Účinnost natalizumabu podávaného v intervalu 6-8 týdnů

Pro vysoce aktivní relaps remitující onemocnění
http://www.ema.europa.eu/docs/cs_CZ/doc ... 044686.pdf
http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... tab=prices
Výrobce: Biogen

Účinnost natalizumabu podávaného v intervalu 6-8 týdnů

Příspěvekod damanhur » 27 pro 2014 16:58

KLINICKÁ ÚČINNOST NATALIZUMABU PODÁVANÉHO V PRODLOUŽENÉM DÁVKOVACÍM INTERVALU 6–8 TÝDNŮ

Retrospektivní studie ukazuje na zachování účinnosti natalizumabu při aplikačním intervalu 6–8 týdnů. Prodloužení dávkovacího intervalu by tak mohlo být jedním z řešení pro minimalizaci rizika vzniku progresivní multifokální leukoencefalopatie v souvislosti s aplikací natalizumabu
Natalizumab je již léta úspěšně používán v léčbě roztroušené sklerózy (RS). Nadšení plynoucí z jeho efektivity je však mírněno rizikem vzniku progresivní multifokální leukoencefalopatie v souvislosti s aplikací léčiva. Středem zájmu tak je v současnosti hledání strategií pro minimalizaci tohoto rizika. Jedním z možných řešení snižování expozice natalizumabu při zachování jeho účinnosti by mohlo být prodloužení dávkovacího intervalu.
Autoři předkládané práce retrospektivně hodnotili kohortu pacientů, kterým byl natalizumab podáván v intervalu 6–8 týdnů oproti běžnému aplikačnímu schématu každé 4 týdny, s cílem zhodnotit, zda u nich nedochází k nárůstu míry klinických relapsů. Zahrnuti byli pacienti s RS ze dvou specializovaných center léčení v letech 2006–2013. Po úvodní aplikaci každé 4 týdny po dobu 12–24 měsíců měli pacienti možnost sami přejít na delší dávkovací interval.
Celkem bylo zahrnuto 361 pacientů léčených natalizumabem 22 ± 13 měsíců (min. doba léčby 6 měsíců). 96 (průměrný věk 41 ± 10 let, 74 % ženy) z nich dostávalo natalizumab v delším dávkovacím intervalu. Doba jejich léčby byla 20 ± 11 měsíců (min. doba léčby 6 měsíců). Subjekty ve standardním léčebném režimu (natalizumab každé 4 týdny) byly z hlediska demografických i klinických charakteristik (25minutový test chůze, Expanded Disability Status Scale) srovnatelné (průměrný věk 41 ± 11 let, 72 % ženy). Během sledovaného období se mezi oběma skupinami nevyskytly významné rozdíly ve frekvenci relapsů. Ta byla v obou souborech 13 %. Nové MRI léze se objevily v 11 % při aplikaci natalizumabu každé 4 týdny a v 9 % při prodlouženém dávkovacím intervalu.
Studie potvrdila účinnost natalizumabu v léčbě RS a zároveň ukázala, že při prodloužení dávkovacího intervalu léčiva nedochází ke zhoršení klinických výstupů ve smyslu frekvence relapsů ani rozvoje aktivity onemocnění. Prodloužený dávkovací interval (každých 6sami 8 týdnů) se tak zdá být optimálním řešením udržovací léčby natalizumabem. Výsledky je však třeba ještě potvrdit prospektivními studiemi.

http://www.prolekare.cz/rs-novinky/klin ... tydnu-4429
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4206618/
damanhur
 
Příspěvky: 345
Registrován: 04 srp 2013 12:54

Re: Účinnost natalizumabu podávaného v intervalu 6-8 týdnů

Příspěvekod Stanley Roe » 01 led 2015 18:39

Na druhou stranu se to nebude líbit těm, co z toho rejžují ty penízky ... teda pokud se nějakým způsobem nepodílejí na tomto výzkumu ... s určitostí se dá očekávat, jestli výsledky této studie ukáží na snížení vzniku či doufejme zastavení výskytu PML, že cena poroste ...
Uživatelský avatar
Stanley Roe
 
Příspěvky: 55
Registrován: 26 črc 2014 18:15

Re: Účinnost natalizumabu podávaného v intervalu 6-8 týdnů

Příspěvekod damanhur » 11 bře 2015 04:35

Myslím si, že i na této informaci něco bude a že možným řešením by bylo individuální dávkování s přihlédnutím k hmotnosti pacienta, věku, stádiu nemoci... :!: :?:

VNÍMÁNÍ SYMPTOMŮ ONEMOCNĚNÍ BĚHEM LÉČBY NATALIZUMABEM U PACIENTŮ S RS

Vydáno: 9.3.2015
Zajímavou informaci o terapii natalizumabem přinesl článek autorů z Johns Hopkins University School of Medicine v Baltimoru. Ve své studii se pokusili zjistit, jak často pacienti s roztroušenou sklerózou (RS) léčení natalizumabem vnímají v průběhu léčebného cyklu znovuobjevení se symptomů spojených s RS.
Do studie zahrnuli autoři 100 po sobě jdoucích pacientů s RS léčených natalizumabem. Pacienti vyplnili dotazník hodnotící změny v symptomech RS objevující se v průběhu léčebného cyklu s natalizumabem. Celkem 91 pacientů vyplnilo dotazníky (Multiple Sclerosis Quality of Life-54, Fatigue Visual Analog Scale, Fatigue Severity Scale a Beck Depression Inventory-II) ve dvou časových bodech – první týden po podání natalizumabu a poslední týden cyklu.
Z dotazníků vyplynulo, že 57 % pacientů na konci dávkovacího intervalu vnímá symptomy RS. Dalších 10 % pacientů uvedlo, že dříve tento fenomén také zaznamenávali, ale v současnosti symptomy nevnímají. Pacienti, kteří vnímali symptomy nemoci na konci dávkovacího intervalu natalizumabu, uvedli, že se objevují v mediánu 21 dnů od poslední infuze a zlepší se znovu s mediánem 1 den po další infuzi. Mezi nejčastěji takto vnímané symptomy patřila únava, slabost, zhoršení chůze či kognitivní obtíže. Autoři nepozorovali žádné specifické demografické faktory či faktory spojené s nemocí samotnou, které by s tímto pozorovaným fenoménem souvisely. Tito pacienti také uvedli v dotaznících fakta vedoucí k signifikantnímu zhoršení skóre v posledním týdnu dávkovacího cyklu natalizumabu.
Znovuobjevení se únavy, slabosti, poruch chůze či kognitivních obtíží na konci léčebného cyklu s natalizumabem se objevilo u dvou třetin léčebných pacientů, kteří dostávali natalizumab.
(eza)
Zdroj: Ratchford J. N. Et al. Multiple sclerosis symptoms rekrudescence at the end of the natalizumab dosing cycle. Int J MS Care. 2014 Summer; 16 (2): 92–8; doi: 10.7224/1537-2073.2013-017

http://www.prolekare.cz/rs-novinky/vnim ... -s-rs-4665
damanhur
 
Příspěvky: 345
Registrován: 04 srp 2013 12:54


Zpět na Tysabri - Natalizumab

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron