí, za sebe můžu hodnotit Tysabri jako fakt účinné léčivo, které moduluje imunitní systém a zpomaluje progresi RS.

https://en.wikipedia.org/wiki/Immune_re ... y_syndrome

rizika pojená s léky a PML: https://ereska.net/viewtopic.php?f=3&t=809
vychodocech
 
Příspěvky: 1167
Registrován: 18 úno 2013 02:12


Zpět na Tysabri - Natalizumab

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník