Novoroční zamyšlení - 2015

Myšlenky, úvahy, názory členů. Taková volnější diskuse na aktuální dění kolem této nemoci. Patří sem příspěvky které nepřináší zcela nové informace. Nebo sem může být přesunuta diskuse z jednotlivých příspěvků, která se stočí do obecné roviny. Taková diskuse není zakázána, ale může být po výměně názorů pro neaktuálnost za nějakou dobu smazána i bez přesunu příspěvků do fóra pro smazání.

Novoroční zamyšlení - 2015

Příspěvekod Franta » 01 led 2015 08:34

Možná se může zdát přání k novému roku 2015 (zejména nově diagnostikovaným) trochu cynické, ale já doufám že ne.
Přeji všem hezký nový rok 2015 !

V roce 2015 čekáme tyto nejdůležitější události - které završují několikaletý výzkum:

1/Ocrelizumab (Genentech a Roche Pharma AG )
Největším trhákem bude podle mě dokončení studie na Orelizumab na konci roku 2015, vysledky a podání přihlášky ke schválení.
Lék se dává vnitrožilní infuzí jednou za půl roku.
Zkouší se pro replaps remitující a primárně progresivní roztroušenou sklerózu.
Podle předběžných výsledků je lék přibližně dvakrát účinnější než současné léky.
80% pacientů nemělo po celou dobu studie (72 týdnů) žádný relaps.
Lék by neměl mít vážné vedlejší účinky jako některé jiné léky.
Dle rychlosti úřadů se to podle mě stihne v EU a USA schválit až v roce 2016

2/ Zenapax® - daclizumab (Biogen Idec)
Tento rok se očekává schválení v EU na relaps remitující formu RS. Výsledky jsou již známé
Aplikuje se pod kůži jednou za měsíc.
Lék je také účinný. Relapsy zredukuje na polovinu oproti stávajícím lékům.
Jsou zde ale určité vážné otazníky co se týče bezpečnosti léku.

3/ Masitinib (AB Science)
pro progresivní formu RS.
Výsledky studie se očekávají v prosinci 2015

4/ schálení Copaxone 3x týdně v EU
viewtopic.php?f=4&t=1395
to může být pro pacienty také docela významné

Tento rok nebudu psát jaké pokroky asi můžeme očekávat v klinickém výzkumu a v základním výzkumu, protože je toho docela hodně a dalo by mi to dost práce. Tak jen zkráceně:
Nejzajímavější bude sledovat jak pokračuje klinický výzkum léků obnovující myelinu (např. Anti-Lingo-1, VX15/2503, rHIgM22)
dále výzkum léků či léčebných metod vedoucích k nastolení imunitní tolerance,
propojení roztroušené sklerózy se střevními bakteriemi,
kmenové buňky,
nanočástice
nové léčebné cíle a pod.

A pro pacienty v ČR bude důležité jestli bude konečně v roce 2015 schváleno proplácení některých z již schválených léků na RS, jako např. : Lemtráda, Tecfidera a Plegridy. (editováno: Aubagio jsem smazal - už se prý proplácí)

Dále zajímavé bude sledovat jak bude pokračovat boj Tevy proti generickému Copaxone. Již tři firmy Mylan, Sandoz a Synthon chtějí tento lék vyrábět a dokončují klinické studie. To by mohlo zahýbat s cenami i ostatních léků na RS.

Zdroj informací:
http://www.ereska.net :)
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Novoroční zamyšlení - 2015

Příspěvekod petankl » 01 led 2015 08:49

Pekny souhrn. Rovnez vsem preju stastny novy rok 2015. :-)
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: Novoroční zamyšlení - 2015

Příspěvekod vychodocech » 01 led 2015 10:47

Ano pěkný souhrn, a je toho ještě více. Přeji všem úspěšný rok 2015 a všem nemocným s RS hodně optimismu - Ereska Net je tu s námi, budeme se snažit přinášet nové informace z oblasti výzkumu a těm co tápají přínášet odpovědi na jejich problémy.

Za velký kus práce chci tímto poděkovat zejména Frantovi, který po celý rok 2014 přinášel a překládal nové články z výzkumu RS a věnoval této činnosti spoustu hodin svého volného času.

Děkuji Franto.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: Novoroční zamyšlení - 2015

Příspěvekod dulca » 01 led 2015 11:30

Aubagio uz úhradu ma, jinak hezky článek...všem vše nejlepší v novém roce
[url]
http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... tab=prices[/url]
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: Novoroční zamyšlení - 2015

Příspěvekod Petr75 » 01 led 2015 16:19

Franta má moje uznání a vůbec všichni kdo se nějakým způsobem tady na tom podílejí. Vše nejlepší do Nového roku..
Uživatelský avatar
Petr75
 
Příspěvky: 2672
Registrován: 17 úno 2013 08:58
Bydliště: Rychnovsko

Re: Novoroční zamyšlení - 2015

Příspěvekod Franta » 01 led 2015 20:22

Děkuji, sice mám zde nejvíc příspěvků, ale do fóra přispívají i ostatní.
No a také nejsem neomylný, tak mě tu občas i někdo opraví - takže by to bez vás nemohlo fungovat.
Takže i já děkuji Všem!

dulca píše:Aubagio uz úhradu ma,

Koukám na to a jestli tomu dobře rozumím, tak pacient který by chtěl užívat Aubagio, tak musí každý měsíc doplatit 19 tisíc Kč ze svého :o
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Novoroční zamyšlení - 2015

Příspěvekod dulca » 01 led 2015 20:43

nee to mas u vsech leku takhle rozepsane, nic se nedoplaci a me ho z RS centra normalne nabidli jako moznost....

tady mas to same u Tysabri http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0027184&tab=prices
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: Novoroční zamyšlení - 2015

Příspěvekod Franta » 01 led 2015 20:55

aha, tak to jo, to jsem nevěděl že je to tam takto rozepsané. Sice nechápu proč to takto rozepisují, ale tyto asi víš lépe než já pokud ti tuto možnost nabídli bez doplatku.

Dovolím si tedy spekulovat - možná ten "doplatek" za pacienta hradí pojišťovně sám výrobce léku proto, aby nepodlézal svou prodejní cenu léku v bohatých zemích jako např. v USA, ale aby cena pro českého pojištěnce byla nižší než pro pojištěnce v USA a aby si ji chudší české pojišťovny mohly pacientům dovolit proplácet. Výrobce vydělá i když by takový doplatek sám hradil, protože výrobní cena léku je nízká a výrobce i tak vydělá. Alespoň něco než nic. Ale to je jen moje spekulace, přesný důvod neznám.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Novoroční zamyšlení - 2015

Příspěvekod dulca » 01 led 2015 21:23

Franta píše:aha, tak to jo, to jsem nevěděl že je to tam takto rozepsané. Sice nechápu proč to takto rozepisují, ale tyto asi víš lépe než já pokud ti tuto možnost nabídli bez doplatku.

Dovolím si tedy spekulovat - možná ten "doplatek" za pacienta hradí pojišťovně sám výrobce léku proto, aby nepodlézal svou prodejní cenu léku v bohatých zemích jako např. v USA, ale aby cena pro českého pojištěnce byla nižší než pro pojištěnce v USA a aby si ji chudší české pojišťovny mohly pacientům dovolit proplácet. Výrobce vydělá i když by takový doplatek sám hradil, protože výrobní cena léku je nízká a výrobce i tak vydělá. Alespoň něco než nic. Ale to je jen moje spekulace, přesný důvod neznám.


nevim ani jsem nepatrala co to znamena a proc je to tak rozepsane, je to uz vsech preparatu na RS stejne a asi i u dalsich na jine nemoci...
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: Novoroční zamyšlení - 2015

Příspěvekod nika.vera » 05 led 2015 11:55

Také se připojuji s přáním všeho nejlepšího v roce 2015 a s velkým poděkováním Frantovi a všem přispívajícím za zajímavé články a informace :)
nika.vera
 
Příspěvky: 26
Registrován: 09 srp 2013 13:35

Re: Novoroční zamyšlení - 2015

Příspěvekod Franta » 09 led 2015 09:52

ještě jsem zapomněl na schválení Copaxone 3x týdně v EU v roce 2015.
viewtopic.php?f=4&t=1395
takže doplňuji.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: Novoroční zamyšlení - 2015

Příspěvekod vychodocech » 09 led 2015 12:34

Franta píše:ještě jsem zapomněl na schválení Copaxone 3x týdně v EU v roce 2015.
http://www.ereska.net/viewtopic.php?f=4&t=1395
takže doplňuji.

JJ, netrpělivě čekáme - copaxone 3x týdně je hodně sledovaná záležitost pro ty, kteří si ho každý den aplikují

Pozn.: - pro pacienty, kteří přejdou na jiné dávkování copaxone to bude na jednu stranu úleva, na tu druhou stranu očekávejte, že si častokrát zapomenete píchnout :D, ale i to není takový problém - copaxone 40mg jsem si píchal (byl jsem ve studii), takže mohu hodnotit, copaxone 20mg a copaxone 40mg má stejnou účinnost při denním podávání (není problém ho aplikovat každý den), 3x týdně copaxone 40mg je jen úleva od každodenních injekcí.
vychodocech
 
Příspěvky: 1239
Registrován: 18 úno 2013 02:12


Zpět na Jen tak

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník