Axony jsou poraněné antigen-specifickými CD8+ T buňkami přes

Narazili jste na zajímavý odborný článek v angličtině? A nevíte si rady s překladem ? Umístěte jej sem, třeba to pro někoho může být zajímavé a nebo ho někdo přeloží.

Axony jsou poraněné antigen-specifickými CD8+ T buňkami přes

Příspěvekod Franta » 04 srp 2013 16:07

Axony jsou poraněné antigen-specifickými CD8+ T buňkami přes MHC class I a na granzyme B závislým mechanismem.

Axonální zranění je hlavním určovatelem nezvratného neurologického deficitu a progrese nemoci u pacientů s roztroušenou sklerózou.
Lymfocty CD8+ (CTL) uvnitř zánětlivých demyelizujících lézích roztroušené sklerózy korelují s akutním poraněním axonů a meurologickými deficity. Mechanismy těchto korelací jsou neznámé.


We interrogated CTL-mediated axon injury using the transgenic OT-I antigen-specific CTL model system in conjunction with a chambered cortical neuron culture platform that permitted the isolated manipulation of axons independent of neuron cell bodies and glia. Interferon gamma upregulated, through a dose dependent mechanism, the axonal expression of functional major histocompatibility complex class I (MHC I) molecules competent to present immunologically-relevant antigens derived from endogenously expressed proteins. Antigen-specific CTLs formed cytotoxic immune synapses with and directly injured axons expressing antigen-loaded MHC I molecules. CTL-mediated axon injury was mechanistically dependent upon axonal MHC I antigen presentation, T cell receptor specificity and axoplasmic granzyme B activity. Despite extensive distal CTL-mediated axon injury, acute neuron cell body apoptosis was not observed.

Tyto objevy představují nový model imunitně řízeného axonálního poranění a nabízí prot-axonální CTL a granzyme B jako cíle pro léčebou ochranu axonů a prevenci před neurologickými deficity u pacientů s roztroušenou sklerózou.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2389 ... t=Abstract

Pojmy

major histocompatibility complex MHC class I. - Hlavní histokompatibilní komplex MHC třídy 1. - se nacházejí na většině buněk organismu. Jejich funkcí je prezentovat antigenní peptidy z patogenů (nejčastěji virů) CD8+ cytotoxickým T – lymfocytům.
Receptor na povrchu T–buněk (TCR) je specifický pro unikátní kombinaci peptidu a MHC molekuly. Jinými slovy T – buňky rozeznají jak peptid navázaný na MHC, tak MHC molekulu. Tento jev se nazývá MHC – restrikce.

Granzyme B - je enzym přítomný v cytoxických T-lymfocytech. Když je vyměšovaný do mezibuněčného prostoru, tak eliminuje pozměněné a virem napadené buňky.


Cytoxické T-buňky (= CTL, = CD8+ T-buňky, = zabijácké T-buňky) jsou to T-lymfocyty což je druh bílých krvinek - zabíjejí rakovinotvorné buňky, buňky které jsou infikované(předeevším viry) nebo buňky které jsou poškozené jinými způsoby. Většina cytoxických T-buněk exprimuje T-buněčné recptory TCR které mohou rozpoznávat konkrétní antigeny. Antigen je molekula schopná stimulace imunitní odezvy a je často produkována rakovinovými buňkami nebo viry. Antigeny uvnitř buněk jsou navázány na MHC třídy 1, které je odnesou na povrch buněk, kde mohou být rozpoznané T-buňkami. Jestli-že TCR je specifický pro takový antigen, tak se naváže na molekulu komplex MHC třídy 1 a na antigen a T-buňka tuto buňku zničí.
Aby se TCR moohl navázeat na molekulu MHC třídy 1, tak TCR musí být doprovázen glykoproteinem zvaným CD8, který se váže na konstatní část molekuly MHC třídy 1. A proto jsou tyto T-buňky nazvané CD8+ T-buňky. Rozpoznávají buňky infikované intracelulárními parazity (např. viry) a prostřednictvím sekretovaných látek tyto buňky likvidují. Tento způsob boje proti infekci je vysoce účinný, nicméně značně riskantní, neboť může vést k většímu poškození, než samotný původce nákazy.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2414
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Zpět na Odkazy na odborné novinky v angličtině bez překladu

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků