infekce EBV stojí za rozvojem RS - studie

infekce EBV stojí za rozvojem RS - studie

Příspěvekod vychodocech » 15 kvě 2020 20:49

Vyšla Německá studie, která ukazuje na teorii (delší dobu se o tom již diskutuje), že za rozvojem RS je zřejmě infekce EBV (viry Epsteina a Barrové ) - tedy jeden z hlavních faktorů.

strojový překlad:

Nedávná studie prokázala, že infekce virem Epstein-Barr (EBV) může být jednou z hlavních příčin roztroušené sklerózy (MS). Nedávná studie zjistila, že všichni její 901 pacienti s časným onemocněním mají protilátky proti tomuto viru, což znamená, že všichni jsou nebo byli viru vystaveni.

Studie „Kompletní séropozitivita viru Epstein-Barrové u velké skupiny pacientů s časnou roztroušenou sklerózou“ byla zveřejněna v časopise Journal or Neurology, Neurosurgery and Psychiatry.

Infekce EBV byly navrženy jako hlavní příčina MS, přičemž vědci věří, že virus je schopen uvést v omyl imunitní systém do vývoje protilátek proti ochrannému myelinovému obalu nervových buněk.

Aby však byla tato hypotéza pravdivá, museli být všichni s RS v určitém okamžiku svého života infikováni virem.

Přes vysokou prevalenci pacientů nesoucích protilátky proti EBV (98% - 100%), některé studie ukázaly, že je možné mít RS bez této virové infekce.

Vědci se však zajímali, zda je to proto, že pacienti byli špatně diagnostikováni na MS, nebo proto, že testy používané k měření protilátek EBV nebyly dostatečně přesné, aby odhalily všechny pozitivní případy.

Abychom našli skutečnou prevalenci infekcí EBV u velké skupiny pacientů s RS, vědci z německé kompetenční sítě pro roztroušenou sklerózu zkoumali 901 lidí s ranou RS zahrnutou do kohorty německé národní MS a testovali je na protilátky proti EBV.

Tito lidé ve věku 27 až 41 let měli buď klinicky izolovaný syndrom (42,2%) - definovaný jako první zřejmé příznaky zánětlivé demyelinizace - nebo včasnou relaps-remitující MS (57,8%).

Jako kontroly použil tým data 16 163 jedinců testovaných na EBV pro rutinní diagnostické účely.

Pacienti byli specificky testováni na protilátky proti proteinu EBNA-1, který je markerem dřívější infekce EBV, a proteinu VCA, který označuje probíhající a minulé infekce. Osoby s negativními výsledky krevního séra byly poté testovány na stejné protilátky pomocí jiné metody.

Výsledky ukázaly, že 839 z těchto pacientů s MS (93,1%) bylo pozitivních na protilátky EBNA-1 a 45 ze 62 lidí bez těchto protilátek bylo pozitivních na protilátky VCA.

Zbývajících 17 pacientů bylo pozitivních na tyto protilátky EBV, když byla použita jiná metoda (imunoblot).

Všichni analyzovaní pacienti s MS byli nebo byli infikováni EBV.

"Klíčovým výsledkem této studie je úplná séropozitivita EBV u velké kohorty (n = 901) pacientů s ranou RS," uvedli vědci. "I když je toto zjištění v souladu se známou vysokou séroprevalencí EBV u RS, nepřítomnost pacientů se séronegativitou EBV s časnou RS v naší kohortě se zdá pozoruhodná a dále posiluje důkazy o asociaci infekce EBV a RS."

Dodali však, že infekce EBV pravděpodobně není jedinou příčinou onemocnění.

Jednotlivci sloužící jako kontroly také měli vysokou prevalenci infekcí EBV napříč různými věkovými skupinami, přičemž podíl lidí s protilátkami rostl s věkem.

Mezi pacienty ve věku 20 až 40 let - což je pozoruhodné, protože se jedná o typický věk klinického nástupu RS - byla prevalence infekcí EBV u pacientů 100% a 95,2% u kontrol.

„Vyšší séropozitivita EBV u pacientů s ranou RS (100%) ve srovnání s osobami v nemocniční populaci (95,2%) ve věkovém rozmezí 20–40 let je v souladu s předchozími údaji a zdá se slučitelná s představou, že EBV může být nezbytným, ale nikoli dostatečným faktorem pro rozvoj MS, “uvedli vědci.

Skutečnost, že všichni analyzovaní pacienti s RS byli nebo byli vystaveni EBV, včetně těch s nejranějšími projevy RS, posiluje „koncept, že infekce EBV předchází klinickému nástupu MS a naznačuje, že EBV plní svoji roli na počátku vývoje. MS, “dodal tým.

Výzkumníci také navrhli, že „negativní výsledek EBV [výsledek protilátky] u pacientů s podezřením na zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému by měl upozornit klinické lékaře, aby zvážili jiné diagnózy než MS.“

https://multiplesclerosisnewstoday.com/ ... man-study/
vychodocech
 
Příspěvky: 1194
Registrován: 18 úno 2013 02:12

Re: infekce EBV stojí za rozvojem RS - studie

Příspěvekod Franta » 16 kvě 2020 04:22

všech 901 pacientů s RS mělo v době testu nebo někdy předtím(z testu na protilátky) EB virus.

Výzkumníci naznačili, že pokud nějaký pacient s podezřením na roztroušenou sklerózu EB vir nikdy neměl, tak roztroušenou sklerózu nemá.
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2418
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: infekce EBV stojí za rozvojem RS - studie

Příspěvekod schutzmeister@iex.cz » 16 kvě 2020 10:04

Problém je, že protilátky nikdy nejsou 10%.
https://www2.ikem.cz/plm_lp/_LP_20502-L0000006.htm
citace : Pacienti s poruchami imunity mohou tvořit abnormálně vysoké či naopak nízké titry specifických protilátek. Protilátky proti EBNA nemusí tvořit vůbec.
A první 2-3 měsíce ani zdravý člověk nemusí být pozitivní. Stejně jako po dlouhé době.
A taky to vůbec nemusí být pozitivita na EBW.
Jsou to jen zlomky protejnů.
schutzmeister@iex.cz
 
Příspěvky: 305
Registrován: 06 led 2014 19:42


Zpět na Viry, retroviry, baktérie a roztroušená skleróza

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník