Opalování může snížit únavu a zpomalit progresi invalidity

Opalování může snížit únavu a zpomalit progresi invalidity

Příspěvekod Franta » 26 úno 2017 11:24

Iránská studie zjistila, že delší opalování je spojeno s menší únavou a s menší invaliditou u pacientů s RRRS i PPRS.

https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... ion-in-ms/

(moje pozn. v muslimských zemí se ženy musí ještě zahalovat - Irán patří mezi země s největším výskytem RS - toť na Déčku v ČT tolik vychvalovaná výhoda nikábů, které jsou prý tak tajemné - prostě cool
https://www.youtube.com/watch?v=a68GvjuPETk
https://www.youtube.com/watch?v=snlrD38MHHU
)
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Opalování může snížit únavu a zpomalit progresi invalidi

Příspěvekod 666_peter_666 » 18 kvě 2017 13:42

Neviem ako u iných, ale u mňa platí, že ak mi nejaký vitamín D zlepšuje fyzický stav a znižuje únavu, tak jedine ten zo slnka.
Skúšal som dlhodobo brať tabletkové formy D, Vigantol denne 5 000 m.j., ale bez akéhokolvek prínosu. Zase mám rád svoju pečeň, aby som skúšal dlhodobo dávky v rádoch 100 000 m.j., ako to robili v štúdiách, som presvedčený, že mi z možných zdrojov vitamínu D pomáha jedine pobyt na slnku.
Má to ale jeden háčik - pobyt na slnku v lete prehrieva moje telo, čo naopak zhoršuje môj okamžitý fyzický stav, silu, výdrž, takže ideálne je pre mňa sa súčasne chladiť vo vode, či už na kúpalisku alebo v mori.
SM je len pre silných.
FB
Uživatelský avatar
666_peter_666
 
Příspěvky: 47
Registrován: 09 zář 2015 16:43
Bydliště: Bratislava

Re: Opalování může snížit únavu a zpomalit progresi invalidi

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 20 kvě 2017 10:12

Problém opalování je, že nejvíc to Déčko potřebuješ v zimě - jak pro největší infekční tlak, tak proto, že v těle se skladuje nejdýl asi měsíc. Čili v létě užívat vigantol, když normálně chodíš venku, asi nemá moc smysl.
Na druhou stranu jako ležák si v zimě rozdílu všimneš. Proto tak asi dřív přes zimu tuberáky dávali slunit na hory - táta má pár hezkých foteček z pobytu v tatranském sanatoriu. To pak může fungovat i při RS.
A to je taky ta výhoda rovníkových zemí. U nás to v létě nemá smysl řešit.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Opalování může snížit únavu a zpomalit progresi invalidi

Příspěvekod Lorain » 20 kvě 2017 12:14

A máte to taky tak, že se v zimě cítíte mnohem hůř? A pozorujete i meteosenzitivitu? Asi od listopadu jsem totálně chřadla, přes zimu se to hodně zhoršovalo. Někdy v lednu jsem zařadila víc vitaminu D (než mi doporučila lékařka v RS centru). V březnu jsem dávku zdvojnásobila, a teď se změnou počasí a pěknými slunečnými dny jsem zas měla světlé dny, které mi dovolují doufat v lepší zítřky. Hladinu Déčka mi zatím nikdo neměřil, má-li to smysl. A na minulé kontrole mi lékařka předepsala výrazně vic Vigantolu než doposud a přislíbila při příštích odběrech D změřit.
Lorain
 
Příspěvky: 76
Registrován: 04 led 2016 13:44

Re: Opalování může snížit únavu a zpomalit progresi invalidi

Příspěvekod 666_peter_666 » 20 kvě 2017 13:29

Práve že som to na sebe pozoroval, a už som o tom presvedčený, že na môj okamžitý fyzický stav SM umelý vitamín D nemá žiaden vplyv. Megadávky som neskúšal, predsa len je to vitamín nerozpustný vo vode a hromadí sa v pečeni. Zato slnko na mňa vplýva pozitívne. Aj mne je horšie v období, keď je slnka málo, a umelý vitamín D to u mňa nijako neovplyvní.
Ale ako písal kolega vyššie, vit. D má vplyv na celkovú imunitu (možno aj preto ludia v Afrike nebývajú prechladnutí :-) ), ale okrem toho beriem aj Zinok, vit. C aj iné vitamíny.
SM som mal diagnostikovanú v r. 97, na väčšie vzdialenosti a do práce už potrebujem vozík.
SM je len pre silných.
FB
Uživatelský avatar
666_peter_666
 
Příspěvky: 47
Registrován: 09 zář 2015 16:43
Bydliště: Bratislava

Re: Opalování může snížit únavu a zpomalit progresi invalidi

Příspěvekod vychodocech » 20 kvě 2017 20:13

666_peter_666 píše:Ale ako písal kolega vyššie, vit. D má vplyv na celkovú imunitu (možno aj preto ludia v Afrike nebývajú prechladnutí :-) ).......

Lidi v Africe, že nebývají prochladnutí? To je dost mylná představa, Afrika je horká i chladná, rozpětí denních a nočních teplot je zpravidla daleko vyšší než u nás, pásem je také více než u nás, nedá se to takto jednoduše paušalizovat....
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Opalování může snížit únavu a zpomalit progresi invalidi

Příspěvekod Lorain » 20 kvě 2017 22:13

No, já si právě vůbec nejsem jistá, že to je jen vitaminem D ze slunečního záření. Protože ve slunečné dny je mi prosté líp od rána, zatímco jakmile se počasí zhorší, je mi výrazně hůř. Minimálně subjektivně. I dnes, po sérii světlých dnů, kdy ani nepršelo, jen prostě bylo zataženo, je mi výrazně hůř než včera.
A vitaminu D neberu žádné extra vysoké dávky, pohybuju se do těch údajně bezpečných 10.000 jednotek denně. Nicméně nezakrývám, že Coimbra protokol s vysokými dávkami neustále zkoumám a studiju a mám ho v záloze jako plán B. Byť si teď trošku myslím, že by to mohlo být někde jinde...
Lorain
 
Příspěvky: 76
Registrován: 04 led 2016 13:44

Re: Opalování může snížit únavu a zpomalit progresi invalidi

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 21 kvě 2017 12:15

Lorain píše:A máte to taky tak, že se v zimě cítíte mnohem hůř? A pozorujete i meteosenzitivitu? Asi od listopadu jsem totálně chřadla, přes zimu se to hodně zhoršovalo. Někdy v lednu jsem zařadila víc vitaminu D (než mi doporučila lékařka v RS centru). V březnu jsem dávku zdvojnásobila, a teď se změnou počasí a pěknými slunečnými dny jsem zas měla světlé dny, které mi dovolují doufat v lepší zítřky. Hladinu Déčka mi zatím nikdo neměřil, má-li to smysl. A na minulé kontrole mi lékařka předepsala výrazně vic Vigantolu než doposud a přislíbila při příštích odběrech D změřit.

Je to tak, jak to píšete. Je to tedy zkušenost mé ženy, ona už se do kláves netrefí, tak jsem takové její ruce.
Vigantol už bere celoročně, ale ven se dostane minimálně. Od října je to proklatě horší a je třeba dávky navyšovat. Máme to několik let důkladně zdokumentováno, takže to nejsou žádný subjektivní dojmy. V RS centru ji doporučili tu kapsly 300.000 - jenže to bylo 14 dní super, pak to šlo těžce do háje. Teď už víceméně dle vlastního rozvrhu víme kdy přidat. Leden je rozhodně pozdě. Je to třeba velmi lehce štelovat, zdvojnásobování dávky ze dne na den není ono.
Stejně tak nemá smysl D měřit v krvi. Cesty vitaminu D v organismu jsou složité - zkusili jsme měřit jak 25-OH-D tak kalcitriol a neodpovídá to dávkování, je to velmi, velmi orientační. Daleko lépe slouží vlastní sledování, jestli přidat nebo ne.
Jinak ale předávkování celkem lehce zjistíte z moči poměrem vápník/fosfor - nesmí být jeden moc a druhý málo. Pak je to špatně. To funguje naprosto citlivě, ze dne na den.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Opalování může snížit únavu a zpomalit progresi invalidi

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 21 kvě 2017 12:19

666_peter_666 píše:
predsa len je to vitamín nerozpustný vo vode a hromadí sa v pečeni.
.

Tohle není úplně přesné. Ve skutečnosti je absorbován tělesným tukem - což v praxi znamená, že plnoštíhlejší lidé potřebují vyšší dávky, aby vůbec fungoval. Tak či onak se nijak zásadně neskladuje. Tuším, že max. 2 měsíce. Ale pak už jsi úplně vycucaný. Není to v závislosti na dávce.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42

Re: Opalování může snížit únavu a zpomalit progresi invalidi

Příspěvekod 666_peter_666 » 22 kvě 2017 07:12

No, skúsení diskutéri tu rozmetali moje skúsenosti na padrť, ale oproti nim mám ja sám osobné skúsenosti s SM kou, a sám cítim najlepšie, čo mi stav zlepšuje a čo nie.
Keďže to bude 20 rokov, odkedy som bol diagnostikovaný, SM ka prerástla na progresívnu, vyskúšal som už takmer všetko, čo mi doporučil môj neuro, alebo som sa dočítal na nete.
Ale pre podporu svojich tvrdení môžem citovať úryvok z Iránskej štúdie:
"The Iranian study found that longer exposure to the sun is linked to lower levels of fatigue and lower disability in both relapsing and primary progressive multiple sclerosis (MS) patients. Researchers also linked the consumption of vitamin D in foods and beverages to lower disability levels, though vitamin D levels appeared to have no impact on fatigue and disability among patients with secondary progressive MS."
V preklade:
"Iránska štúdia zistila, že dlhšia expozícia slnečného žiarenia je spojená s nižšou úrovňou únavy a nižšou invaliditou u pacientov s recidivujúcou a primárnou progresívnou sklerózou multiplex (MS). Výskumní pracovníci taktiež spojili spotrebu vitamínu D z potravín a nápojov so znížením úrovne zdravotného postihnutia, aj keď hladiny vitamínu D sa zdajú byť bez vplyvu na únavu a invaliditu u pacientov so sekundárne progresívnou MS."
Celý článok viď prvý príspevok hore: https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... ment-42647
SM je len pre silných.
FB
Uživatelský avatar
666_peter_666
 
Příspěvky: 47
Registrován: 09 zář 2015 16:43
Bydliště: Bratislava

Re: Opalování může snížit únavu a zpomalit progresi invalidi

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 22 kvě 2017 12:05

666_peter_666 píše:No, skúsení diskutéri tu rozmetali moje skúsenosti na padrť, ale oproti nim mám ja sám osobné skúsenosti s SM kou, a sám cítim najlepšie, čo mi stav zlepšuje a čo nie.

Anebo jsi to, Peter, nepochopil úplně správně.
Pro ty, kteří slunko snesou, jako ty, je nejlepší. Proč dávat syntetický, když je přírodního dost ?
Jenže ne všichni to tak mají. A v zimě pak slunce moc nepálí, aspoň u nás ne.
Že na tebe syntetický nemá vliv, bude právě tím, že s nedostatkem nemáš problém.
Tvá dedukce rovník = slunce = žádná RS je podle mě aspoň částečně správná.
Paušálně to ale není tak, že syntetický nefunguje. Ten princip je víceméně stejný - konečný produkt se tak či onak přetváří v ledvinách a má pak tentýž účinek.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 306
Registrován: 06 led 2014 19:42


Zpět na Vitamín D a pobyt na sluníčku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník