Vitamín A má imunomodulační vlastnosti a možná reguluje tran

Vitamín A má imunomodulační vlastnosti a možná reguluje tran

Příspěvekod Franta » 17 dub 2013 15:21

Vitamín A má imunomodulační vlastnosti a možná reguluje transkripci genů zapojených do remyelizace.

Cíl studie: Prošetřit spojení mezi retinolem a aktivitou nemoci.

Metody: 88 RR RS pacientů, dříve začleněných do znáhodněné porovnávané s placebem studie na omega-3 mastné kyseliny, následovalo 24 měsíců s opakovaným hodnocením retinolu v séru a magnetické rozonance. Všichni pacienti zahájili po 6ti měsících léčbu interferonem.

Výsledky: Každé zvýšení retinolu v séru o 1 µmol/L snížilo rozdíl (95% interval důvěry) pro nové T1 Gd+ léze o 49(8-70)%, pro nové T2 léze o 42 (2-66%) .......

http://msj.sagepub.com/content/19/4/451.abstract

Můj komentář - to si myslím že je docela dost zásadní.
Drahé léky s vedlejšími účinky snižují tyto výstupy o nějakých 30%. A vitamín který je téměř zdarma to umí snižovat o víc.
Jen poznamenám pro případné úplné laiky, že vitamín A ve větší míře je škodlivý. Předávkovat se nedá provitamínem - beta-karoten (v zelenině).
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Vitamín A

Příspěvekod Franta » 17 dub 2013 21:21

Ještě mě napadlo že některé diety říkají, že rybí tuk nebo mrkev je pro RSkáře správná dieta.
U rybího tuku říkají, že je to proto, protože obsahuje omega-3.
Jenže existuje studie, která říká že omega-3 vliv na RSku nemá.
Rybí tuk však obsahuje vitamín A. Stejně tak mrkev.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Vitamín A

Příspěvekod Petr75 » 18 dub 2013 19:44

Uživatelský avatar
Petr75
 
Příspěvky: 2672
Registrován: 17 úno 2013 08:58
Bydliště: Rychnovsko

Re: Vitamín A

Příspěvekod Franta » 19 dub 2013 03:28

Omega 3 mastné kyseliny jsou nepochybně prospěšné pro každého. I pro nemocného člověka s RSkou.
Ale že by byly prospěšné pro RSkáře víc než pro zdravého člověka, tak to si myslím, že je jen spekulace na kterou není žádný přímý důkaz.
A ani se o tom v článku na který jsi poslal odkaz nepíše.

Na lidech byla udělaná studie, která neprokázala větší přínos omega-3 pro lidi s RSkou než na zdravé lidi.
Viz druhý příspěvek - viewtopic.php?f=17&t=79 na rozdíl od studie v první příspěvku ta druhá byla studie na lidech.

Pojídání ryb může nemusí být přínosné proto, protože obsahují omega-3, ale proto, protože obsahují také vitamíny rozpustné v tucích A a D.
Ale o tom se nikde nemluví.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Vitamín A

Příspěvekod Petr75 » 21 dub 2013 06:53

Určitě souhlasím. Odkaz na omegy jsem jen střelil, užívám je a tedy zastávám i když opora ve výzkumu/ RS je nejednoznačná.
Uživatelský avatar
Petr75
 
Příspěvky: 2672
Registrován: 17 úno 2013 08:58
Bydliště: Rychnovsko

Re: Vitamín A má imunomodulační vlastnosti a možná reguluje

Příspěvekod elwex » 05 srp 2014 16:43

Podle mě pomáhají všechny vitamíny rozpustné v tucích, tj. A, D, E, K. Na myších to funguje výborně všechno. A jen u D dospěly studie tak daleko, aby jej mohli doktoři oficielně doporučovat.

Užívám už přes půl roku betakaroten 25 IU / den, D 5000 IU/ den, gama-tokoferol 500mg / den, K v přírodní formě, >20ml konopného oleje / den a nyní UJDU PŘES 10 km bez kulhání. Posledních 5 let se mi chůze plynule zhoršovala a před rokem jsem ušel sotva 500 metrů.

(Pozn.: Pred trictvrte rokem jsem kvuli pozitivnimu JCV presel z Tysabri na Gylenii.)
elwex
 
Příspěvky: 50
Registrován: 01 pro 2013 20:47

Re: Vitamín A má imunomodulační vlastnosti a možná reguluje

Příspěvekod jitka1 » 11 lis 2014 08:37

elwex píše:Podle mě pomáhají všechny vitamíny rozpustné v tucích, tj. A, D, E, K. Na myších to funguje výborně všechno. A jen u D dospěly studie tak daleko, aby jej mohli doktoři oficielně doporučovat.

Užívám už přes půl roku betakaroten 25 IU / den, )



25 IU betakarotenu denně- není to překlep?
jitka1
 
Příspěvky: 11
Registrován: 31 srp 2014 19:01


Zpět na Vitamín A

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků