EU regulátor varuje před možnými vedlejšími účinky RS léků

Avonex a Rebif (interferon beta-1a), Betaseron (interferon beta-1b)
injekce pro relaps remitující pacienty a pro ty s první klinickou epizodou, poslední i pro sekundárně progresivní
Avonex:
http://www.ema.europa.eu/docs/cs_CZ/doc ... 029423.pdf
http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... tab=prices
Rebif:
http://www.ema.europa.eu/docs/cs_CZ/doc ... 048682.pdf
http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... tab=prices
Betaferon:
http://www.ema.europa.eu/docs/cs_CZ/doc ... 053086.pdf
http://www.sukl.cz/modules/medication/d ... tab=prices
Výrobci: Biogen, Merk,

EU regulátor varuje před možnými vedlejšími účinky RS léků

Příspěvekod Franta » 20 srp 2014 20:22

Evropský regulátor řekl, že RS léky známé jako interferon beta potřebují silnější varování na příbalovém letáku protože pacienti léčení těmito léky trpí vedlejšími účinky postihující ledviny a jiné orgány.

Mluvčí Evropské lékové agentury řekla, že změna příbalového letáku by měla postihnout všechny země EU.

V prohlášení na webových stránkách německého regulátora BfArM se mluví o případech nemocí zvaných thrombotic microangiopathy, neboli TMA, které se objevují po týdnech nebo dokonce po několika letech léčby interferonem beta, některé z nich jsou fatální.

Agentura neřekla kolik pacientů by mohlo být takto postižených.

Jedná se o léky, Avonex, Plegridy, Rebif, Betaferon a Extavia.

Léky Interferon beta, které se podávají injekcí, se užívají víc než 10 let.

TMA postihuje ledviny a jiné orgány. BfArM řekl, že symptomy zahrunjí vysoký krevní tlak, horečku, dezorientaci, porušenou funkci ledvin a nízký počet krevních destiček.

A dodává, že pacienti diagnostikovaní na TMA by měli přestat brát interferon a měli by se okamžitě léčit.

http://news.yahoo.com/eu-regulator-warn ... nance.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Thrombotic_microangiopathy
Uživatelský avatar
Franta
 
Příspěvky: 2423
Registrován: 14 úno 2013 09:47
Bydliště: Jižní čechy

Re: EU regulátor varuje před možnými vedlejšími účinky RS lé

Příspěvekod petankl » 21 srp 2014 05:25

No neurologove budou muset zacit rikat i zacinajicim rs pacientum, ze i u injekci co budou brat tak neni jediny vedlejsi ucinek, ze jim bude desne spatne, ale taky pidi sance, ze na podavani preparatu zemrou. :-) Ale na to uz jsme s nastupem tysabri zvykli.
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: EU regulátor varuje před možnými vedlejšími účinky RS lé

Příspěvekod Ivan.H » 22 srp 2014 20:39

Super, Avonex picham 7 rokov a stale som každemu vysvetloval, že je to bezpečny liek overeny rokmi použivania :D
Ivan.H
 
Příspěvky: 23
Registrován: 12 črc 2014 20:38

Re: EU regulátor varuje před možnými vedlejšími účinky RS lé

Příspěvekod dulca » 22 srp 2014 22:56

Oni ti zapomneli asi říct, ze díky tomu bezpečnému léku uz ma jedna pacientka transplanotovany játra :-), ted jeste ledviny, žádný problém dají se vyměnit ;-).....jsem zvedava co vyleze dalšího....
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: EU regulátor varuje před možnými vedlejšími účinky RS lé

Příspěvekod masha » 23 srp 2014 07:02

Nu, je to něco za něco, otázka priorit. Popravdě raději budu mít transplantovanou ledvinu, než nemoct chodit, běhat, koukat na svět.To, že to není na příbaláku bude tím, že četnost selhání ledvin je malá (už v čr někdo zemřel?)-aneb, když má někdo predispozici, tak mu to interferon může rozjet. A správná funkce jater se při píchání interferonu přeci sleduje.
masha
 
Příspěvky: 44
Registrován: 29 led 2014 00:31

Re: EU regulátor varuje před možnými vedlejšími účinky RS lé

Příspěvekod petankl » 23 srp 2014 08:14

masha píše:Nu, je to něco za něco, otázka priorit. Popravdě raději budu mít transplantovanou ledvinu, než nemoct chodit, běhat, koukat na svět.To, že to není na příbaláku bude tím, že četnost selhání ledvin je malá (už v čr někdo zemřel?)-aneb, když má někdo predispozici, tak mu to interferon může rozjet. A správná funkce jater se při píchání interferonu přeci sleduje.


No pravda je ovsem taky takova, ze kdyby Ti selhala ledvina, tak bys sla na operaci v plne narkoze. Ta u rs pacientu ma negativni vliv na jejich chorobu. Navic pochopitelne transplantovana ledvina by logicky byla kontraindikaci pro dalsi brani rs preparatu. Takze dost mozna bys nakonec skoncila bez ledviny a pokud by se rs zhorsila tak bez moznosti chodit, behat, koukat na svet. Ale je treba doufat, ze mame silne telo, ktere to vydrzi. A kdyz ne.. tak smula. Na to je kazdy rs pacient uz zvykly. :-)
petankl
 
Příspěvky: 520
Registrován: 17 úno 2013 09:22

Re: EU regulátor varuje před možnými vedlejšími účinky RS lé

Příspěvekod Stanley Roe » 23 srp 2014 14:48

Můžu odkaz na nějaký článek, či zdroj informací, kde je psáno, že plná narkóza má negativní účinky u pacientů s RS? Zatím jsem byl v plné narkóze třikrát jednou bez a dvakrát s tysabrim a musím zaklepat, já si žádných negativních účinků nevšimnul, jen se člověk musí co nejrychleji vrátit k pohybu, že je v plné narkóze riziko odumírání nervových buněk je komplikace i pro zdravé, tak bych to neselektoval!
Uživatelský avatar
Stanley Roe
 
Příspěvky: 60
Registrován: 26 črc 2014 18:15

Re: EU regulátor varuje před možnými vedlejšími účinky RS lé

Příspěvekod Romka » 23 srp 2014 16:05

Stanley Roe píše:Můžu odkaz na nějaký článek, či zdroj informací, kde je psáno, že plná narkóza má negativní účinky u pacientů s RS? Zatím jsem byl v plné narkóze třikrát jednou bez a dvakrát s tysabrim a musím zaklepat, já si žádných negativních účinků nevšimnul, jen se člověk musí co nejrychleji vrátit k pohybu, že je v plné narkóze riziko odumírání nervových buněk je komplikace i pro zdravé, tak bych to neselektoval!

:) zasloužil bys medaili za větu "jen se člověk musí co nejrychleji vrátit k pohybu " ;) bez pravidelného cvičení a pohybu se neobejdeme.Samostatné vlákno týkající se rehabilitace, cvičení a osobních zkušeností by se mi na na eresce.net zamlouvalo.Jsem jediná,nebo je nás víc?
Romka
 
Příspěvky: 46
Registrován: 06 dub 2013 11:11

Re: EU regulátor varuje před možnými vedlejšími účinky RS lé

Příspěvekod masha » 23 srp 2014 16:31

Romka píše:
Stanley Roe píše:Můžu odkaz na nějaký článek, či zdroj informací, kde je psáno, že plná narkóza má negativní účinky u pacientů s RS? Zatím jsem byl v plné narkóze třikrát jednou bez a dvakrát s tysabrim a musím zaklepat, já si žádných negativních účinků nevšimnul, jen se člověk musí co nejrychleji vrátit k pohybu, že je v plné narkóze riziko odumírání nervových buněk je komplikace i pro zdravé, tak bych to neselektoval!

:) zasloužil bys medaili za větu "jen se člověk musí co nejrychleji vrátit k pohybu " ;) bez pravidelného cvičení a pohybu se neobejdeme.Samostatné vlákno týkající se rehabilitace, cvičení a osobních zkušeností by se mi na na eresce.net zamlouvalo.Jsem jediná,nebo je nás víc?


Pravda, dávám hlas :)
masha
 
Příspěvky: 44
Registrován: 29 led 2014 00:31

Re: EU regulátor varuje před možnými vedlejšími účinky RS lé

Příspěvekod dulca » 23 srp 2014 22:15

Stanley Roe píše:Můžu odkaz na nějaký článek, či zdroj informací, kde je psáno, že plná narkóza má negativní účinky u pacientů s RS? Zatím jsem byl v plné narkóze třikrát jednou bez a dvakrát s tysabrim a musím zaklepat, já si žádných negativních účinků nevšimnul, jen se člověk musí co nejrychleji vrátit k pohybu, že je v plné narkóze riziko odumírání nervových buněk je komplikace i pro zdravé, tak bych to neselektoval!


http://www.multiplesclerosis.cz/clanek/jine_zdravotni_problemy.html

prave proto se selektuje, tvuj zdravotni stav neni OK a jeste mu das tafku narkozou....to, ze tobe nic nebylo, neznamena, ze ostatni lidi s RS na tom budou stejne... navic srovnavat s ostatnimi co nejsou na Tysabrii dost dobre nejde, ty uz mas imunitni system dost potlacen na to, aby se neco projevilo...co nejrychleji k pohybu se musi vratit vsichni zdravi ci RS u toho bych nerozlisovala....
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: EU regulátor varuje před možnými vedlejšími účinky RS lé

Příspěvekod Ivan.H » 23 srp 2014 23:37

Každa celkova anesteza je už aj u "mierne chorych" rizikovejšia ako u zdravých. Myslim že to riziko majú anesteziologovia rozdelené do nejakych piatich stupňov podľa diagnóz. Neviem ale kde je na tej stupnici RS.
Ivan.H
 
Příspěvky: 23
Registrován: 12 črc 2014 20:38

Re: EU regulátor varuje před možnými vedlejšími účinky RS lé

Příspěvekod damanhur » 24 srp 2014 11:04

Pro doplnění informací přidávám odkaz na Informační dopis SÚKLu:

http://www.sukl.cz/leciva/informacni-do ... erony-beta
damanhur
 
Příspěvky: 346
Registrován: 04 srp 2013 12:54

Re: EU regulátor varuje před možnými vedlejšími účinky RS lé

Příspěvekod Stanley Roe » 24 srp 2014 20:54

Tady jsme si nerozumněli. Přeci všichni nemocní RS neberou zrovna kortikoidy, buď berou jiné léky, či jsou bez léčby v klidové fázi. Já se ptal na negativní účinky přímo na roztroušenou sklerózu! Ano, pokud jsou vaše orgány oslabeny kortikoidy, tak to je horší, ale petankl to neselektoval. Já se ptal konkrétně na vliv na RS, ne na oslabené orgány.
Uživatelský avatar
Stanley Roe
 
Příspěvky: 60
Registrován: 26 črc 2014 18:15

Re: EU regulátor varuje před možnými vedlejšími účinky RS lé

Příspěvekod dulca » 24 srp 2014 21:02

Stanley Roe píše:Tady jsme si nerozumněli. Přeci všichni nemocní RS neberou zrovna kortikoidy, buď berou jiné léky, či jsou bez léčby v klidové fázi. Já se ptal na negativní účinky přímo na roztroušenou sklerózu! Ano, pokud jsou vaše orgány oslabeny kortikoidy, tak to je horší, ale petankl to neselektoval. Já se ptal konkrétně na vliv na RS, ne na oslabené orgány.


vliv RS je takovy, ze mas oslabeny nervy a pri dalsi tafce narkozou to uz nemusis tak dobre rozdychat, pripadne ti to vyvola ataku...proto se celkova narkoza nedoporucuje, je to zatez na cele telo a tim padem i na imunitni system, ktery se tim muze znova nastartovat...s lekama to nama az tak nic spolecneho, kortaky zrovna prekazkou nejsou, nejsou az takovy jed na organy to uz Tysabri je vetsi svinstvo....rozdil uz je v tom, ze kortikoidy v tehotenstvi az tak nevadi kdyz musi byt, kdyz to Tysabri ani nahodou...
dulca
 
Příspěvky: 480
Registrován: 17 úno 2013 00:42

Re: EU regulátor varuje před možnými vedlejšími účinky RS lé

Příspěvekod Stanley Roe » 24 srp 2014 21:49

Že tě stále baví odpovídat na otázky a přitom nepobrat merito věci. Má otázka směřovala k vyjádření petankla "Ta u rs pacientu ma negativni vliv na jejich chorobu." - myšleno celková narkóza - Že tě neunavuje vyjadřovat se stále o tom, že jakákoliv zátěž pro organismus postižený RS je riziko. To snad my postižení RS postupem času pochopíme všichni. Dále nevím, proč tu zmiňuješ tysabri a těhotenství .. sice se to zrovna mě netýká, ale já si ty papíry s veškerými informacemi o možných důsledcích a rizicích léčby tysabri vždy pozorně četl a vím i o rizicích pro těhotenství.. vypadá to na nějakou tvou zaujatost, jenže riziko závislosti na léčbě nikdy v informacích nebylo a zjistilo se to až časem a vyskoč z rychlíku. Už to tu někdo napsal, mě to taky neurolog naznačil předevčírem.. gilenia nejspíš jako další volba, pokud by došlo k nějakému negativnímu vývoji mé léčby tysabri .. ale to už odbíhám, mě prostě zaujalo ono čisté vyjádření a proto jsem chtěl vidět nějaké výsledky, studie a zprávy na vědecké bázi, kde je riziko plné narkózy pro všechny nemocné RS dané. Takhle jednoduše to prohlásit prostě nejde.
Uživatelský avatar
Stanley Roe
 
Příspěvky: 60
Registrován: 26 črc 2014 18:15

Další

Zpět na Avonex, Rebif, Betaseron - Interferon beta

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník