Tysabri ovlivňuje imunitu nad rámec cíle - RS - studie

Pro vysoce aktivní relaps remitující onemocnění
http://www.ema.europa.eu/docs/cs_CZ/doc ... 044686.pdf
http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... tab=prices
Výrobce: Biogen

Tysabri ovlivňuje imunitu nad rámec cíle - RS - studie

Příspěvekod vychodocech » 27 lis 2020 00:58

Vyšla zajímavá studie, která zjistila, že Tysabri ovlivňuje imunitní systém nad rámec cíle - RS. V podstatě pozitivně, text je trochu více odborný ....

strojový překlad:

Studie zjistila, že v krvi lidí s relaps-remitující roztroušenou sklerózou (RRMS) léčených přípravkem Tysabri (natalizumab) byly nalezeny nižší hladiny prozánětlivých imunitních signálních proteinů.

Zjištění ukazují, že Tysabri ovlivňuje imunitní systém nad rámec jeho známého cíle a podporuje použití imunitního signálního proteinu interleukinu-17 (IL-17) jako biomarkeru aktivity a progrese onemocnění, uvedli vědci. Studie „Klinické imunologické korelace u pacientů s roztroušenou sklerózou léčených natalizumabem“ byla publikována v časopise Brain Sciences.

Tysabri, vyráběný společností Biogen, je schválená terapie RRMS, která zastavuje imunitní buňky ve vstupu do centrálního nervového systému (CNS, zahrnujícího mozek a míchu), než mohou napadnout mastný povlak na nervových vláknech (myelinový obal) a způsobit MS . Aby imunitní buňky mohly vstoupit do CNS, interagují s proteinovým komplexem nacházejícím se na povrchu buněk, které tvoří hematoencefalickou bariéru - selektivní hranici, která reguluje vstup buněk a molekul do mozku.

Tysabri je protilátka určená k rozpoznávání a vazbě na tento proteinový komplex, blokující vstup imunitních buněk do CNS. Jak Tysabri ovlivňuje imunitní systém mimo CNS (nazývaný periferní imunitní systém), je však nejasný. Za účelem řešení této otázky shromáždil tým vedený výzkumnými pracovníky z University of Medicine, Pharmacy, Science and Technology of Targu Mures v Rumunsku vzorky krve od 60 dospělých RRMS léčených přípravkem Tysabri za účelem analýzy hladin prozánětlivých a protizánětlivých imunitních systémů - signální proteiny známé jako cytokiny.

Studie zahrnovala 39 žen (65%) a 21 mužů (35%) s průměrným věkem 38,1 let, kteří již byli léčeni přípravkem Tysabri nebo se chystají zahájit léčbu (dosud neléčení). Krevní vzorky byly odebrány na začátku studie (výchozí hodnota) a po průměrném intervalu 6,96 měsíce a byly také odebrány od 33 zdravých jedinců odpovídajících věku a pohlaví, kteří sloužili jako kontroly. Na začátku, ve srovnání s kontrolami, měli pacienti s MS významně vyšší hladiny prozánětlivých cytokinů interleukin (IL) -23 a IL-31. U pacientů s MS došlo k významnému snížení hladin prozánětlivých cytokinů IL-31, IL-17 a TNF-alfa po léčbě přípravkem Tysabri ve srovnání s výchozími hodnotami. Delší trvání léčby korelovalo s nižšími hladinami IL-23 a delší trvání onemocnění bylo spojeno s nižšími hladinami IL-23, IL-31, IL-17 a IL-1-beta (také prozánětlivý signální protein) ).
Delší trvání onemocnění pozitivně korelovalo s vyššími hladinami IL-33, které mají jak prozánětlivé funkce, tak ochranné vlastnosti.
V roce před studií došlo k vyššímu počtu relapsů u pacientů s méně TNF-alfa a sCD40L, což je protein spojený s různými autoimunitními chorobami. Více relapsů během této doby také pozitivně korelovalo s vyššími hladinami IL-17 a IL-1-beta.
Během studovaného období více relapsů korelovalo s vyššími výchozími hladinami IL-17 a nižšími hladinami IL-33. Pacienti s MS, kteří během léčby přípravkem Tysabri neměli relapsy, měli významně nižší počáteční hodnoty IL-17 v séru než u těch, u kterých došlo k relapsu. Účastníci, jejichž postižení se během studie zhoršilo, měřeno vyššími skóre rozšířené stupnice stavu postižení (EDSS), měli významně nižší počáteční a konečné hodnoty IL-33 ve srovnání s těmi, kteří měli buď nižší skóre EDSS, nebo žádnou změnu. Skóre EDSS také vzrostlo (což znamená větší postižení) u pacientů s významně nižšími výchozími hodnotami IL-17 než u pacientů, jejichž skóre EDSS pokleslo (menší postižení).

Kromě toho se skóre EDSS zvýšilo u pacientů s významně vyšší počáteční sérovou hodnotou IL-1-beta ve srovnání s těmi, jejichž skóre se snížilo nebo zůstalo stabilní. Porovnáním před a po léčbě bylo zjištěno významné snížení hodnot IL-17 u pacientů s menším postižením.
U pacientů se stabilním skóre EDSS došlo k významnému poklesu TNF-alfa. Významné snížení IL-31 bylo také nalezeno u účastníků, jejichž skóre EDSS bylo stabilní nebo snížené.
Koncentrace IL-31 a IL-1-beta významně poklesly v porovnání s délkou léčby, přičemž u pacientů, kteří zahájili léčbu přípravkem Tysabri na počátku léčby (dosud neléčeni), byl zaznamenán nejnižší pokles prozánětlivých cytokinů ve srovnání s těmi, kteří byli léčeni po dobu jednoho až 12 let měsíců a 13 až 24 měsíců.

"Tyto výsledky naznačují, že léčba přípravkem [Tysabri] ovlivňuje periferní imunitní panel významným snížením prozánětlivých cytokinů," napsali vědci. Nakonec srovnání výchozích a konečných hodnot cytokinů ve skupině dosud neléčené zjistilo významné snížení IL-17, IL-33 a IL-31 po přibližně šesti měsících léčby.

"Výsledky naší studie potvrzují, že [mechanismus účinku] [Tysabri] není tak jednoduchý ani jasný, jak bylo zamýšleno, když byla molekula vytvořena," napsali vědci, protože Tysabri může také vyvolat změny na „periferních úrovních" pro a protizánětlivých cytokinů u pacientů s MS. “

„Nízké hladiny prozánětlivých cytokinů při léčbě přípravkem [Tysabri] byly spojeny s příznivými klinickými výsledky,“ dodali.

Celkově lze na základě výsledků „IL-17 použít jak jako biomarker aktivity aktivity, tak progrese onemocnění u pacientů léčených [Tysabri],“ .

https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... get-study/
vychodocech
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Zpět na Tysabri - Natalizumab

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník